Jaki komputer do gier

Jaki komputer do gier

Kupując komputer warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie głównie służył. Jeśli planujemy zakup maszyny do gier, to musimy wybrać sprzęt o lepszych osiągach niż w przypadku komputera przeznaczonego do prac biurowych. Przeczytaj nasz poradnik i wybierz najlepszy komputer do gier.
 

Komputer gamingowy

Stacjonarny komputer przeznaczony do grania w gry musi być dużo mocniejszą maszyną niż ten przeznaczony do pracy. Wystarczy spojrzeć na pudełka gier czy obejrzeć wymagania sprzętowe w internecie. Jeśli chcesz sięgnąć po najnowsze pozycje, to musisz liczyć się z dużym wydatkiem. Nawet gry, które ukazały się już jakoś czas temu potrafią mieć bardzo wysokie wymagania sprzętowe. Dlatego planując zakup komputera dla gracza trzeba dokładnie sprawdzić, na jakie osiągi trzeba stawiać.
Najlepsze rozwiązanie to samodzielne składanie komputera. Wielu graczy dobiera podzespoły pod swoje potrzeby i chwali sobie to rozwiązanie. Problemem jest to, że trzeba dobrze znać się na budowie komputera i poszczególnych podzespołach.
Dla osób mniej zaawansowanych lub ceniących wygodę sklepy stacjonarne i internetowe proponują gotowe zestawy. Aby ocenić ich zawartość potrzebna jest chociaż podstawowa wiedza dotycząca podzespołów. Warto jeszcze wspomnieć, że inwestując trochę więcej w nowy sprzęt, zyskamy zestaw który będzie dłużej sprawnie służył. Wszystkie elementy nowego komputera możesz obejrzeć w internecie i zakupić w sklepie internetowym, bez wychodzenia z domu. Kupując online złożysz tani komputer do gier.

 

W co musi być wyposażony komputer dla gracza?

Stacjonarny komputer dla gracza musi oczywiście zawierać wszystkie podstawowe podzespoły, w które jest wyposażony każdy inny komputer. Z tą różnicą, że powinny być one bardziej wydajne i mocniejsze. Z tego względu zawsze lepiej wybierać podzespoły nowszych generacji i sprawdzać, czy wybrane elementy współpracują ze sobą. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące zakupu poszczególnych części istotnych z punktu widzenia gracza. Pamiętaj, że elementy muszą pasować do siebie, dlatego zwracaj uwagę, czy wybrane podzespoły są kompatybilne.

 

 

dwa monitory do komputera

 

Karta graficzna

Karta graficzna jest właściwie najważniejsza z punktu widzenia gracza. Dla graczy nie nadają się wbudowane karty graficzne – musisz postawić na osobny element. Jeśli chcesz widzieć wszystkie szczegóły animacji, które będą płynnie ukazywać się na ekranie, to zainwestuj w dobrą kartę graficzną. Każda z nich jest wyposażona w procesor graficzny – AMD Radeon lub Nvidia GeForce.
Mają one oznaczenia literowo-liczbowe, które charakteryzują poziom wydajności karty. Im wyższe oznaczenia liczbowe, tym nowsza i lepsza jest dana karta. Kolejnym ważnym elementem w karcie graficznej jest pamięć. Do grania w nowsze gry potrzebne są minimum 2 GB – dzięki temu obraz w rozdzielczości Full HD będzie przechodził płynnie, prezentując jednocześnie wszystkie detale.
Żeby podziwiać detale w 4K musisz szukać karty z posiadającej minimum 4 GB pamięci. Szyna pamięci 128 bit obsłuży obraz w jakości HD, do grania z obrazem Full HD potrzebne jest 256 bit, a jeśli chcesz oglądać animacje w 4K, to potrzebujesz szyny 384 bit lub o wyższej wartości. Kupując kartę graficzną zwróć uwagę na chłodzenie – podkręcanie gier do najwyższej jakości detali sprawia, że ten element mocno się grzeje i potrzebuje wentylatorów.

 

Procesor

Zwykle opis budowy komputera zaczynamy od procesora. W przypadku komputera do gier jest inaczej. Najpierw trzeba dobrać kartę graficzną dopasowaną do potrzeb i zasobności portfela, a następnie procesor. Musi być on dopasowany do karty graficznej – udźwignąć jej możliwości. Poza tym powinien być wydajny, energooszczędny i nie może się przegrzewać.
Wydajność procesora jest związana z liczbą rdzeni (wątków) oraz wysokością taktowania. Do grania w najnowsze gry potrzebny będzie procesor o minimum 4 rdzeniach. Im większe taktowanie, tym szybszy procesor, co oznacza, że gra nie zatnie się w czasie rozgrywki. Warto, żeby procesor dla gracza miał taktowanie na poziomie 3 GHz.
Niektóre procesory można podkręcać, co jest istotne szczególnie dla osób, które chcą trochę zaoszczędzić na zakupie. Kup procesor starszy, o niższym taktowaniu, ale z odblokowanym mnożnikiem. Sprawdzaj także zapotrzebowanie procesora na energię. Przy wielogodzinnym graniu energooszczędny procesor może mieć duży wpływ na wysokość rachunków za prąd.

 

Pamięć RAM

Obecnie moduły RAM nie są drogie, dlatego warto dołożyć trochę więcej pamięci, aby nie musieć szybko jej rozbudowywać. Aktualnie wystarczającą pojemnością pamięci RAM jest 8 GB, ale jak już zostało wspomniane – jest to moduł tani, więc nie warto się ograniczać i od razu kupić 16 GB. Szybkość działania pamięci RAM jest zależna od taktowania. Aby komputer dobrze sprawdzał się w grach, trzeba sięgać po pamięć z taktowaniem na poziomie minimum 1333 MHz. Bardziej wydajna będzie pamięć 2400 i 3000 MHz, przeznaczona dla bardziej wymagających graczy. Pamięci z taktowaniem na poziomie 3000 MHz poradzą sobie z grafiką 4K i 3D.

Dysk twardy powinien także być jak największy, aby przechowywać na nim dane z gier. Pod względem prędkości najlepsze są obecnie dyski SSD, które są jednak droższe od HDD. Rozwiązaniem przyjaznym dla budżetu jest zakup dwóch rodzajów dysków – mniejszego SSD na dane systemowe i większego HDD na pozostałe pliki.

 

dobra karta graficzna

 

 

Chłodzenie

Składając samodzielnie sprzęt do grania czy kupując gotowy zestaw, trzeba zadbać o chłodzenie podzespołów. Zbyt wysoka temperatura jest szkodliwa dla komputera. Może wpłynąć na obniżenie taktowania procesora, a także doprowadzić do zaburzenia stabilności systemu. Poza tym wentylatory będą pracować głośniej, mogąc nawet zagłuszyć dźwięki dobiegające z głośników. O dodatkowe chłodzenie powinny zadbać osoby grające w najnowsze gry, podkręcające procesor, a także pracujące na wymagających aplikacjach, które obciążają podzespoły.
Do wyboru jest kilka systemów chłodzenia. Chłodzenie pasywne, oparte na radiatorze sprawdza się lepiej w komputerach do pracy biurowej. Dla graczy lepszy będzie wentylator, chłodzący za pomocą nawiewu powietrza, lub chłodzenie wodne. To ostatnie jest ciche i wydajne, ale zajmuje dużo miejsca i jest kosztowne. Dla przeciętnego użytkownika wentylator będzie wystarczający.
Decydując się na chłodzenie powietrzem zwracaj uwagę na jego średnicę – im większa, tym lepiej, ponieważ wtedy wiatrak może obracać się wolniej, a co za tym idzie – ciszej. Prędkość obrotowa i regulacja obrotów to również ważne parametry. Chłodzenie dobiera się według wskaźnika TDP procesora – należy wybrać zewnętrzne chłodzenie, które będzie miało tę wartość równą lub wyższą.

 

Obudowa

Składając komputer do grania samodzielnie trzeba także dobrać obudowę, w której zostaną zamontowane wybrane podzespoły. Tutaj wybór jest bardzo duży i zależy od gustu właściciela. Wielu graczy lubuje się w nowoczesnych, designerskich obudowach. Ważne jest, aby wszystkie wybrane podzespoły pasowały do obudowy i mieściły się w niej. Z tego względu trzeba dokładnie sprawdzać wymiary i kompletować zestaw planując zakupy całościowo.
Wygodne są obudowy z zasilaczem umieszczonym na dole, ponieważ ułatwiają rozmieszczenie kabli. Potrzebna jest znajomość maksymalnej wysokości radiatora procesora i długości karty graficznej, aby pasowały do wybranej obudowy lub na odwrót – obudowa pasowała do wielkości podzespołów. Sprawdźmy, jakie złącza są umieszczone od przodu, ile jest wejść USB oraz miejsce na napędy.
Niektóre obudowy mają wbudowane wentylatory, więc nie trzeba dokupować ich osobno. Praktyczne dodatki to filtr przeciwkurzowy, chroniący zawartość przed drobinkami kurzu, oraz maty wygłuszające. Sprawdź, czy wybrana obudowa jest przystosowana do montażu beznarzędziowego. Montując podzespoły na zaciskach i klamrach zaoszczędzisz dużo czasu.

 

Napędy

Montując samodzielnie komputer gamingowy nie możesz zapomnieć o napędach optycznych. Dzisiaj standardem jest napęd DVD z nagrywarką, rzadziej wybierany jest napęd Blu-Ray, ale może będziesz akurat go potrzebować. Obecnie z większości gier korzysta się w streamingu, więc można ograniczyć liczbę napędów. Z pewnością przydadzą się, jeśli będziesz chciał oglądać filmy na DVD lub Blu-Ray.

 

monitor do komputera

 

Urządzenia peryferyjne

Na koniec kilka słów o urządzeniach peryferyjnych, czyli sprzętach służących do obsługi komputera. Jeśli inwestujesz dużo w komputer do gier, wyposażając go w dobrą kartę graficzna i mocny procesor, to potrzebujesz też odpowiedniego monitora. Najlepszy będzie ekran oferujący obraz 4K i moduł 3D.
Najnowsze filmy i gry są przystosowane do rozdzielczości 4K i tylko taki monitor będzie w stanie pokazać wszystkie detale. Jednak grając w starsze tytuły będziesz musiał zmieniać rozdzielczość na niższą. Jeśli nie zależy Ci na najnowszych grach lub planujesz kupić słabszą kartę graficzną, to wystarczający będzie monitor Full HD, czyli oferujący obraz 1920 x 1080.

 

Klawiatura i myszka gamingowe to także ważne urządzenia peryferyjne. Kontrolery muszą być wysokiej jakości, aby zapewniały komfort podczas wielogodzinnej rozgrywki. Postaw na klawiaturę mechaniczną, które szybko reagują na przyciśnięcie i są bardzo precyzyjne. Ten rodzaj klawiatur jest także wytrzymalszy od innych, dzięki czemu wytrzyma mocne uderzanie w klawisze w emocjach. Szukaj modeli, które mają ergonomiczny rozkład klawiszy.
Podobnie jest z myszką – potrzebujesz precyzyjnego wskaźnika, najlepiej z sensorem laserowym. W obu kontrolerach zwracaj uwagę na dodatki dla graczy – dodatkowe przyciski programowalne i tak dalej. Antypoślizgowy materiał na myszce również będzie atutem. Możesz do swojego zestawu dokupić również pady, które upodobnią komputer do konsoli, umożliwiając rozgrywkę w grach, w których sterowanie padem jest zwyczajnie wygodniejsze.

 

Gotowy komputer gamingowy

Jak zostało wspomniane we wstępie, możesz kupić gotowy komputer do grania w gry. Sprawdzając wybrane przez producentów podzespoły będziesz wiedzieć, czy dany komputer będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom. Gotowy nie znaczy gorszy – można znaleźć wiele bardzo dobrych zestawów, również w dobrej cenie. Jeśli nie chcesz tracić czasu na kompletowaniu wszystkiego od początku, to będzie to odpowiedni wybór.