Klawiatura - jaka jest najlepsza?

Klawiatura - jaka jest najlepsza?

Klawiatura jest przeznaczona do obsługi komputera. Wybór dobrej klawiatury wpływa na wygodę podczas codziennej pracy czy grania w gry. Z tego powodu warto sprawdzić różne rodzaje kontrolerów dostępnych w sklepach, aby dobrać najodpowiedniejszy produkt do swoich potrzeb. Sprawdź, jaka jest najlepsza klawiatura.

Jak zbudowana jest klawiatura i jak działa?

Klawiatura to zewnętrzne urządzenie przeznaczone do wprowadzania danych i poleceń do komputera. Składa się z klawiszy, po których przyciśnięciu wywoływania jest akcja. Naciśnięcie lub puszczenie klawisza sprawia, że do komputera wysyłany jest sygnał. W klawiaturach mechanicznych odbywa się to bezpośrednio, w stykowych wywoływanie jest to przez wywołanie zwarcia na układzie stykowym. Te dwa typy klawiatur są najczęściej spotykane.

 
Klawiatury różnią się budową przycisków. Przyciski mechaniczne są bardzo czułe i precyzyjne. Każdy z nich działa osobno, aby wywołać akację nie trzeba wciskać klawisza do końca. Ten rodzaj przycisków jest ceniony przez graczy oraz osoby, które dużo piszą, chociaż przy przyciśnięciu klawisze wydają głośny dźwięk. Ponadto klawiatury mechaniczne są bardzo wytrzymałe i stanowią inwestycję na wiele lat.

Klawiatury z przyciskami membranowymi są najbardziej rozpowszechnione. Po przyciśnięciu klawisza impuls elektryczny jest wywoływany przez dotkniecie przełącznika na płytce drukowanej. Ten rodzaj klawiatur jest najtańszy i większość pracowników biurowych pracuje właśnie na nich. Klawiatury nożycowe charakteryzują się równomiernym naciskiem na kopułkę membrany. Odgłos klikania jest bardzo cichy, dzięki czemu praca na takiej klawiaturze jest przyjemna dla użytkownika i jego otoczenia. Przyciski nożycowe mają niski profili, przez co wystarczy delikatnie je naciskać, aby na ekranie pojawił się znak. Najczęściej tego typu klawiatury są spotkanie w laptopach, ale można je także dokupić do komputerów stacjonarnych.

 

Skok przycisku to odległość, jaką przycisk musi pokonać od wciśnięcia przez użytkownika do dotknięcia płytki drukowanej. Na tej podstawie wyróżniamy klawiatury nisko i wysokoprofilowe. Niskie są ciche i szybko reagują na dotyk, dlatego wygodnie się na nich pisze. Wysokie trzeba mocniej przycisnąć, ale są bardzo precyzyjne.

 

Układ klawiszy w klawiaturze

W związku z układem klawiszy wyróżniamy jeszcze klawiatury wyspowe oraz jednolite. Klawiatury wyspowe mają wyraźnie oddzielone klawisze, występują między nimi większe przerwy.  Zwykle przyciski w tego typu klawiaturze są niskoprofilowe, przeznaczone do pisania bezwzrokowego. Klawiatury jednolite charakteryzują się blisko ułożonymi klawiszami. Obecnie są rzadziej spotykane, kiedyś były popularne w laptopach.

 

Istotny jest układ klawiszy na klawiaturze. Standardem używanym w Polsce jest QWERTY – swoją nazwę zawdzięcza pierwszej linii przycisków z literami od lewej strony. Kupując klawiaturę lepiej sprawdzić, czy odpowiada ona temu standardowi. Łatwo pomylić ją z niemiecką klawiaturą, która różni się układem klawiszy – na miejscu z ma y. Jeśli potrzebujesz klawiatury do pisania w innym alfabecie niż łaciński, to bez problemu znajdziesz w sklepach internetowych wersję grecką, rosyjską i inne.

 

 

klawiatura bezprzewodowa apple

 

Klawiatura przewodowa czy bezprzewodowa?

Szukając idealnej klawiatury zawróć uwagę, w jaki sposób jest połączona z komputerem. Klawiatury mogą się komunikować ze sprzętem i być zasilane przez kabel lub funkcjonować bezprzewodowo, a zasilanie stanowią wtedy baterie. Klawiatura przewodowa musi być umieszczona blisko komputera – użytkownik jest ograniczony długością przewodu. Za to nie trzeba pamiętać o zmienianiu baterii, poza tym klawiatury przewodowe są tańsze.
Klawiatura bezprzewodowa łączy się z komputerem za pomocą nadajnika bluetooth lub wi-fi. Nadajnik wpina się w wejście USB i klawiatura jest gotowa do pracy. Dzisiejsze klawiatury bezprzewodowe nie mają problemów ze zrywaniem połączenia i pracuje się na nich płynnie. Gdy przestaje reagować jest to zwykle znak, że należy wymienić baterie. Klawiatura bezprzewodowa zapewnia więcej swobody, a także uwalnia użytkownika od plączących się na biurku kabli.

 

Kształty i rodzaje klawiatur

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy ogromy wybór różnych rodzajów klawiatur. Warto wiedzieć, czym się wyróżniają poszczególne z nich i do czego służą, aby dokonać dobrego wyboru.

 

Najczęściej spotykane są klawiatury o klasycznym, prostokątnym kształcie. Mogą mieć klawisze wyspowe lub dzielone. Są one dobre do pracy biurowej i do zwykłego korzystania z komputera w domu. Nie zajmują zbyt wiele miejsca i prawie każdy użytkownik jest przyzwyczajony do takiej klawiatury.

 

Coraz bardziej popularne stają się klawiatury ergonomiczne. Nic w tym dziwnego – są lepiej przystosowane do budowy naszego ciała, a przez to bardziej wygodne. Kształt klawiatury ergonomicznej jest bardziej zaokrąglony, przez co naturalniej układa się na niej dłonie. Poniżej klawiszy znajduje się podkładka na nadgarstki, która ma stanowić oparcie i zapobiegać szybkiemu zmęczeniu podczas pracy.

 

Te dwa typy klawiatur są najbardziej podstawowe. Można spotkać też specjalne rodzaje, o profesjonalnym przeznaczeniu. Wśród nich znajdziemy klawiatury wodoodporne czy egzemplarze wymyślone dla niewidomych. Osobną kategorią są także klawiatury dla graczy, które zostaną omówione w dalszej części tego artykułu.

 

Zwykle klawiatury są wykonane z wytrzymałego plastiku. Wybierając model dla siebie warto ocenić, czy materiał jest dobrej jakości i będzie długo służył. Dotyczy to w szczególności graczy, którzy użytkują klawiatury o wiele bardziej intensywnie niż normalni użytkownicy. Ciekawostką są klawiatury wykonane z sylikonu. Wyróżniają się odpornością na zalanie oraz na zniszczenie. Można je zwinąć w rulon, umyć pod kranem i korzystać z nich w warunkach dużej wilgotności, bez obawy o uszkodzenie.

 

klawiatura komputerowa

 

Praktyczne ulepszenia i dodatki

Kupując klawiaturę zwracaj uwagę, jakie dodatkowe ulepszenia i przyciski zamieszczają producenci. Część z nich może być niezbędna dla Twoich zastosowań, a pozostałe tylko będą zajmować miejsce. Do takich istotnych elementów należy klawiatura numeryczna. Są to oddzielone przyciski z cyframi, umieszczone zwykle po prawej stronie klawiatury. Jeśli w swojej pracy często korzystasz z arkuszy kalkulacyjnych i często wprowadzasz dane liczbowe do komputera, to klawiatura numeryczna jest konieczna. Osoby korzystające z komputera do rozrywki mogą z niej zrezygnować.

 

Przyciski funkcyjne są przypisane do sterowania konkretnymi zadaniami. Zwykle jest to regulacja głośności, wyciszenie oraz klawisze do przewijania. Sprawdzają się podczas słuchania muzyki, oglądania filmów i grania w gry. Bez sięgania po myszkę możesz przyciszyć dźwięk, zmienić utwór lub przewinąć kawałek filmu lub wyłączyć dźwięk, kiedy zadzwoni telefon.

 

Przyciski programowalne działają jak przyciski funkcyjne, ale można samodzielnie przypisać im funkcje. Możesz zaprogramować je tak, aby uruchamiały konkretne aplikacje, których często używasz lub wykonywały określone komendy. Stosowanie przycisków programowalnych bardzo ułatwia pracę i przyśpiesza wykonywanie wielu zadań, dlatego warto zainwestować w ten dodatek.

 

Podświetlanie klawiatury to coraz bardziej popularny gadżet. Podświetlane klawisze ułatwiają sterowanie komputerem w ciemności czy półmroku, a także świetnie wyglądają. Jasność klawiszy może być stała lub regulowana. Dostępne są również modele zmieniające kolory podświetlenia, oparte na diodach RGB. Ten rodzaj klawiatur szczególnie upodobali sobie gracze.

 

Klawiatury mogą być też wyposażone w dodatkowe złącza. Przydają się one szczególnie w klawiaturach bezprzewodowych. Wejście USB pozwoli wpiąć mysz lub pendrive’a, bez podchodzenia do komputera. Niektóre z klawiatur posiadają także czytniki kart pamięci, co może być przydatne dla osób często zgrywających dane – fotografów i filmowców.

 

klawiatura dla gracza

 

 

Klawiatura dla gracza

Klawiatury dla graczy to osobny kategoria wśród kontrolerów. Wymagania tej grupy są wyższe od standardowych użytkowników. Klawiatury przeznaczone dla nich są wyposażone w wiele ulepszeń, które ułatwiają i umilają wirtualną rozrywkę. Muszą również być wytrzymalsze oraz charakteryzować się inną czułością klawiszy.

 

Jeśli szukasz klawiatury do grania to zwróć uwagę na rozkład klawiszy i jakość wykonania. Układ przycisków musi być ergonomiczny i wygodny. Cała klawiatura powinna być wykonana z dobrych materiałów, na przykład z matowego plastiku PTB. Będzie dzięki temu bardziej wytrzymała, a przyciski nie będą pękać i się ścierać. Najbardziej chwalone przez graczy są klawiatury mechaniczne, o wysokim skoku klawiszy i jednocześnie dużej czułości. Pozwalają na szybkie przyciskanie przycisków i szybko reagują.

 

Ważnymi dodatkami w klawiaturach dla graczy są specjalnie oznaczone i uwypuklone klawisze wykorzystywane do sterowania w grach. Ułatwiają bezwzrokowe korzystanie z przycisków. Podobną rolę, oprócz wrażeń estetycznych, spełnia podświetlanie klawiszy. Diody LED mogą podświetlać klawiaturę różnymi kolorami, uatrakcyjniając rozrywkę w ciemności. Poza tym istotne są przyciski programowalne, do których można przypisać wybrane funkcje, ale szybciej uruchamiać  potrzebne aplikacje czy przywoływać komendy w grach.

 

Jak wybrać klawiaturę – podsumowanie

Na koniec warto podsumować najważniejsze informacje na temat klawiatur i ich najistotniejszych parametrów. Dokonując wyboru zwracaj uwagę na sposób podłączania do komputera – przewodowy lub bezprzewodowy. Wysokość, skok klawiszy i ich rozkład powinien być dobrze dopasowany do indywidualnych preferencji, związanych również z tym, do czego będziesz wykorzystywać klawiaturę – do surfowania po internecie, pracy czy grania w gry. Sprawdź, czy bardziej odpowiada Ci cichsza klawiatura z niskim skokiem, czy wolisz mechaniczne klawisze, które bywają głośne, ale są bardziej precyzyjne.

 

Sprawdź również wysokość klawiatury, możliwość regulacji pochylenia i podkładki pod nadgarstki.  Wszystkie te elementy sprzyjają dopasowaniu urządzenia do użytkownika. Osoby spędzające więcej czasu przy komputerze powinny zadbać o wygodę, a dobrze dobrana klawiatura pozwala ograniczyć zmęczenie wynikające z długiej pracy.