Jaka kamera do komputera? Na co się zdecydować

Jaka kamera do komputera? Na co się zdecydować

Powszechny dostęp do internetu to nie tylko rozrywka, ale również ogromne możliwości, jakie za sobą niesie. Dzięki niemu możliwe jest łączenie się z ludźmi na duże odległości i rozmowa nie tylko głosowa, ale również w formie wideokonferencji. W związku z tym warto zastanowić się jaka kamera do komputera najlepiej spełni oczekiwania.

Zastosowanie kamerek internetowych

Obecnie niemal każdy laptop i smartfon wyposażony jest w kamerę do prowadzenia wideorozmów, jednak często wbudowane rozwiązania swoją jakością dalece odbiegają od oczekiwań. Kamerki internetowe mają zastosowanie zarówno w kontaktach z najbliższymi osobami, jak i podczas służbowych wideokonferencji. W obu przypadkach dobrze byłoby, żeby przekazywany obraz był wyraźny i płynny, dlatego lepiej zadbać o sprzęt dedykowany temu zadaniu.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania kamery do wideorozmów?

Przy wyborze odpowiedniej kamery internetowej należy porównać kilka parametrów i cech, jakie charakteryzują urządzenia tego typu. Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest rozdzielczość nagrywanego obrazu. Obecnie standardem są kamery oferujące obraz HD, czyli taki o rozdzielczości 1280 × 720 pikseli, jest to powszechne i dosyć tanie rozwiązanie, jednak nieoferujące satysfakcjonującej jakości. Chcąc uzyskać bardziej szczegółowe i wyraźne nagranie należy wyposażyć się minimum w urządzenie w technologii FullHD, czyli o rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli. Im wyższa rozdzielczość posiada kamera, tym lepsza jakość przekazywanego obrazu dotrze do odbiorcy.

Ważnym aspektem decydującym o tym, jaka kamera do komputera będzie najlepsza, jest zastosowanie trybu autofokus, który pozwoli na automatyczną regulację ostrości obrazu. Ma to szczególne znaczenie gdy nagrywany obiekt porusza się przed kamerą, czyli zazwyczaj w przypadku każdej rozmowy, zarówno w kontakcie z bliskimi jak i służbowo. Oprogramowanie kamery zadba by sylwetka użytkownika była wyraźna w momencie gdy przybliża i oddala się on od obiektywu.

Jaka kamera do komputera – wideorozmowy

Do prowadzenia wideorozmów konieczny jest również dobry mikrofon. Większość współczesnych komputerów posiada takowy w swojej budowie, jednak posiadanie dedykowanego urządzenie o dobrych parametrach wbudowanego w kamerkę internetową, będzie dodatkowym atutem. Wskaźnikiem cechującym dobrą jakość nagrania jest również płynność przekazywanego obrazu. Powszechnym standardem zapewniającym zadowalającą jakość rozmów jest wartość 30 klatek obrazu na sekundę, jednak droższe i bardziej zaawansowane modele oferują jeszcze płynniejszy obraz przy nagrywaniu w 60 klatkach.