Jaki komputer dla seniora?

Jaki komputer dla seniora?

O ile widok dzieci czy młodzieży ze smartfonem nikogo nie dziwi, o tyle kiedyś nie do pomyślenia był widok starszej osoby z telefonem komórkowym czy tabletem. To samo tyczy się komputerów. Dodatkowo, mało który senior potrafił kiedyś obsłużyć komputer. Dzisiaj idąc z duchem postępu, również seniorzy przekonali się do technologii XXI wieku. Dziś komputery są obecne niemal w każdym domu – jeśli nie w każdym. Jest to rzecz powszechna, jak telewizor. Niezależnie, czy są to domy młodych rodzin, czy domy zamieszkiwane przez najstarsze pokolenie. Wśród dostępnych na rynku, wielu modeli komputerów i laptopów, każdy nastolatek znajdzie coś dla siebie. Sytuacja komplikuje się nieco, kiedy przychodzi nam wybrać komputer dla osoby starszej.

Komputer stacjonarny czy laptop? Trudny wybór

Każda z tych dwóch opcji, ma swoje plusy i minusy. Wiele zależy oczywiście od trybu życia, jaki prowadzi osoba zainteresowana zakupem. Bardzo istotne jest, czy będziemy korzystać z komputera tylko w domu, czy również poza nim. Podejmując decyzję o zakupie komputera powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Do czego nasz senior potrzebuje komputera najbardziej?
  • Czy z komputera, będzie korzystać tylko w domu, czy również poza nim?
  • Na ile dana osoba jest zaawansowana w obsłudze elektroniki
  • Czy senior jest w pełni sprawny fizycznie?
  • Jakimi warunkami lokalowymi (ilość miejsca) dysponuje osoba zainteresowana zakupem?

Odpowiadając na tych kilka prostych pytań będziemy w stanie podjąć najlepszą z możliwych decyzję. Laptop jest mały, lekki, nie sprawia problemów przy przenoszeniu. Wystarczy torba na laptopa na ramię i możemy zabrać go wszędzie tam, gdzie będzie potrzebny. Pozwala też na korzystanie z niego np. w łóżku, w razie choroby czy niedyspozycji. Ze względu na budowę, laptop może być łatwiejszy w obsłudze. Wszystkie opcje mamy w jednym miejscu. Włącznik, dodatkowe wejścia i guziki. Ewentualne akcesoria, jak głośniki (głośnik bluetooth) czy kamerka są wbudowane. Nie musimy się więc obawiać o podłączanie i instalowanie akcesoriów. Ponadto nie przeszkadza nam plątanina kabli i kabelków. Poza łatwością w obsłudze, laptop zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż komputer stacjonarny. Dla typowej jednostki stacjonarnej, musimy mieć wyznaczone dodatkowe miejsce – stół lub biurko, przy którym możemy ustawić cały osprzęt. Jedną z nielicznych wad tego wyboru, jest fakt, że laptop i jego podzespoły są delikatne. W wypadku strącenia ze stołu, lub zalania klawiatury, musimy liczyć się z całkowitym uszkodzeniem komputera. Naprawa może być nieopłacalna. Ewentualnie, możemy wykupić ubezpieczenie, które w razie niezapowiedzianego wypadku pokryje koszta uszkodzeń lub jego naprawy. Jeśli będziemy przy wyborze kierować się też ceną – a często jest to jednym z głównych kryteriów w przypadku ograniczonego budżetu seniora – to laptop będzie tańszym wyborem.

Jeśli jednak dysponujemy wystarczającą ilością wolnej przestrzeni, możemy zdecydować się na jednostkę stacjonarną. Jej zdecydowanym plusem jest możliwość dopasowania osprzętu do indywidualnych potrzeb użytkownika. W zależności od tego, jakie udogodnienia są nam niezbędne, możemy np. dobrać specjalną klawiaturę z dużymi znakami lub duży monitor multimedialny, który z pewnością ułatwi pracę osobie starszej. Osoby wiekowe, często miewają problemy ze wzrokiem a źle dobrany monitor, będzie nie tylko uprzykrzał użytkowanie ale również może się przyczynić do pogorszenia stanu oczu. Warto więc dokładnie przeanalizować dobór monitora. Typowa jednostka centralna to potrzeba schylenia się do włącznika – warto zadbać aby była na podwyższeniu.

O czym jeszcze musimy pamiętać?

Aby obsługa zakupionego sprzętu nie sprawiała trudności osobie starszej, powinniśmy zadbać aby system i jego funkcje nie wymagały częstej aktualizacji i wprowadzania nowych danych. Ewentualne aktualizacje, w miarę możliwości, powinny się instalować same. Warto również zadbać aby sieć WI – FI została zapamiętana. Wyświetlające się nowe komunikaty i konieczność wprowadzania na nowo podstawowych danych, może być dla osoby starszej niezrozumiałe i frustrujące. Nie wybierajmy też najnowszych myśli technologicznych, najwyższych parametrów pamięci i grafiki. Rzadko młodzież jest w stanie wykorzystać pełne możliwości takiego urządzenia. Co dopiero osoba starsza, która będzie użytkować podstawowe funkcje komunikacyjne i sieciowe.

Co ważne – poświęćmy trochę czasu i wysłuchajmy samego zainteresowanego w kwestii jego oczekiwań i możliwości. Poza tym, poświęćmy kilka chwil, aby pokazać głowie rodziny zasady działania oraz podstawowe – najważniejsze dla zainteresowanego funkcje komputera. Ułatwimy w ten sposób zapoznanie seniora z technologiami XXI wieku i sprawimy, że pozytywnie podejdzie do kolejnych nowinek technologicznych.

Pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym – co wybrać?

Jeśli nie możemy się zdecydować jednoznacznie na wybór komputera stacjonarnego lub laptopa, zawsze pozostaje nam opcja komputera stacjonarnego mini. Są to jednostki stacjonarne o bardzo dobrych parametrach. To, co je wyróżnia, to bardzo małe wymiary jednostki centralnej i dobre parametry. Ponadto, niższa cena od komputera stacjonarnego, typowych wymiarów. Ten wybór, nie pozbawi nas niestety całej lątaniny kabli i instalacji całego osprzętu.

Wydawać by się mogło, że nauczenie osoby starszej korzystania z komputera jest niewykonalne. Nic bardziej mylnego. Jeśli dobierzemy komputer do gustu i możliwości użytkownika, możemy sprawić, że komputer stanie się najlepszym przyjacielem seniora. Wystarczy trochę cierpliwości i dobrej chęci z naszej strony. Kluczowy jest tak na prawdę dobór odpowiedniego sprzętu.