Jak wybrać laptop dla seniora?

Jak wybrać laptop dla seniora?

Seniorom niezwykle trudno jest podjąć decyzję o zakupie laptopa czy chociażby smartfonu. Jest to spowodowane głównie formą spędzania wolnego czasu w czasach ich młodości. Nie mieli oni styczności z komputerami. Po szkole spędzali czas przy książce, na dworze czy oglądając film. Nie oznacza to jednak, że nie są oni w stanie nauczyć się obsługi komputera, a nawet udzielania się na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Niezależnie od wieku każdy człowiek może czerpać przyjemność z korzystania z laptopa. Należy jedynie wybrać taki, który spełni oczekiwania użytkownika.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze laptopa dla seniora

Istnieje wiele komputerów, przystosowanych dla ludzi starszych. Wystarczy tylko poszukać, a w krótkim czasie sprawimy radość starszemu pokoleniu. Seniorzy tak samo jak ludzie młodsi mogą korzystać z komputera, a przy tym miło spędzać czas bez odczuwania ograniczenia ze względu na swój wiek. Decydując się na zakup laptopa dla osoby starszej należy wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych aspektów.

Prosta obsługa

Seniorzy czują dyskomfort spowodowany brakiem praktyki w obsłudze nowych technologii. Dlatego też niezwykle istotne jest to, aby wybrać komputer, którego użytkowanie nie sprawi im żadnych trudności. Najlepszym rozwiązaniem będzie laptop z czytelną klawiaturą. Powinna ona zawierać dużo przycisków dodatkowych jak i również funkcyjnych. Kolejnym atutem będą również widoczne litery na klawiaturze. W ten sposób seniorzy sprawnie będą pisali e-maile jak i również spędzali czas podczas grania na komputerze, które z pewnością przyniesie im wiele radości.

Czytelny monitor

Z biegiem lat mamy coraz więcej kłopotów ze wzrokiem. Czeka to każdego z nas. Seniorzy borykają się z tym każdego dnia. Idealnym rozwiązaniem dla nich będzie laptop, którego charakteryzuje wysoki kontrast, a wyświetlany obraz jest przejrzysty oraz czytelny. W ten sposób seniorzy mogą swobodnie korzystać z komputera, nie czując przy tym dyskomfortu. Przed zakupem laptopa dla osoby straszej należy zaznajomić się z jego parametrami, a w szczególności z właściwości monitora.

Połączenie z internetem

Seniorzy nie zawsze rozumieją w jaki sposób należy połączyć się z Siecią. Dlatego też idealnym rozwiązaniem będzie automatycznie połączenie z Wi-Fi. Ułatwi im to korzystanie z laptopa jak i również nie zniechęci do korzystania z Internetu. przy zakupie laptopa dla seniora należy upewnić się, że komputer ma wbudowany Wi-Fi oraz następuje to niezwykle szybko. Dodatkowe komplikacje z pewnością spowodują niechęć u osób starszych.

Cena zakupu

Mając na uwadze fakt, że seniorzy nie korzystają tak często z laptopa jak ich wnukowie idealnym rozwiązaniem będzie tańszy laptop. Nie potrzebują oni najlepszego procesora czy innych dodatkowych funkcji. Dlatego też zadowolą się prostym laptopem w przystępnej cenie. W tym przypadku drogi nie oznacza dobry. Sprawiając prezent seniorom chcemy aby im długo służył, błędnie myśląc, że im droższy tym będzie bardziej funkcjonalny. Nic bardziej mylnego. W przypadku osób starszych wystarczy tani laptop, którego użytkowanie nie będzie sprawiało im problemów. Droższy komputer bardzo często jest zbyt skomplikowany w obsłudze, co nie sprzyja jego funkcjonowaniu. Wybierając komputer dla seniora należy skupić się na tym aby był on przystosowany do użytkownika.

Dobre wykonanie

Seniorzy nie zawsze są w stanie dbać o stan laptopa. Aby zapobiec uszkodzeniom oraz obiciom należy wybrać taki komputer, który w wyniku potracenia nie ulegnie dużemu uszkodzeniu. Laptop dla seniora powinien być bardzo solidnie wykonany. Tylko taki pozwoli ludziom starszym na częste użytkowanie. Bardzo często zdarza się, że osoby starsze nie tylko posiadają problemy ze wzrokiem czy słuchem ale rownież z koordynacją, co objawia się drżeniem rąk. W takich przypadkach bardzo łatwo o upadek czy porysowanie. Odpowiedni laptop dla seniora to taki, który został solidnie wykonany oraz jest odporny na różnorakie uszkodzenia.

Rozmiar

Osoby młode preferują małe laptopy. Inaczej jest w przypadku seniorów. Dla ich wygody najlepsze okazują się te średniej wielkości, tj. mierzące około 15 czy 17 cali. Niezwykle jest ważne to, aby mogli je bez problemu transportować w inne miejsce. W przypadku zbyt dużych laptopów nie jest to możliwe. Zbyt małe natomiast mogą nie zadowolić seniorów, borykających się z wadą wzroku.

Obecnie istnieje przekonanie, że osoby starsze nie są w stanie w pełni korzystać z komputera stacjonarnego, a co dopiero z laptopa. Idąc tym tokiem myślenia skazuje się ich na odcięcie od świata. Przecież praktycznie wszystko co chcemy wiedzieć znajdziemy w Internecie. Jednak jest to mylne postrzeganie osób starszych. Pomimo problemów ze zdrowiem, spowodowanym wiekiem mogą oni w takim samym stopniu jak osoby młode korzystać z portali społecznościowych, pisać e-maile, grać w gry online oraz czytać artykuły.