Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Jak wybrać dysk zewnętrzny?

Nośnik pamięci, czyli dysk zewnętrzny to doskonałe narzędzie do przechowywania wielu danych. Jego atutem jest mobilność, pojemność oraz nierzadko cena. Niemniej jaki dysk zewnętrzny wybrać? Na te i wiele więcej pytań znajdziesz odpowiedź w tym artykule!

 1. Dysk zewnętrzny – jak wybrać?
 2. Kiedy warto zainwestować w dysk zewnętrzny?
 3. Cechy charakterystyczne dysku zewnętrznego

Dysk zewnętrzny – jak wybrać?

Dysk zewnętrzny to dysk identyczny, jak ten umieszczony w komputerze czy laptopie. Jednak produkt ten został wyposażony w specjalną obudowę, dzięki czemu to mobilne urządzenie. W większości przypadków wystarczy kabel USB, aby móc skorzystać z jego zasobów. Warto podkreślić, że przeważająca ilość dysków zewnętrznych obecnie nie wymaga już stosowania dodatkowego, zewnętrznego zasilania do pracy. Służy on przede wszystkim do przechowywania danych, ale nie tylko. Szeroki wybór tego produktu można znaleźć w sklepie RTV EURO AGD, z którego oferty można skorzystać w sklepach stacjonarnych oraz w sklepie internetowym. Dystrybutor ten wyróżnia się bogatym i bardzo zróżnicowanym asortymentem.

Planując zakup dysku zewnętrznego warto zwrócić uwagę na jego parametry, mianowicie: 

 • pojemność (od tego zależy, ile plików pomieści dysk zewnętrzny),
 • prędkość obrotowa (odpowiednio wysoka wpływa ona na cichą i wydajną pracę),
 • szybkość zapisu i odczytu,
 • typ dysku zewnętrznego,
 • posiadany interfejs, czyli sposób podłączania do komputera.

Pośród najpopularniejszych dysków zewnętrznych dostępne są modele o pojemności: 256 GB, 500 GB, 1 T oraz 2 T.  Dominują także dyski typu SSD, czyli pół przewodnikowe. Produkt ten wyróżnia wysoka szybkość, nieznacznie wyższa cena niż w przypadku dysków HDD. Dodatkowym atutem dysku zewnętrznego SSD jest fakt, że są one znacznie bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia. Przede wszystkim upadki i wstrząsy. Jednocześnie modele tego typu nie nagrzewają się zbyt mocno, a ich praca jest dość cicha.

Kiedy warto zainwestować w dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny najczęściej spełnia określone funkcje, wśród których należy wymienić przede wszystkim: 

 • tworzenie kopii zapasowych, co doskonale zabezpiecza wybrane pliki przed ich niepożądaną utratą,
 • umożliwia nagrywanie programów (filmów, audycji, dokumentów czy nawet bajek) bezpośrednio z telewizora, gdy zostanie połączony z nim,
 • pozwala w prosty i szybki sposób zwiększyć ilość wolnego miejsca na pliki w przypadku, gdy konieczne jest zwiększenie pojemności dysku lub jego wymiana jest niemożliwa,
 • to doskonałe urządzenie do przenoszenia dużych ilości danych, gdyż posiada znacznie więcej pojemności niż większość pendrive.

Bardzo atrakcyjną ofertę obejmującą dyski zewnętrzne można znaleźć na stronie https://www.euro.com.pl/archiwizacja-danych1.bhtml, gdzie dostępnych jest wiele modeli. Różnią się one między sobą przede wszystkim wyglądem, pojemnością, ceną, producentem oraz prędkością obrotową. Niemniej w dysk zewnętrzny warto zainwestować, gdy: potrzebujemy miejsca do archiwizacji, posiadamy wiele plików (często o sporej objętości) czy pragniemy mieć wybrane pliki zawsze ze sobą. To doskonała propozycja, która sprawdzi się do użytku prywatnego, jak i w pracy!

Cechy charakterystyczne dysku zewnętrznego

Dysk zewnętrzny to urządzenie, które może zastąpić pendrive. Jest to produkt bardzo wydajny, odporny na uszkodzenia oraz posiada co najmniej kilka razy większą pojemność, niż wspomniany pendrive. Należy podkreślić, że jest to bardzo często kompaktowe urządzenie pod względem wielkości. Dzięki temu bez problemu można wziąć do ze sobą, ale i trudniej zgubić. 

Dodaj komentarz