Co to jest tablet

Co to jest tablet

Tablety królują wśród urządzeń, które w ciągu kilku lat zdobyły niesamowitą popularność. Te gadżety bardzo szybko opanowały rynek, a ich sprzedaż ciągle rośnie. Jednak nie wszyscy jeszcze się do nich przekonali. Jeśli nie wiesz, co to jest tablet lub planujesz jego zakup, ale nie jesteś pewien, jak to działa – to ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym jest tablet

 

Tablety są niewielkimi przenośnymi komputerami, których cechą charakterystyczną jest dotykowy ekran. Rozmiar tabletu zależy od przekątnej ekranu, średnio wynoszącej od 7 do 10 cali. Tablety nie posiadają fizycznej klawiatury – obsługuje się je ze pomocą ekranu reagującego na dotyk, dotykając go palcami lub za pomocą specjalnego rysika. Można powiedzieć, że te urządzenia są czymś pomiędzy smartfonem a netbookiem.

 

Bardzo istotny dla działania tabletów jest dostęp do internetu. Posiadają one wbudowane moduły do komunikacji z siecią, dzięki czemu łączą się z nią bezprzewodowo. Przez internet instaluje się na tablecie aplikacje i wykonuje aktualizacje systemu oraz aplikacji. Większość tych urządzeń posiada slot na karty SIM, dzięki czemu można na nich korzystać z internetu poza zasięgiem sieci WI-FI oraz korzystać z funkcji przypisanych telefonom – wykonywać połączenia telefoniczne i wysyłać SMS-y.

 

Niektóre tablety są wyposażone w wejście na karty pamięci, na których można przechowywać więcej danych, na przykład dokumenty i zdjęcia, i przenosić je później do pamięci komputera. Do komunikacji z komputerem służy także wejście USB, za pomocą którego również można wgrać aktualizacje lub przenieść dane. Tablet może również służyć do zdalnej obsługi komputera, dając dostęp do zawartości dysku i stając się multimedialnym pilotem.

 

Jaki tablet wybrać

 

 

Do czego służy tablet?

Tabletu używa się głównie do przeglądania internetu. W porównaniu do komputera tablet uruchamia się szybciej i ma większy ekran od smartfona, dlatego łatwiej po niego sięgnąć, gdy chcemy sprawdzić coś w sieci lub oddać się rozrywce.

Niewielkie rozmiary tabletu pozwalają wygodnie położyć się z nim na łóżku czy kanapie i w dogodnej pozycji surfować po internecie. Poza tym można korzystać z wielu aplikacji przeznaczonych specjalnie na tablety – dedykowanych gier, programów stworzonych do rozrywki, a także do pracy.

 

Tablety nie służą tylko do zabawy. Za ich pomocą można kontrolować wiele z domowych urządzeń, w rozwijającej się technologii domów inteligentnych. Obecnie tablety przydają się do obsługi sprzętu HI-FI, pralek, sterowania zewnętrznymi roletami czy ogrzewaniem. Takie rozwiązania powoli przestają funkcjonować tylko w książkach i filmach science fiction – coraz więcej z urządzeń AGD i RTV jest przystosowana do obsługi bezprzewodowej. Wpływa to znacząco na podniesienie komfortu naszego życia.

 

Część z nas korzysta już z tabletów w pracy. Na ich ekranach można pokazywać klientom prezentacje czy wprowadzać dane do systemów. Z poziomu tabletu można również szybko odpisać na e-mail czy sprawdzić różne istotne informacje. Urządzenia te sprawdzają się też w magazynach, gdzie wygodniej zabrać ze sobą tablet i od razu wprowadzać do niego dane.
Coraz częściej spotyka się tablety w miejscach publicznych, a także w muzeach i galeriach, gdzie pełnią rolę wirtualnego przewodnika.

 

Tablet z modułem GPS można również wykorzystać jako nawigację samochodową. Nie potrzebujesz do tego osobnego urządzenia. Wystarczy uchwyt samochodowy i dostęp do internetu, żeby zamienić tablet w niezawodną nawigację. Mapy samochodowe online są dokładniejsze i bardziej aktualne niż mapy wgrywane do pamięci.
Poza tym aplikacje z mapami udostępniają także informacje na temat trwających prac drogowych, korków czy wypadków, dzięki czemu możesz na bieżąco skorygować trasę, aby dotrzeć do celu szybciej.

 

Czy tablet nadaje się dla dzieci?

Jeśli masz dzieci, to tablet może służyć im do zabawy w domu czy podróży. Większość z tych urządzeń jest wyposażona w bezpieczny tryb, który zabezpiecza pliki dorosłych (dokumenty, zdjęcia i tak dalej) przed niepożądanym dostępem. Bez obawy o skasowanie ważnych plików możesz dać dziecku tablet do zabawy, określając z jakich konkretnie programów może korzystać dziecko. Dzięki temu masz dokładną kontrolę nad tym, do czego jest wykorzystywane urządzenie.

 

Do praktycznych funkcji tabletu należy także możliwość czytania książek. Tablet nie zastąpi całkowicie czytnika e-booków, ale może w razie potrzeby spełniać tę rolę. Aplikacje do cyfrowych książek przygaszają jasność ekranu, co sprawia, że czytanie nie męczy wzroku. Przez tablet będziesz mieć dostęp do cyfrowych bibliotek, oferujących wiele ciekawych książek.

 

 

tablet z grami

 

Czym różnią się tablety?

Dostępne w sklepach tablety różnią się kilkoma parametrami, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim są to rozmiar i rodzaj matrycy, procesor i system operacyjny.

 

Jak zostało wspomniane na początku, wszystkie tablety mają ekrany dotykowe. Dzielą się one na rezystancyjne i pojemnościowe. W tych pierwszych reakcja następuje po wywołaniu nacisku na folię zewnętrzną, co powoduje zetknięcie się elektrod. Ekrany te są tańsze, ale obsługując je palcami musimy mocniej przyciskać i dotyk nie działa w kilku punktach jednocześnie. Jeśli użyjemy do obsługi rysika, to dotyk stanie się bardzo precyzyjny.

 

Ekrany pojemnościowe są bardziej rozpowszechnione, mimo ich wyższej ceny. Podstawowym powodem tego jest bardzo duża wrażliwość na dotyk – wystarczy delikatnie musnąć matrycę, aby zareagowała. Ponadto reaguje na dotyk w kilku miejscach naraz, co wykorzystują twórcy rozmaitych aplikacji, dostosowując je do tej możliwości.
Obsługa ekranów pojemnościowych polega na zmianie pola elektrostatycznego. Dlatego można obsługiwać je palcami i specjalnymi rysikami, ale dotyk nie zadziała przez materiał, na przykład przez rękawiczkę.

 

Ekrany w tabletach mogą mieć różne proporcje, tak samo jak monitory do komputerów. Spotkamy urządzenia o proporcjach 16:9, zwykle o przekątnej 7 lub 10,1”, a także 4:3 w tabletach 8 i 9,7”. Format 16:9 jest lepszy do oglądania filmów, a tablet z ekranem 4:3 będzie bardziej uniwersalny, sprawdzając się do przeglądania internetu, czytania e-booków i grania w gry. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to najlepiej wybierać urządzenia oferujące minimum format HD, czyli 1280×720 pikseli.

Istotne jest również podświetlanie ekranu, za które najczęściej odpowiada technologia OLED lub AMOLED. Od rodzaju podświetlania zależy, czy z tabletu będzie się wygodnie korzystać w intensywnym świetle oraz w ciemności.

 

Parametry techniczne tabletów

W tabletach montuje się dwa rodzaje procesorów – oparte są one na architekturze ARM lub x86. Procesor jest bardzo mocno powiązany z systemem operacyjnym. W tabletach nie ma możliwości zmiany systemu operacyjnego na inny. Dlatego wybierając urządzenie dla siebie musimy być pewni, jaki system nam pasuje i za czego wygodnie się korzysta.
Na procesorach typu ARM instalowany jest Android, Linux oraz iOS marki Apple. System Windows i odmiany Linuxa są instalowane na procesorach x86.

 

Warto zwracać również na jakość wykonania i materiały użyte do produkcji. Jeśli urządzenie ma służyć kilka lat lub być intensywnie użytkowane, to lepiej postawić na sprzęt z wyższej półki. Lepszej jakości tablety posiadają ramki i tylny panel wytworzone z solidnego tworzywa sztucznego, które nie wygina się w rękach. Na ramce oraz pleckach nie powinno być luzu i szpar. Tablet musi dobrze leżeć w ręce użytkownika, aby korzystanie z niego było wygodne.
Dotykowy ekran jest elementem narażonym na uszkodzenia, więc należy traktować go delikatnie. Matryce pokryte powłoką ochronną Gorilla Glass są bardziej wytrzymałe, dlatego dobrze jest zainwestować w urządzenie, które jest nią pokryte.

 

Czym tablet różni się od laptopa?

Jeśli zastanawiasz się, jakie są różnice między tabletem a laptopem, to śpieszymy z odpowiedzią.  Notebook składa się z klawiatury połączonej zawiasami z ekranem, które są nierozłączne. Tablet zaś jest jednoczęściowy, a do obsługi wykorzystuje się dotykowy ekran. Widoczną różnicą jest również rozmiar – tablety są mniejsze od laptopów, dlatego łatwiej je zabrać do miasta czy w podróż. Możesz też wygodnie leżeć na kanapie i przeglądać internet czy oglądać filmy, trzymając tablet w jednej ręce.
Brak fizycznej klawiatury w tablecie przekłada się na jego mniejszy rozmiar, ale czasem utrudnia to pisanie dłuższych tekstów, ale wiele zależy od użytkownika – niektórzy chwalą pisanie na klawiaturze wirtualnej.

Na tablety są tworzone dedykowane aplikacje, z których nie da się skorzystać na laptopie. Przykładowo wiele gier zostało zaprojektowanych do obsługi za pomocą gestów. Ich pełna funkcjonalność jest z tego względu dostępna tylko dla urządzeń z ekranami dotykowymi.

 

Podsumowując – laptopy i tablety są innymi urządzeniami, oferującymi odrębne możliwości. Do regularnej pracy przy komputerze lepszy będzie laptop, ale tablet może go wspomagać podczas wyjazdów i prezentacji. Tablet może służyć jako nawigacja samochodowa oraz do sterowana sprzętem RTV, co jest niemożliwe lub utrudnione z poziomu laptopa. Z tego względu warto posiadać oba urządzenia, aby wykorzystywać je do różnych zadań.

 

 

tablety

 

Czym różni się tablet od smartfona?

Niektórzy nazywają tablety brakującym ogniwem między laptopem i smartofonem. Jest w tym spostrzeżeniu sporo racji – urządzenia te posiadają część funkcji jednych i drugich. Ze smartfonami mają wspólny dotykowy ekran oraz wirtualną klawiaturę. Część tabletów, z wbudowanym modułem 3G i slotem na karty SIM, może służyć do wysyłania SMS-ów i wykonywania połączeń telefonicznych. Różnicą jest większy ekran w tabletach – dzięki niemu wygodniej przegląda się strony internetowe, gra w gry czy przeprowadza prezentacje.

Chociaż smartfony i tablety są do siebie bardzo podobne, służą trochę do innych rzeczy. Najnowsze smartfony coraz lepiej sprawdzają się w pracy, jednak korzystanie z pakietu biurowego będzie wygodniejsze na dużym ekranie tabletu.
Jeśli szukamy multimedialnego urządzenia dla dziecka, to również tablet lepiej nadaje się do tej roli. Dzieci nie potrzebują większości funkcji dostępnych w smartfonach, tablet powinien w zupełności wystarczyć do zabawy i edukacji.