Jakie parametry powinien mieć dobry laptop?

Jakie parametry powinien mieć dobry laptop?

Dobry laptop i jego zakup to często bardzo duża inwestycja. Aby podjąć dobrą decyzję i mieć pewność, że sprzęt sprawdzi do zamierzonych celów, należy podczas wyboru zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Podpowiadamy jakie parametry powinien mieć dobry laptop.

Parametry, które powinien mieć dobry laptop 

Zastanawiając się jakie parametry powinien mieć dobry laptop w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na procesor, a także na kartę graficzną. Wbrew pozorom ten drugi element ma bardzo duże znaczenie podczas oglądania filmów czy grania w gry. Co więcej wpływa na przetwarzanie informacji. Wybierając laptop 17 cali – Taniomania warto więc postawić na model, który posiada pamięć RAM mająca przynajmniej 2 – 4 GB. Kolejną kwestią jest dysk SSD, pozwalający na lepszy zapis danych. Kierując się tymi cechami można mieć pewność, że sprzęt będzie działał szybko i bezawaryjnie.  

Wybierając model nie można także pominąć kwestii matrycy. Poszczególne laptopy mogą mieć różne typy matryc m.in. IPS, VA czy TN, a także różniące się od siebie powłoki. Warto np. zdecydować się na antyrefleksyjną powłokę, która zwiększa komfort użytkowania np. podczas korzystania ze sprzętu na zewnątrz.  

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa?  

Podejmując decyzję jaki laptop kupić, dobrze jest w pierwszej kolejności określić jakie będzie jego główne zastosowanie. Jest to bardzo ważne, ponieważ np. w przypadku modelu do gier parametry się nieco różnią niż ma to miejsce, gdy mowa o laptopie do pracy biurowej. Także inny sprzęt sprawdzi się jako prezent dla seniorów, a inny dla nastolatków aktywnych w sieci.  

Pod uwagę przy wyborze należy brać także cenę i dodatkowe parametry oraz wygląd. Ta ostatnia cecha może się wydawać cechą drugorzędną, jednak laptop z metalową obudową będzie dużo bardziej twardszy niż plastik. Warto też zwrócić szczególną uwagę na takie elementy jak zawiasy. Jeśli dany model ma jeden, dłuższy zawias można przypuszczać, że będzie bardziej wytrzymały.  

Laptopy bez systemu operacyjnego 

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się laptop bez systemu. Zakup takiego modelu pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Można dodatkowo dokupić wybrany system lub skorzystać z darmowego oprogramowania Linux, które jest bardzo zaawansowane i posiada mnóstwo przydatnych funkcji.  

Laptop bez zainstalowanego systemu daje także możliwość instalacji systemu bez wszelkich dodatkowych aplikacji. Są one często niepotrzebne, zabierają pamięć, a w laptopach z systemem byłyby wgrane fabrycznie.  

Taki model laptopa jest idealną propozycją dla osób, które mają jakiś system lub cenią sobie dany rodzaj i nie chcą pracować na innym.  

Dobry laptop a jego cena

Bardzo ważną kwestią podczas zakupu jest także to, ile kosztuje dobry laptop. Chcąc posiadać dobry sprzęt, należy się przygotować na wydatek rzędu 3 – 4 tysięcy. Urządzenia w takim przedziale cenowym nie powinny bardzo zrujnować budżetu. Dodatkowo zapewnią komfortowe warunki pracy, będą wydajne i sprawdzą się przez kilka lat użytkowania.  

Nie powinno się jednak od razu przekreślać tych sprzętów, które są tańsze. Czasem w ofertach sklepowych można znaleźć bardzo ciekawe propozycje w naprawdę atrakcyjnych cenach.  

Na rynku dostępne jest bardzo dużo najróżniejszych modeli laptopów. Różnią się one między sobą wieloma cechami i możliwościami. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować wszelkie parametry i wybrać sprzęt w wybranym przedziale cenowym, który sprawdzi się najlepiej i będzie odpowiedni do danego zastosowania.