Jaki komputer dla gracza

Jaki komputer dla gracza

Komputer dla gracza – jaki powinien być, żeby polepszyć doznania gry? Idealna maszyna powinna zapewniać płynną rozgrywkę na najwyższych detalach. Komputer gamingowy powinien być pod tym względem dostosowany do wymagań nowszych gier. Jak wybrać lub skompletować odpowiedni sprzęt dla gracza dowiesz się z tego artykułu!

Najmocniejsze podzespoły do komputera do gier

Jeśli jesteś zapalonym graczem, to z pewnością interesują Cię najnowsze gry. Wracasz też często do ulubionych tytułów, a może prowadzisz rozgrywkę online. Twój komputer musi sprostać tym wymaganiom – nie może być mowy o lagach. Tylko dobra karta graficzna zapewni obraz w najwyższej rozdzielczości, nawet w 4K. Za płynność pracy odpowiada procesor o wysokiej wydajności. Potrzebujesz też dużo pamięci RAM, żeby obsłużyć bardziej wymagające gry.

 

Dzisiaj najnowsze tytuły pochłaniają podczas produkcji więcej pieniędzy niż hollywoodzkie filmy, a ich twórcy korzystając z postępu technologicznego stawiają coraz wyższe wymagania naszym domowym komputerom. Z tego względu czasem trudno nadążyć za rozwojem rynku gier, przez co w premierowe tytuły mogą zagrać nieliczni posiadacze high-endowego sprzętu.

 

Zakup nowego komputera do gier to spory wydatek, więc trzeba go zaplanować sprytnie. Dlatego wielu graczy stawia na samodzielne składanie komputera, dzięki czemu mogą dobrać odpowiednie podzespoły do swoich potrzeb oraz zasobności portfela. Nie wszyscy jednak są gotowi na to rozwiązanie – wydaje im się, że ich wiedza o komputerach jest zbyt mała. Z naszym przewodnikiem dowiesz się, jakie podzespoły są potrzebne, żeby stworzyć odpowiednią maszynę do grania samodzielnie.

 

 

wydajny komputer dla gracza

 

Podzespoły dla graczy

Jak już zostało wspomniane, podzespoły dla graczy muszą być najbardziej wydajne, aby spełniały postawione przed nimi zadania. Nie oznacza to, że muszą być najdroższe – znając się na parametrach można dobrać części, które będą miały dobre wyniki, ale nie zrujnują Twojego portfela. W poszukiwaniu tańszych części warto zaglądać do porównywarek intranetowych, które podpowiedzą, gdzie dany element można w danym momencie kupić najtaniej. Istotne jest również dopasowanie sprzętu, do najczęściej wybieranych przez Ciebie gier.
Na przykład do gier e-sportowych będzie wystarczająca mniejsza pamięć RAM niż do gier RPG i akcji, które mają bardzo rozbudowaną grafikę. Jeśli wybierasz starsze tytuły o niższych wymaganiach, to możesz zrezygnować z najmocniejszego procesora i karty graficznej.
Gdy zależy Ci na grafice w jakości 4K, to pamiętaj, że musisz też dokupić monitor obsługujący tę rozdzielczość. I odwrotnie – jeśli nie potrzebujesz oglądać detali w 4K to możesz trochę obniżyć wymagania wobec procesora i karty graficznej.

 

Procesor dobry do gier

Procesor odpowiedni do grania, warto myśleć przyszłościowo. Dobry procesor będzie służył kilka lat, obsługując wiele nowych gier. Jeszcze kilka lat temu procesory były w stanie obsłużyć tyle samo wątków, ile miało rdzeni. Obecnie 2 rdzeniowy procesor może sprawnie obsługiwać 4 wątki. Wszędzie doradzamy, aby go grania wybierać procesory minimum 4 rdzeniowe, ewentualnie o strukturze składającej się z 2 wątków i 4 rdzeni. Na procesorze o 2 rdzeniach nie pograsz w nowe gry, więc zapomnij o niższych parametrach.
Następnym parametrem jest wysokość taktowania, która przekłada się na szybkość procesora. Jest ona związana z konstrukcja procesora, więc nie należy porównywać procesorów różnych marek pod względem wysokości taktowania. W zależności od modelu będzie to 2,4 do 4,2 GHz. Możesz też kierować się przy zakupie odblokowanym mnożnikiem – ta opcja pozwoli Ci podkręcić procesor, aby zyskać wyższe osiągi.

 

Na rynku mamy dostępne głownie procesory marki Intel i AMD. Obie firmy mają zwolenników i przeciwników, dlatego wybór konkretnego modelu jest często dyktowany sympatią do marki. Ten wybór wpłynie również na rodzaj płyty głównej – musi posiadać gniazdo kompatybilne z dobranym procesorem.

 

Graczom możemy polecić następujące procesory:

 

Intel Core i5 6400

4 rdzeniowy procesor, o taktowaniu 2,7 GHz. Najsłabszy w swojej klasie, ale zadowoli mniej wymagających graczy.

 

AMD Ryzen™ 5 1500X, Intel Core i5-6600K

propozycja z wyższej półki, 4 rdzeniowe procesory o taktowaniu 3,5 GHz. Posłużą kilka lat.

 

Intel Core i7-6950X

obecnie najwyższa półka, 10 rdzeni obsługujących 20 wątków, taktowanie 3 GHz. Odpalisz na nim każdą grę, nadaje się także do profesjonalnej obróbki grafiki.

 

 

procesor intel

 

Kata graficzna

Karta graficzna to bardzo ważny element na liście zakupów. Trzeba pamiętać, że musi być dobrze dopasowana do procesora. Wybór komponentów przy składaniu komputera dla gracza można zacząć od karty graficznej, a do niej dobierać kolejne elementy. Jeśli zależy Ci na graniu na najwyższych detalach, to nie możesz oszczędzać na karcie graficznej, a na pewno nie możesz polegać na kartach graficznych zintegrowanych z procesorem. Potrzebujesz dedykowanej karty graficznej, o dużej mocy procesora graficznego – GPU. Istotnymi parametrami kart graficznych są: ilość pamięci i jej typ, częstotliwość GPU oraz częstotliwość pamięci.
Zwracaj również uwagę na obsługiwane technologie i rodzaje złącz wideo. W nazwach kart graficznych zakodowane są ich parametry – generację i moc procesora. W większości im wyższy jest numer, tym wydajniejsza jest dana karta graficzna.

 

NVIDIA GeForce GTX 1080

Jest wyposażona w 8 GB pamięci, posiada szynę 256 bit, taktowanie rdzenia w zależności od modelu 17000 MHz, taktowanie pamięci na poziomie 10108 MHz. Pozwoli na granie w jakości Full HD.

 

ASUS Radeon RX 580 DUAL 8G OC

Wydajna karta graficzna wyposażona w 8 GB pamięci, zapewniająca częstotliwość GPU 1380 MHz, częstotliwość pamięci 8000 MHz. Opatentowane wentylatory Wing-Blade sprawiają, że nie będzie się grzać w czasie intensywnej rozgrywki.

 
Gigabyte GeForce GTX 1070 G1 Gaming 8GB
Ten model to gamingowy potwór, jeden z najlepszych modeli na rynku. 8 GB pamięci, częstotliwość GPU 1822 MHz, częstotliwość pamięci 8008 MHz. Nadaje się do rozdzielczości 4K oraz do wirtualnej rzeczywistości.

 

Płyta główna

Kupując płytę główną sprawdzaj jej kompatybilność z pozostałymi elementami. Istotny jest rodzaj gniazda, do którego podepniesz procesor. Sprawdzaj też liczbę slotów na pamięć RAM, dostępne sloty i liczbę portów USB.

 

Pamięć RAM

Obecnie kości pamięci są tanie, więc nie ograniczaj się przy zakupach. Aktualnym standardem pamięci RAM jest DDR4, który wypiera DDR3. Zupełne minimum do grania w gry to 8 GB, lecz lepiej od razu zainwestować w 16 lub 32 GB. Jeśli wybierzesz płytę główną z kilkoma slotami na pamięć RAM, to będziesz mógł ją później rozbudować.
Oprócz pojemności pamięci istotna jest wysokość taktowania. Jest to jeden z elementów, od którego zależy, czy gry będą chodzić płynnie na najwyższych detalach. Częstotliwość pamięci powinna wynosić od 2400 do 3000 MHz – zadowoli to nawet bardzo wymagających graczy.

 

Crucial 2x 8 GB DDR4 2400 MHz CL17

Tańszy model bez radiatora, dający łącznie 16 GB pamięci.

 

Corsair Vengeance LPX 2x 8 GB 3000 MHz CL15

Propozycja zapewniająca wysoką wydajność, o pojemności 16 GB. Wyposażona w radiator.

 

Corsair Dominator Platinum 32GB DDR4

High-edndowy sprzęt, przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Wyposażona 32 GB pamięci i radiator.

 

technologia komputerowa

 

Jaki dysk twardy jest dobry do gier

Dysk twardy musi być szybki i pojemny, aby zmieścił wiele plików oraz na bieżąco płynnie obsługiwał gry i inne programy. Doradzamy zainwestowanie w dwa rodzaje pamięci – dysk SSD oparty na technologi flash i klasyczny dysk talerzowy HDD. Na dysku SSD, który wyróżnia się prędkością, warto zainstalować pliki systemowe. Niestety ten rodzaj pamięci jest jeszcze drogi, dlatego mało kto może sobie pozwolić na trzymanie na nim wszystkich danych. Na szczęście dyski HDD są tanie, dzięki zakup posiadanie terabajta pamięci nie jest dużym obciążeniem dla portfela.

ADATA Premier Pro SP920 128 GB

Wersja budżetowa. Niewielka pojemność wystarczy na zainstalowanie plików systemowych. Szybkość zapisu 180 MB/s, szybkość odczytu 560 MB/s.

 

Samsung SSD 850 EVO 250 GB

Dobry stosunek pojemności do ceny. Zapewnia bardzo dobre prędkości wczytywania i zapisywania danych: szybkość zapisu 520 MB/s, szybkość odczytu 540 MB/s.

 

Seagate Barracuda 1 TB

Niedrogi i bardzo pojemny dysk HDD. Zapiszesz na nim wiele gier, filmów i jeszcze zostanie miejsce.

 

Obudowa komputerowa

Wybór obudowy zależy od dwóch czynników – gustu i zasobności portfela. Oczywiście należy także brać pod uwagę inne elementy: istotna jest na przykład wielkość obudowy, przed jej zakupem trzeba sprawdzić, czy wybrane podzespoły będą do niej pasować pod względem układu i wielkości. Należy sprawdzić długość karty graficznej i wysokość radiatora procesora, aby można było te elementy właściwie zamontować. Nie można upychać komponentów w obudowie na siłę, wszystkie muszą być odpowiednio rozmieszczone, aby zapewnić cyrkulację powietrza.
Bardzo praktyczne są obudowy umożliwiające montaż beznarzędziowy, dzięki któremu szybciej zamontujesz podzespoły.  Przydatnymi dodatkami są filtry przeciwkurzowe i maty wygłuszające. Jeśli chodzi o wygląd obudowy, to ogranicza Cię tylko wyobraźnia i zasobność portfela. Białe obudowy odeszły dawno do lamusa, obecnie królują czarne, czerwone, z częściowym przeszkleniem i diodami LED.

 

Polecani producenci obudów: BeQuiet, Cooler Master, Corsair, Fractal Design, Zalman.

 

Zasilacz komputerowy

Rozbudowana maszyna gamingowa potrzebuje pewnego źródła zasilania. Dobre modele charakteryzują się wysoką wydajnością elektryczną. Dobrym dodatkiem jest również cichy wentylator, chłodzący zasilacz podczas pracy.

 

Sprawdź zasilacze marek: BeQuiet, Corsair, Silentium PC, XFX.

 

 

kable komputerowe

 

Chłodzenie komputera dla gracza

Wszystkim podzespołom zamkniętym w obudowie musisz zapewnić wydajne chłodzenie. Nawet jeśli wybrałeś pamięć RAM i kartę graficzną z wbudowanymi radiatorami, to zdecydowanie nie wystarczy do właściwego chłodzenia. Powinieneś jeszcze dokupić odpowiednią ilość wentylatorów, dostosowaną do wydajności cieplnej wybranych podzespołów oraz rodzaju obudowy. Chłodzenie powietrzem za pomocą wiatraków powinno być wystarczające do zapewnienia komputerowi odpowiedniej temperatury nawet przy intensywnej rozgrywce.