Głośniki do komputera - jakie wybrać?

Głośniki do komputera - jakie wybrać?

Głośniki do komputera to bardzo istotny dodatek do słuchania muzyki, oglądania filmów oraz grania w gry. Komputery stacjonarne zwykle nie posiadają wbudowanych głośników, a dźwięk dobywający się z laptopów pozostawia wiele do życzenia. Sprawdź, jak wybrać głośniki, żeby były dobrze dopasowane do Twoich potrzeb i zapewniały dźwięk dobrej jakości.
 

Zestawy głośnikowe do komputera

Zestawy głośnikowe do komputerów różnią się jakością dźwięku, konfiguracją oraz ilością kanałów. Podstawowe informacje na temat konfiguracji oraz kanałów umożliwiają wybór sprzętu dopasowanego do potrzeb, a także do warunków panujących w pomieszczeniu, w którym chcesz umieścić głośniki. Warto pamiętać, że dźwięk jest falą i w takiej formie rozchodzi się po wnętrzu. Z tym związany dobór kanałów i rozstawienia poszczególnych głośników.
Zestawy 2.0 składają się z dwóch głośników. Są w stanie zapewnić dźwięk stereofoniczny. Należy je rozstawić tak na biurku, żeby stały pod kątem – wychodzący z nich dźwięk powinien krzyżować się na wysokości głowy użytkownika. Zestawy 2.0 nie zapewniają osobnego pasma niskich tonów, ale dobrze nadają się na biurko w pracy, aby słuchać muzyki czy odtwarzać z dźwiękiem filmy z internetu. Zaletą takiego zestawu jest również zajmowanie niewielkiej powierzchni.
Zestawy 2.1 zapewniają dźwięk stereofoniczny z osobnym pasmem niskich tonów, które wydobywają się z subwoofera. Dwa głośniki ustawia się na biurku, a trzeci pod nim. Standardowy użytkownik powinien być zadowolony z jakości dźwięku oferowanego przez te zestawy. Komplety 2.1 nadają się do pracy, do rozrywki w warunkach domowych, a nawet do grania. Ich rozmieszczenie w niewielkim pomieszczeniu nie powinno sprawiać kłopotu.
Zestawy 5.1 są już bardziej rozbudowane i wymagają większej powierzchni. Zapewniają dźwięk przestrzenny, dla bardziej wymagających użytkowników, pozwalając na regulację dopasowaną do upodobań i budowy pomieszczenia. Dwa głośniki umieszcza się z przodu, dwa z tyłu, głośnik centralny z przodu na wysokości głowy słuchacza, a głośnik niskotonowy pod biurkiem. Zestawy 5.1 świetnie nadają się do odtwarzania dźwięku z gier, filmów i słuchania muzyki.
 

glosniki do komputera

 

Głośniki aktywne i pasywne


Oglądając różne zestawy głośnikowe natkniesz się na określenia głośniki pasywne i głośniki aktywne. Co to znaczy? Głośniki aktywne posiadają wbudowany wzmacniacz. Głośniki aktywne potrzebują do działania osobnego wzmacniacza. Do grania w większość gier i oglądania filmów z internetu w zupełności wystarczą głośniki aktywne. Ten rodzaj jest najbardziej rozpowszechniony jako głośniki biurkowe i nie wymaga dodatkowych inwestycji. Głośniki pasywne powinny wybrać osoby, którym zależy na oglądaniu filmów z dźwiękiem kinowym i na słuchaniu muzyki. Oczywiście osoby zajmujące się kompozycją czy miksowaniem powinny także zainwestować w głośniki pasywne i odpowiedni wzmacniacz.
 

Istotne parametry głośników komputerowych


Moc to bardzo istotna cecha głośników, mocno eksponowana przez producentów. Podaje się ją w watach i oznacza w rzeczywistości ilość mocy, jaką są w stanie przyjąć głośniki ze wzmacniacza bez uszkodzenia membrany. Powszechnie uważa się, że to moc odpowiada za głośność – skalę natężenia dźwięku jaką głośniki są w stanie wytworzyć. Dlatego lepiej niż na moc patrzeć na liczbę decybeli, czyli rzeczywistą głośność. Często decybele nie są podane w skróconej tabeli z danymi technicznymi, trzeba poszukać głębiej, żeby znaleźć tę wartość.
Pasmo przenoszenia odpowiada za to, czy głośniki grają czysto i efektownie.
Przy głośnikach podaje się dwie wartości – górne i dolne pasmo przenoszenia. Jest to spektrum możliwości zapewnianych przez dany zestaw. Górna granica pasma przenoszenia powinna być na poziomie 20 kHz. Jest to zakres wszystkich słyszalnych przez człowieka dźwięków. Dolny zakres częstotliwości powinien być większy, szukaj głośników na poziomie minimum 40 Hz. Różnica między dźwiękiem dobiegającym z kolumn o dolnym paśmie przenoszenia 40 a 60 Hz jest słyszalna nawet dla przeciętnego użytkownika.
 

Pokrętła i pilot do głośnika


Kupując głośniki do komputera warto przyjrzeć się rozmieszczeniu pokręteł i zastanowić się, czy będzie się z nich wygodnie korzystać. Tańsze głośniki będą mieć tylko pokrętło przeznaczone do głośności, którą zwykle i tak będziemy regulować przez komputer. W bardziej rozbudowanych zestawach znajdziemy potencjometry do wysokich i niskich tonów. Jeśli będą one umieszczone w niewygodnym miejscu, na przykład z tylu głośników, to korzystanie z nich będzie utrudnione. Przydatnym dodatkiem do głośników jest pilot. Wtedy nie ma znaczenia, gdzie są umieszczone pokrętła. Pilot przydaje się do regulacji dźwięku, gdy wygodnie rozłożymy się w fotelu, aby oglądać film lub potrzebujemy szybko zmienić głośność podczas grania w grę.
 

Głośniki plastikowe czy drewniane?


Wśród najtańszych głośników komputerowych królują obudowy z plastiku. Na jakość dźwięku maja wpływa wszystkie elementy składowe głośników, zatem te wykonane z plastiku siłą rzeczy będą wydawać z siebie gorszy dźwięk. Jednak plastik może być lepszy i gorszy – w droższych konstrukcjach również używa się tworzywa sztucznego, ale wyższej jakości. Odradzamy zakup najtańszych, plastikowych głośników – dźwięk z nich dobiegający nie będzie się niczym różnił od tego z wbudowanych głośników w laptopie. Następnym materiałem stosowanym na obudowy głośników są różne rodzaje sklejki. Takie zestawy zwykle lepiej brzmią, przy tym ładniej prezentując się na biurku. Część głośników opisanych jako drewniane są właśnie ze sklejki. Niewiele jest dostępnych głośników komputerowych z prawdziwego drewna. Spotkamy je tylko w najdroższych zestawach.
 
głośniki przewodowe do komputera
 

Kable do głośników


Producenci dołączają do swoich zestawów kable przeznaczone do podłączenia głośników. Najczęściej są to długie przewody, ale warto przed zakupem sprawdzić ich rozmiar, czy będą wystarczające na nasze biurko. Często im dłuższe kable, tym cieńsze i niższej jakości. Dlatego lepiej postawić na krótsze i grubsze przewody, aby dobrze przenosiły dźwięk, a przy tym były solidne. Przy głośnikach z wyższej półki można spotkać na zakończeniach wzmocnienia zapobiegające przecieraniu, które są bardzo praktycznym dodatkiem.
Przy kablach warto wspomnieć o… głośnikach bez kabli. Coraz popularniejsze bowiem stają się głośniki bezprzewodowe, łączące się z komputerem przez Bluetooth. Ich niewątpliwą zaletą jest mobilność – możemy je dowolnie przestawiać, a także zabrać w podróż, aby używać ich razem ze smartfonem. Wielu osobom takie rozwiązanie może przypaść do gustu, szczególnie jeśli nie szukają rozbudowanych zestawów głośnikowych.
 

Złącza w głośnikach komputerowych


Złącza i gniazda są istotne w szczególności przy sprzęcie z wyższej półki. Obecnie oferowane są złącza analogowe i cyfrowe. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, które są lepsze. Zależy to od upodobań użytkownika. Zapaleni audiofile uznają wyższość złącz analogowych, ale nie oznacza to, ze cyfrowe są gorsze. Tradycyjne połączenie analogowe to złącze RCA (CHINCH). Składa się ono z dwóch złączy, osobnego do kanału lewego i prawego. Sygnał cyfrowy jest przesyłany przez złącze USB. Jeśli zależy Ci na lepszej jakości dźwięku, to szukaj złącz dobrze wykonanych, pokrytych szlachetnymi materiałami, na przykład srebrem lub złotem.
 

głośniki do komputera

 

Jakie głośniki będą dobre dla mnie?


Wybierając głośniki musisz wiedzieć, że tylko ty jesteś w stanie ocenić, czy oferowana przez nie jakość dźwięku jest dobra. Jest to bardzo indywidualna sprawa i głośniki przede wszystkim powinny być dopasowane do Twojego słuchu. Jeśli nie zależy Ci na dźwięku kinowym, to prawdopodobnie wystarczający będzie zestaw 2.0. W zupełności wystarczy do grania w gry i odtwarzania dźwięku.
Zestawy 2.1 są lepsze dla osób, które słuchają dużo muzyki, w tym elektronicznej i zależy im na dobrej jakości basie. Jest to także dobre rozwiązanie, jeśli Twój pokój jest nieduży i nie masz miejsca na odpowiednie rozmieszczenie dużego zestawu.
W głośniki 5.1 i większe zestawy powinny inwestować osoby, dla których dobry dźwięk jest bardzo ważny i będą słyszeć różnicę między dźwiękiem stereo a przestrzennym.
Jeśli dysponujesz większą kwotą, to warto postawić na jakość. Zestaw z wyższej półki, wyposażony w wysokiej jakości kable i złącza będzie Ci służył długi czas, zapewniając dobre wrażenia. Kiedy pierwszy raz posłuchasz ulubionej muzyki lub obejrzysz film z dźwiękiem kinowym, poczujesz różnicę jaką zapewnia dobry zestaw głośników.