Pendrive – do czego możesz go wykorzystać?

Pendrive – do czego możesz go wykorzystać?

Gromadzenie danych w formie cyfrowej stał się już standardem. Jest to efektem naszego zmieniającego się podejścia do samych informacji. Ważna jest też oszczędnośc miejsca i czasu – przechowywanie i przesyłanie skanów czy innych dokumentów cyfrowych jest szybsze, niż papierowych, oraz zajmuje znacznie mniej miejsca.  

Pendrive – mała wielka rewolucja

Jeszcze kilka lat temu standardową pojemnością urządzeń typu pendrive miała zwykle mniej niż dziesięć gigabajtów. Rośnie ona jednak z każdym rokiem. Dzisiaj coraz powszechniej dostępne są już nośniki o pojemności kilkudziesięciu gigabajtów. Nie wieszy, czy to przechowywania danych wybrać dysk przenośny czy pendrive? Cena tych urządzeń mówi sama za siebie – jeśli więc nie masz zbyt pokaźnych środków, ten drugi też jest w stanie zagwarantować Ci sporo miejsca.

Pendrive – co poza przechowywaniem danych?

Pendrive o większej pojemności może posiadać również inne zastosowania. Jakie? O tym przeczytasz w naszym poradniku. Kliknij https://www.neo24.pl/komputery/nosnikipamieci/dyskizewnetrzne.html i sprawdź, który pendrive będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Pamiętaj o ważnych momentach

Zdjęcia i nagrania z ważnych, ale osobistych wydarzeń nie zawsze powinny trafić do internetowej chmury. Zarejestrowane przez Ciebie wspomnienia, umieszczone na zewnętrznym nośniku pamięci, będą niebanalnym podarunkiem. Jesteś zawodowym fotografem? Na przenośnym urządzeniu możesz również przekazać wykonane przez Ciebie w trakcie zlecenia zdjęcia, jako uzupełnienie wydrukowanych i obrobionych fotografii. W ten sposób zmniejszysz wydatki związane z kosztem wykonania usługi, a Twoi klienci będą mieli dostęp do wszystkich materiałów.

Dla kreatywnych – przenośne portfolio

Przenośny port pamięci można wykorzystać również jako portfolio – jest to szczególnie wygodne w przypadku zawodów związanych z mediami wizualnymi. Fotografia, montaż, grafika czy projektowanie to dziedziny, tutaj samo wymienienie swoich umiejętności w CV to za mało. Warto je zaprezentować w bardziej przystępnej i jednocześnie atrakcyjnej formie, na przykład umieszczając swoje prace pamięci pendrive’a.

Zabezpieczenie systemu

Zaprogramowany pendrive umieszczony w porcie USB umożliwia korzystanie z komputera, a po jego wyjęciu ekran zostaje zablokowany. Dopiero ponowne włożenie nośnika pozwoli odblokować Twojego laptopa. Zabezpieczenie kluczem USB jest bezpieczniejsze od użycia hasła przede wszystkim dlatego, że hasło można złamać, a osoba nieposiadająca pendrive’a-klucza nie ma szansy na odblokowanie sytemu.

Instalator systemu

Pendrive można wykorzystać również do instalacji na komputerze systemu operacyjnego Linux. Aby było to możliwe, należy zainstalować program umożliwiający instalację systemu z pendrive’a, a następnie uruchomić BIOSa i wybrać pendrive jako nośnik danych potrzebnych do instalacji systemu na komputerze. Dzięki możesz zainstalować na niemal każdym urządzeniu Twój własny program operacyjny, nie usuwając z jego pamięci oryginalnego oprogramowania.

One Response

  1. Pendrivy niestety są dość awaryjnymi nośnikami. Budowane są z wykorzystaniem coraz tańszych układów NAND o coraz niższej jakości, a ich kontrolery są znacznie prostsze od kontrolerów używanych w SSDkach, przez co nie obsługują tak zaawansowanych algorytmów wyrównywania zużycia i korekcji błędów. Pendrive powinien służyć przede wszystkim do przenoszenia i przechowywania danych. Używanie go, jak dysku zewnętrznego, na którym pracuje się z dokumentami może szybko doprowadzić do zabicia go operacjami zapisu i kasowania.