Co to jest laptop

Co to jest laptop

Laptopy to niewielkie komputery przenośne. Ich nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów lap oraz top, oznaczających na kolanach lub na podołku. Dobrze tłumaczy to ideę laptopów – komputerów przystosowanych do trzymania na kolanach. Jest to możliwe dzięki ich budowie, czyli zamknięciu w płaskiej obudowie wszystkich niezbędnych podzespołów, na której umieszczona jest klawiatura i przymocowany na zawiasach ekran. Laptopy przypominają wyglądem i rozmiarem teczki lub duże notatniki – dlatego są również nazywane notebookami.

 

Czym są laptopy?

Obecnie laptopy są tak samo popularne jak stacjonarne komputery. Nic w tym dziwnego – są poręczne, wygodne i zapewniają mobilność, jakiej nie dają pecety. Można z nich komfortowo korzystać w pracy, w szkole oraz podczas rozmaitych podróży. Czym są laptopy i jak są zbudowane dowiesz się z tego artykułu.

Wraz z rozwojem techniki postępuje miniaturyzacja laptopów przy jednoczesnym poprawianiu ich parametrów technicznych. Pierwsze laptopy były dużo większe, a ich baterie nie zapewniały długiego czasu pracy bez dostępu do stałego źródła energii. Dzisiaj większość przeszkód technologicznych została pokonana i z laptopów możemy korzystać równie wydajnie, jak z komputerów osobistych.

 

Jaka jest wielkość laptopa?

Standardowy laptop ma ekran o przekątnej wielkości 15-20 cali. Podobna jest wtedy wielkość całego komputera, ponieważ producenci dokładają starań, aby nie powiększać ich dodatkowo przez grube ramki. Laptopy zbudowane są proporcjonalnie, aby zachować ich niewielki rozmiar przy maksymalnym wykorzystaniu wielkości monitora. Największe komputery przenośne, o przekątnej 20 cali i większej, są mniej mobilne, ale za to zapewniają lepszy komfort pracy dzięki większemu ekranowi i klawiaturze.

Dużą popularnością cieszą się netbooki – odmiana laptopów o monitorach mniejszych niż 15 cali. Ten rodzaj komputerów przenośnych bardziej przypomina większy notatnik niż teczkę. Z łatwością można zabrać netbook do pracy, w podróż czy na uczelnię, nie czując nawet jego ciężaru. Netbooki są przeznaczone głównie do przeglądania zasobów internetu oraz do pracy na prostych programach i aplikacjach.

 

ultrabook

 

Co to jest ultrabook?

Ultrabooki charakteryzują się smukłą budową, ważą do jednego kilograma i są bardzo cienkie, najczęściej ich grubość po złożeniu nie przekracza jednego-dwóch centymetrów. Elegancki i nowoczesny wygląd jest ich istotną zaletą, tak samo jak szybka gotowość do pracy – kilka sekund po przyciśnięciu włącznika można już uruchamiać przeglądarkę internetową czy potrzebne aplikacje. Wyróżniają się także długim czasem funkcjonowania na baterii.

Co to jest laptop konwertowalny?

Laptopy konwertowalne są nazywane również notebookami hybrydowymi lub 2 w 1 – są połączeniem laptopów i tabletów. Wyglądają jak netbooki, są wyposażone w klawiatury, ale ich ekrany reagują na dotyk. Budowa netbooka 2 w 1 pozawala na obrócenie ekranu i korzystanie z niego jak z tabletu.
Dotykowe matryce są bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu, pozwalając na komfortowe przeglądanie stron internetowych oraz granie w wiele gier przeznaczonych na tablety i smartfony. Laptopy hybrydowe łączą dwa urządzenia, pozwalając się cieszyć funkcjonalnością jednego i drugiego.

 

Jak zbudowany jest laptop?

Teraz zajrzyjmy do środka notebooka. Laptopy posiadają pod wąską obudową takie same podzespoły jak komputer stacjonarny. Różnicą jest to, że są one zminiaturyzowane. Pod klawiaturą ukryta jest płyta główna z wszystkimi niezbędnymi układami, która jest najważniejszym elementem komputera, umożliwiającym komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom. Na płycie głównej zamontowany jest procesor, dysk twardy, układ graficzny, karty sieci przewodowej oraz bezprzewodowej.

Większość notebooków posiada zintegrowane karty graficzne i dźwiękowe, chociaż w laptopach wyższej klasy można spotkać dedykowane komponenty. Komputery przenośne posiadają również wbudowany kontroler klawiatury i touchpada, które służą do komunikacji użytkownika z laptopem.

 

W górnej części obudowy notebooka, czyli w skrzydle matrycy, ukryte są istotne podzespoły. Przede wszystkim znajdują się tam elementy układu podświetlania matrycy. Poza tym najczęściej tam jest zlokalizowany mikrofon oraz kamera. Również anteny do sygnału WI-FI umieszczane są w ekranie.

W zawiasach ukryta jest taśma łącząca monitor z płytą główną. Z tego względu w laptopach starego typu nie można obracać monitora – mogłoby to doprowadzić do zerwania taśmy. Dzisiejsze notebooki są na to bardziej odporne, co nie oznacza, że użytkownik może całkiem przestać zwracać na to uwagę. Skrzydło matrycy powinno być odchylane delikatnie, nawet jeśli mamy do czynienia z laptopem konwertowalnym.

Laptopy różnią się liczbą wbudowanych napędów oraz wejść. W zależności od rozmiaru, komputer przenośny może być wyposażony w napęd DVD, porty HDMI, VGA, LAN, eSATA, USB i inne. Ultrabooki i netbooki są najczęściej pozbawione napędów optycznych i posiadają tylko podstawowe porty (HDMI, LAN, USB).

Coraz częściej laptopy są wyposażane we wbudowane czytniki kart pamięci, co znacznie ułatwia zgrywanie z nich danych. Warto zwrócić uwagę, jakie napędy i wejścia są zamontowane w laptopie, który planujemy kupić. Ważne, żeby były one dopasowane do naszych potrzeb – chodzi tu szczególnie o wejścia kompatybilne z projektorami itp., aby w przyszłości uniknąć problemu z podłączeniem komputera przenośnego do urządzeń zewnętrznych.

Baterie w laptopach

Ważną częścią laptopa jest akumulator zewnętrzny i zasilacz do niego. Baterie w laptopach są coraz bardziej wytrzymałe, można na nich pracować kilka godzin bez dostępu do zasilania sieciowego. Mniejsze komputery przenośne, czyli netbooki i ultrabooki, a także laptopy 2 w 1, potrafią działać na jednym ładowaniu 10 i więcej godzin. Z tego względu korzystanie z nich poza domem jest bardzo wygodne – czasem nawet nie trzeba zabierać ze sobą zasilacza.

Najczęściej stosowanymi bateriami są akumulatory litowo-jonowe, które wytrzymują kilkaset cykli ładowania bez spadku wydajności. Do laptopów dołączane są zasilacze do standardowych gniazdek elektrycznych, można również dokupić ładowarki do gniazda zapalniczki w samochodzie.

 

Rodzaje matryc w laptopach

Istotną częścią komputera przenośnego jest ekran. Wybierając laptop zwracamy uwagę na jego wielkość, czyli przekątną, rozdzielczość i technologię, w jakiej została wykonana matryca. Przekątna monitora jest związana z wielkością całego komputera, więc trzeba poważnie się zastanowić, czy wystarczy nam niewielki ekran w netbooku, czy wolimy obcować z większym.

Rozdzielczość to optymalne ustawienie obrazu dla danego monitora. W notebookach najczęściej spotykane są rozmiary WXGA (1280 × 720), HD (1366 × 768) oraz Full HD (1920 × 1080). Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu.

 

W laptopach montuje się obecnie matryce TN lub IPS. Różnią się one jasnością obrazu, kątem widzenia i czasem reakcji. Ekrany TN są tańsze, dlatego najczęściej spotyka się je w dostępnych w sklepach notebookach. Dla standardowego użytkownika mogą być wystarczające, chociaż odchylenie ekranu powoduje utratę kontrastu i odwzorowania kolorów. Dlatego dla osób, które częściej korzystają z komputera, w szczególności do grania i tworzenia grafiki, polecane są matryce IPS.

 

Jeszcze jednym parametrem, który ma znaczenie przy ekranach, jest błyszczący lub matowy wygląd matrycy. Większość producentów proponuje laptopy z błyszczącymi matrycami. Zapewniają one bardzo przejrzysty obraz, który się świetnie ogląda. Charakteryzuje się intensywnymi kolorami i dobrym kontrastem. Wszystkie te zalety docenisz używając laptopa w pomieszczeniu – na zewnątrz wyświetlacz będzie odbijał światło. Dlatego jeśli potrzebujesz korzystać z komputera przenośnego na zewnątrz, to szukaj urządzeń z matową matrycą.

 

laptop czy netbook wady i zalety

 

Dlaczego warto wybrać laptop bądź netbook?

Popularność laptopów wynika głównie z wygody korzystania z nich. Notebooki zajmują mało miejsca w porównaniu z komputerami stacjonarnymi – decydując się na zakup laptopa nie musimy wyznaczać przestrzeni, w której go umieścimy. Komputer przenośny nie potrzebuje stałego miejsca, możemy go dowolnie przenosić tam, gdzie akurat mamy potrzebę z niego korzystać. Ta cecha sprzyja zarówno wykorzystywaniu notebooka do pracy, jak i do relaksu.

 

Warto wybrać laptopa do pracy, jeśli pracuje się w zawodzie, w którym liczy się mobilność. Przemieszczanie się z przenośnym komputerem nie sprawia kłopotu, zapewniając jednocześnie cały czas dostęp do dokumentów i potrzebnych do pracy programów. Na ekranie notebooka można wygodnie zaprezentować swoją ofertę klientom lub podpiąć go do rzutnika, aby wyświetlić prezentację. Niewielkie wymiary laptopów pozwalają na pracę podczas podróży samochodem, pociągiem czy samolotem.

 

Dla kogo jest laptop?

Netbooki są często wybierane przez uczniów i studentów. Przenośny komputer umożliwia przygotowywanie prezentacji, pisanie prac zaliczeniowych czy robienie projektów. Nie będąc przywiązanym do komputera stacjonarnego, obowiązkowe zadania można wykonywać w czytelni, w domu, a także tworzyć notatki w czasie wykładów bezpośrednio na laptopie.

Wiele nowoczesnych uczelni wymaga, aby studenci zabierali ze sobą na zajęcia notebooki. Poza tym cechą studenckiego życia są częste przeprowadzki, które komputer stacjonarny może utrudniać.

 

Wbrew pozorom laptop może także służyć graczom i grafikom. Jeszcze kilka lat temu wybór notebooka do grania lub obróbki materiałów wizualnych wydawał się śmieszny, ale dzisiaj nikogo to nie powinno dziwić. Nowoczesne laptopy posiadają coraz lepsze podzespoły oraz matryce, które spełniają wygórowane wymagania. W wielu aspektach komputery przenośne nie ustępują pecetom, a możliwość pracy czy grania poza domem równoważy niedostatki sprzętowe.

 

Na koniec warto wspomnieć, że notebooki są po prostu dobrą inwestycją jako komputer przeznaczony do użytku domowego. Do podstawowych potrzeb, takich jak przeglądanie stron internetowych, tworzenie dokumentów tekstowych oraz pracy na prostych programach i aplikacjach, laptop w zupełności wystarczy.
Podłączając komputer przenośny do monitora lub telewizora możemy się także cieszyć oglądaniem filmów czy seriali na dużym ekranie. A przy tym laptop nie zajmuje dużo miejsca i w razie potrzeby można go zabrać w podróż.