Co to jest iPhone

Co to jest iPhone

Na pytanie co to jest iPhone można odpowiedzieć krótko – jest to smartfon marki Apple. Jednak ta definicja nie mówi prawie nic o tym urządzeniu i jego możliwościach. Działanie iPhona różni się od innych smartfonów wyposażonych w system Android, dlatego warto wiedzieć, jakie są jego charakterystyczne cechy. Przeczytaj, czym jest iPhone i jak działa!

 

Czym jest iPhone?

W 2007 roku firma Apple zaprezentowała pierwszego iPhone’a. Był to przełom na rynku telefonów komórkowych, a sam iPhone szybko stał się obiektem pożądania. Produkt firmy Apple łączy w sobie funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej oraz komunikatora internetowego. Był wtedy najnowocześniejszym smartfonem, wyposażonym w dedykowany system operacyjny i zapewniającym użytkownikowi najwięcej funkcji. Na kilka lat stał się wzorem dla innych marek.

 

Jak działa iPhone?

Komunikacja w iPhonach – wykonywanie połączeń i wysyłanie SMS-ów odbywa się przez sieć GSM. Pierwszy telefon tego typu umożliwiał także słuchanie muzyki w formacie MP3, zapewniając taką samą jakość jak iPod, czyli odtwarzacz marki Apple. Ponadto nowością był aparat fotograficzny umieszczony w takim małym urządzeniu. Przez przeglądarkę Safari można było połączyć się z internetem i przeglądać zawartość sieci, co zapewniło prawdziwą mobilność. iPhone  wyróżniał się wtedy zastosowaniem ekranu dotykowego, przeznaczonego do obsługi urządzenia bez klawiatury fizycznej.

 

 

imessage

 

Co to jest iMessage?


Użytkownicy iPhone’ów mogą się też komunikować przez dedykowane aplikacje. Służy do tego iMessage, umożliwiająca wysyłanie komunikatów tekstowych, zdjęć i filmów. Do przesyłu danych wykorzystywana jest sieć WI-FI lub sieć komórkowa. Zaletą iMessage jest prywatność – wszystkie wysłane przez tę platformę wiadomości są szyfrowane. Oprócz dedykowanego systemu można korzystać ze zwykłych SMS-ów.

 

Jakie wyświetlacze mają iPhone’y?


Dotykowy ekran w iPhone’ach jest oparty na technologii pojemnościowej, co oznacza, że reaguje na dotyk w kilku miejscach jednocześnie i jest bardzo czuły. LED-owy wyświetlacz sprawia, że obraz jest jasny i wyraźny, świetnie oddając naturalne kolory. Ponadto jest wyposażony w kilka czujników ułatwiających codzienne korzystanie ze smartfona.
Czujnik zbliżeniowy wygasza ekran podczas rozmów telefonicznych, co przekłada się na oszczędność baterii oraz zapobiega przypadkowemu uruchamianiu aplikacji. Ekran mierzy intensywność światła otoczenia i dopasowuje do niego jasność obrazu, przez co wygodniej korzysta się z telefonu w nocy oraz w pełnym słońcu. iPhone dostosowuje także orientację wyświetlacza do aktualnego położenia, ustawiając obraz w poziomie lub pionie.

 

Co to jest iOS?


Za wyjątkowość iPhone’a odpowiada także dedykowany system operacyjny iOS. Został on zaprogramowany specjalnie na tego typu urządzenia, umożliwiając wygodną komunikację przez ekran dotykowy. Wcześniejsze systemy przeznaczone do urządzeń mobilnych nie dawały takich możliwości oraz były bardziej skomplikowane w obsłudze. Mobilny system operacyjny iOS jest od razu wgrany na telefon – po wyciągnięciu iPhone’a z pudełka można od razu z niego korzystać. Dedykowane aplikacje systemowe dają dostęp do wszystkich fabrycznych funkcji urządzenia. Ich obsługa jest prosta i intuicyjna, dzięki czemu nie trzeba długo poznawać urządzenia, aby wydajnie z niego korzystać.

 

Co to jest Apple ID?


Żeby korzystać z iPhone’a trzeba się zarejestrować i uzyskać Apple ID. Rejestracja urządzenia jest potrzebna do pobierania i uruchamiania aplikacji, a także jest to dowód, że telefon należy do nas. Podczas korzystania z innych urządzeń marki Apple wykorzystujemy to samo ID, dzięki czemu rozpoznają one profil użytkownika i dopasowują ustawienia automatycznie do indywidualnych preferencji. Poza tym Apple ID służy do pobierania darmowych i płatnych aplikacji na system iOS.

 

Co to jest App Store i iTunes?


Najważniejsze sklepy Apple to App Store i iTunes. W App Store dobieramy potrzebne aplikacje według naszych upodobań. Możemy stamtąd pobrać na przykład bezpośrednio na telefon aplikacje do obróbki zdjęć czy aplikacje służące do obsługi mediów społecznościowych. Kolejny sklep, iTunes, jest połączony z odtwarzaczem muzyki. Początkowo iTunes służyło do kupowania plików muzycznych z legalnego źródła, obecnie znajdziemy tam również filmy, programy telewizyjne i inne multimedia. Do wypożyczania, kupowania i czytania e-booków służy iBook. Jest to serwis dla czytelników, w którym znajdziemy cyfrowe wersje książek, czasopism i audiobooków, dostosowane do przeglądania na iPhone’ie.

 

itunes w iphone

 

Co to jest iCloud?


Obecnie firma Apple oferuje także usługę iCloud, czyli wirtualną chmurę do przechowywania danych. Korzystając z niej zyskujemy dostęp do swoich plików na każdym urządzeniu Apple, oszczędzając fizyczną pamięć. W tej sposób nasze zdjęcia, prezentacje, pliki tekstowe czy arkusze kalkulacyjne są przechowywane w bezpiecznym miejscu, do którego możemy mieć dostęp w różnych miejscach, a także nie stracimy ich w razie utraty telefonu.

 

Co to jest 3D Touch?


Nową opcją w telefonach marki Apple jest 3D Touch. Jest to ulepszenie związane z obsługą iPhone’a przez ekran dotykowy. 3D Touch reaguje na zmieniającą się siłę nacisku na matrycę. Korzystając z tej funkcji przyśpiesza się korzystanie z aplikacji, przypomina to używanie skrótów klawiszowych. Mocniejsze dotknięcie otwiera dodatkowe opcje oraz umożliwia otwieranie powiadomień przy zablokowanym ekranie. W ten sposób można na przykład uruchomić aparat i od razu przejść do robienia selfie.

 

Czytnik linii papilarnych w iPhone


W nowszych modelach iPhone’ów (od wersji 5s) Apple wprowadziło czytnik linii papilarnych – Touch ID. Jest to sensor, który reaguje na dotyk opuszki palca właściciela. Dzięki czytnikowi linii papilarnych nie jest już potrzebne blokowanie telefonu kodem pin lub graficznym hasłem. Dostęp do urządzenia może uzyskać tylko jego właściciel, dzięki czemu dane zapisane w telefonie są lepiej zabezpieczone przed niepowołanymi osobami. Odcisk palca jest obecnie najbezpieczniejszą formą identyfikacji – każdy z nas ma niepowtarzalny wzór na opuszce.
Na wszelki wypadek iPhone’y są blokowane także hasłem, w razie gdy chcemy udostępnić telefon innej osobie lub wykonamy pięć nieudanych prób wczytania odcisku. Touch ID przerabia wzór odcisku na dane matematyczne i przechowuje je w systemie, co sprawia, że nie da się z nich zrekonstruować naszego odcisku i wykorzystać go do innych celów.

 

Co to jest wirtualna asystentka Siri?


Innowacją firmy Apple jest wprowadzenie wirtualnej asystentki o imieniu Siri. Po odpowiednim skonfigurowaniu telefonu, sztuczna inteligencja ułatwia korzystanie z wielu aplikacji, na przykład książki telefonicznej, wiadomości, kalendarza, zegara, map i innych. Z App Store można pobrać więcej programów, które współpracują z Siri. Do Siri należy wygłaszać proste komunikaty głosowe w języku angielskim, aby wydać jej polecenia. Aby uruchomić asystentkę wystarczy powiedzieć ,,Hey Siri” i wtedy można już korzystać z jej pomocy przy wybieraniu numerów, dyktowaniu wiadomości czy przeglądaniu internetu. Siri potrafi przeglądać zasoby urządzenia, dlatego szybko znajdzie na przykład e-mail z zeszłego tygodnia. Funkcja wirtualnej asystentki jest przydatna w szczególności podczas kierowania samochodem.

 

 

czy dane w iphone sa bezpieczne

 

Poziom Bezpieczeństwa danych w iPhone


Projektanci iPhone’ów kładą duży nacisk na zabezpieczenie danych użytkownika. Smartfony Apple wyróżnia kilka funkcji, które dopiero potem zostały wprowadzone do telefonów innych marek. Pod tym względem zdecydowanie urządzenia iPhone wykazują przewagę. Pierwszym z tych zabezpieczeń jest czytnik linii papilarnych. Zabezpiecza telefon on przed dostępem osób niepożądanych. Odblokowanie telefonu oraz uruchomienie istotnych aplikacji, na przykład bankowych, musi zostać potwierdzone odciskiem palca właściciela.
Szyfrowanie wiadomości w iMessage zapobiega wykradzeniu istotnych informacji. Jeśli dane zostaną przechwycone, to są bezużyteczne, ponieważ zabezpiecza je trudny do złamania kod. Bardzo użyteczną funkcją iPhone’a jest Find my iPhone. Uruchomienie aplikacji śledzącej sprawia, że nawet po wyłączeniu telefon może zostać odnaleziony dzięki sygnałowi GPS. Find my iPhone przydaje się, jeśli zgubimy smarftona i bateria rozładuje się przed odnalezieniem lub jeśli złodziej wyłączy telefon. Wtedy można podać policji dane GPS, które ułatwią zlokalizowanie iPhone’a.

 

Jaka jest wydajność akumulatorów w Iphonach?


Smartfony Apple są wyposażone we wbudowane akumulatory litowo-polimerowe, w skrócie Li-po. Ogniwa zostały zaprojektowane tak, aby po 500 cyklach ładowania bateria zachowała 80% pierwotnej pojemności. Żywotność baterii w iPhone’ach nie wyróżnia się wśród telefonów innych marek. Zintegrowany akumulator nie pozwala na samodzielną wymianę, gdy ogniwa się już zużyją.  Firma Apple oferuje tylko wymianę wadliwych baterii, więc wyeksploatowane akumulatory nie podlegają gwarancji. Dlatego do iPhone’ów można dokupić wygodne etui wyposażone w powerbank, czyli zewnętrzny akumulator. Takie obudowy oferuje marka Apple, można je również dokupić u innych firm. Etui z wbudowaną baterią zapewnia, w zależności od pojemności ogniw, do 20 dodatkowych godzin pracy na smartfonie.

 

 

wytrzymałość iphona

 

Do czego służy iPhone?


iPhone jest multimedialnym, nowoczesnym telefonem komórkowym. Łączy w sobie funkcje umożliwiające wykonywanie połączeń, a także umożliwia korzystanie z internetu oraz wielu praktycznych aplikacji. Istotnym dodatkiem jest aparat fotograficzny z funkcją nagrywania filmów. Swojego iPhone’a możesz wykorzystać do słuchania muzyki w bardzo dobrej jakości. Z iTunes pobierzesz też audiobooki i podcasty, aby na przykład umilić sobie podróż samochodem lub wykonywanie innych czynności. Jeśli lubisz czytać książki to smartfon Apple będzie Ci służył jako czytnik e-booków. Nowe książki pobierzesz bezpośrednio na telefon z iBooks.
Wielu użytkowników chwali iPhone’y za sprawnie działający moduł GPS, który umożliwia korzystanie z mobilnej nawigacji. Z App Store pobierzesz program, który jest uzupełniany o aktualne mapy, posiada także funkcję planowania podróży i proponuje dogodne trasy. iPhone zastępuje dzięki temu kilka osobnych urządzeń – odtwarzacz MP3, aparat fotograficzny, czytnik e-booków, nawigację oraz wiele innych.