Jaki smartfon kupić

Jaki smartfon kupić

 

Telefony typu smartphone ułatwiają nam życie. Za pomocą odpowiedniego smartfona można zarządzać e-mailem i kalendarzem, sprawdzać informacje w internecie, śledzić treningi i dietę, robić zakupy, dzielić się informacjami z przyjaciółmi, słuchać muzyki i oglądać filmy. Wybór dobrego smartfona nie jest łatwy, ale gdy już znajdziesz właściwe urządzenie, będziesz korzystać z niego z przyjemnością. Doradzamy jaki smartfon kupić, żeby służył nam latami.

Czym kierować się wybierając smartfona?

Wielu ludzi czuje się zagubionych, gdy wybiera smartfona. Pojawia się masa pytań bez łatwych odpowiedzi. Która platforma jest najlepsza, Android lub iPhone? Kupić telefon od operatora razem z abonamentem czy osobno? Jakie są funkcje, które warto pominąć, a które funkcje muszą mieć? Jakich funkcji będę używać na co dzień? Jak czytać specyfikację techniczną i co jest w niej najważniejsze?

 

Smartfony nie są tanie, więc warto poświęcić trochę czasu, aby najpierw przeprowadzić reaserch i dowiedzieć się, czego potrzebujesz, czego chcesz i czego nie lepiej nie wybierać. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania i rozjaśnić informacje techniczne. Z naszymi wskazówkami zrozumiesz, czym smartfony różnią się od siebie i na jakie modele warto zwrócić uwagę.

 

gps w telefonie

 

Systemy operacyjne w smartfonach

 

Android

Android został zaprojektowany przez Google i jest używany przez wielu producentów, takich jak Samsung, LG i HTC z największych firm, i mniejszych takich jak Huawei, OnePlus, Xiaomi Android wygląda i zachowuje się nieco inaczej, w zależności od tego, kto wyprodukował dany telefon, ale podstawy są zasadniczo takie same. Android jest instalowany na telefonach z różnych półek cenowych, więc jeśli podoba Ci się ten system, to z pewnością znajdziesz model telefonu w wybranym przedziale cenowym.

 

Plusem Androida jest łatwość w obsłudze i duża dowolność konfiguracji. Smartfon z Androidem wygodnie dostosujesz do siebie, na przykład układając aplikacje według kolejności, która odpowiada Tobie. Masz też możliwość podziału na osobne pulpity, a nawet możesz segregować aplikacje do folderów. Android zapewnia dostęp do szerokiej gamy aplikacji, gier i rozrywki dostępnych w sklepie Google Play.

 

Ponieważ Android należy do firmy Google, smartfony z tym systemem współpracują z wieloma produktami giganta z doliny krzemowej. Wystarczy odpalić telefon wyjęty z pudełka, zalogować się do konta Google i już można korzystać z wielu funkcji. Jest to szczególnie przydatne przy przesiadce na nowy telefon – Google pomoże przenieść kontakty, a nawet ulubione ustawienia.

 

W przeszłości Android był nieco bardziej podatny na ataki niż telefony Apple. To się zaczyna teraz zmieniać – firma Google kładzie większy nacisk na sprawdzanie aplikacji w sklepie z aplikacjami i zamykaniu luk w zabezpieczeniach przed ich udostępnieniem w sklepie Google Play. Warto zadbać o swój telefon i zainstalować program antywirusowy, aby chronić swoje dane przed zagrożeniami.

 

iOS

Wszystkie iPhony korzystają z systemu iOS i, w przeciwieństwie do Androida, doświadczenie w korzystaniu z systemu operacyjnego jest bardzo podobne, niezależnie od zakupionego telefonu iPhone. Po prostu odpalasz nowy telefon, a tam jest znajomy system, dzięki czemu nie musisz się zaznajamiać z nowym urządzeniem. iPhone’y świetnie współpracują z innymi urządzeniami Apple opartymi na systemie iOS. Dlatego żeby korzystać z pełni możliwości oferowanych przez markę, warto posiadać więcej urządzeń Apple.

 

Każdego roku wydawane są nowe aktualizacje iOS, ale niektóre starsze iPhone’y mogą być uruchamiane tylko w starszych wersjach systemu – na przykład tylko na iPhone 5 można uruchomić najnowszą wersję iOS 10. Jeśli Twój iPhone nie jest zgodny, przegapisz niektóre z najnowszych aplikacji, funkcji i poprawek zabezpieczeń wprowadzonych przez firmę Apple.

 

IOS jest łatwy w obsłudze i szybki do nauki, nawet jeśli wcześniej nie używałeś smartfona. Zapewnia dostęp do dobrze zaopatrzonego sklepu Apple App Store – gdzie aplikacje są sprawdzane przed ich wydaniem, dzięki czemu można mieć pewność, że są one bezpieczne w użyciu.

 

Największą wadą iPhonów jest ich cena – dość wysoka jak na polskie warunki. Taniej można kupić starsze wersje, ale jak zostało wspomniane, mogą one przestać dostawać aktualizacje od Apple, czyli ich rozwój nie jest już wspierany. Urządzenia Apple od początku nie posiadają wymiennych baterii, więc gdy ogniwa się zużyją nie masz możliwości naprawy telefonu. Nie posiadają także slotów na karty pamięci, co oznacza, że musisz dobrze przemyśleć zakup wersji o konkretnej pojemności.

 

Windows

Windows nie jest tak popularny, jak Android lub iOS, ale jest obecny na wielu telefonach. Są to telefony starsze, z niższej półki cenowej, na których zainstalowano system Windows Phone. Niedawno firma wróciła do gry z wersją Windows 10, która świetnie sprawdza się na urządzeniach mobilnych – głównie na tabletach i laptopach konwertowalnych.

 

 

aparat w telefonie

 

Rodzaje wyświetlaczy

Rozmiar wyświetlacza jest istotny przy codziennym korzystaniu z telefonu, ale jakość wyświetlacza i technologie zastosowane przy jego produkcji mają o wiele większe znaczenie. Wybierając nowy telefon natkniesz się na wiele określeń takich jak qHD, wyświetlacz AMOLED, wyświetlacz Full HD i Retina. Postaramy się rozjaśnić znaczenie tych nazw.

 

AMOLED i LED to systemy podświetlania ekranu. To one odpowiadają za jasność, kolory i głębię czerni. Telefony z ekranami AMOLED, takie jak Samsung Galaxy, oferują bogatsze barwy niż telefony z ekranami LCD, a także głębsze czernie i szersze kąty widzenia. Dla zwykłego użytkownika oznacza to, czy kolory będą intensywne, czerń naprawdę czarna i czy można będzie odczytać coś z ekranu w ostrym słońcu lub pod różnymi kątami.

 

Rozdzielczość to w skrócie szczegółowość wyświetlanego obrazu. Im więcej pikseli, tym większa rozdzielczość, a zatem wyraźniejszy obraz o większej liczbie szczegółów. Obecnie dobra rozdzielczość wyświetlacza telefonu to Full HD (1920 x 1080 pikseli). Większość dzisiejszych telefonów high-endowych oferuje rozdzielczość Quad-HD, czyli 2560 x 1440 pikseli. Bardzo niewiele telefonów posiada rozdzielczość 4K, na przykład Xperia XZ Premium (3840 x 2160), ale mało prawdopodobne jest, że zwykły użytkownik zauważy dodatkowe piksele. Dlatego Full HD powinno w zupełności wystarczyć.

 

Wielkość ekranu, określana przez przekątną podaną w calach, ma wpływ na codzienne korzystanie z telefonu. Jeśli lubisz oglądać filmy na smartfonie, chcesz grać w gry lub dużo czytasz, to postaw na większy wyświetlacz, powyżej 5 cali. Gdy jesteś mniej zaawansowanym użytkownikiem smartfona i zakładasz, że nie będziesz korzystać z wielu multimediów, to duży ekran tylko pozornie nie jest dla Ciebie. Po chwili się do niego przyzwyczaisz i docenisz możliwości, jakie daje większy wyświetlacz, na przykład pod względem wygody pisania na klawiaturze wirtualnej i obsługi aplikacji.

Procesory w smartfonach

W smartfonach montowane są coraz nowsze i bardziej wydajne procesory. Do wyboru mamy dużo opcji, co jednocześnie stanowi wyzwanie, gdy musimy wybrać tylko jedną. W telefonach spotkamy procesory jednordzeniowe, dwurdzeniowe, czterordzeniowe, a nawet ośmiordzeniowe. Oczywiście im więcej rdzeni i wyższa częstotliwość taktowania tym lepiej. Dobry procesor wewnątrz telefonu powinien przekładać się na szybszy czas otwarcia aplikacji, gładszą rozgrywkę i szybszą edycję zdjęć.

 

Wśród procesorów Qualcomm procesor Snapdragon 835 jest wiodącym chipem, a następnie starszy Snapdragon 821. Procesor Snapdragon 835 nadaje się do najbardziej wymagających multimediów i gier. Wyróżnia się także lepszą wydajnością, co przekłada się na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

 

Więcej procesorów są uważanych za dobre, ale nie zawsze więcej rdzeni w procesorze smartfona  oznacza, że telefon będzie działał szybciej, ponieważ zależy to również od innych czynników. iPhone’y są zasilane przez procesor dwurdzeniowy i działają lepiej niż wiele dostępnych na rynku telefonów z czterema rdzeniami.

 

Ilość pamięci RAM w smartphonie jest też ważna i powinna być dopasowana do mocy telefonu. Aktualnie 1 GB pamięci operacyjnej to mało – szukaj telefonów, które oferują więcej miejsca na pliki systemowe.

 

Pamięć wewnętrzna

Biorąc pod uwagę, że niektóre gry mogą z łatwością zajmować więcej niż 1 GB pamięci masowej – nie wspominając o tym, że wielu właścicieli smartfonów przechowuje zdjęcia i filmy wykonane w wysokiej rozdzielczości – zdecydowanie zalecamy wybór jak największej pamięci wewnętrznej. W tańszych smartfonach będzie to 16 GB, a telefony klasy premium oferują obecnie 32, a nawet 64 GB. Jeśli lubisz ściągać wiele aplikacji oraz trzymasz w pamięci zdjęcia i filmy, to potrzebujesz minimum 32 GB. Pamięć wewnętrzną w wielu telefonach można rozbudowywać za pomocą kart microSD. Sprawdź czy wybrany model oferuje taką możliwość i jaką największą kartę pamięci możesz wykorzystać. Jeśli ciągle mało Ci miejsca, to pamiętaj o zgrywaniu zdjęć i plików do wirtualnych dysków, zwanych chmurami. Tan sposób zabezpiecza też przed utratą danych w razie zgubienia lub kradzieży telefonu.

 

Aparat

Dotarliśmy momentu w ewolucji smartfonów, gdzie aparat ma większe znaczenie niż procesor. Wiele osób używa tylko aparatu w telefonie, do tego robiąc ogromne ilości zdjęć. Głównym parametrem podawanym przy opisie aparatu w smartfonie jest liczba megapikseli. Coraz więcej urządzeń oferuje aparaty o rozdzielczości co najmniej 12 mpix, ale nie tylko tę wartość trzeba sprawdzać szukając telefonu z dobrą kamerą. Zwracaj uwagę na jakość obrazu, przysłonę, szybkość i funkcje.

 

 

bateria w iphone

 

Bateria

Warto rozważyć inne kluczowe kryteria. Smartphone z jednej strony oferuje wiele wspaniałych funkcji i działa jak mini komputer, ale do jego działania potrzebna jest naładowana bateria. Niewiele nowoczesnych telefonów wytrzymuje na jednym ładowaniu więcej niż dzień. Sprawdzaj pojemność baterii, biorąc pod uwagę, że około 2500 miliamperogodzin to umożliwia normalne, umiarkowane korzystanie z telefonu przez cały dzień. Jeśli lubisz intensywnie bawić się telefonem, spędzając dużo czasu w mediach społecznościowych, to jest Ci potrzebny większy akumulator.

 

Ogniwa w akumulatorach ulegają zużyciu, więc po pewnym czasie użytkowania telefonu ich wydajność spadnie. Wtedy docenisz możliwość rozłożenia telefonu i wymiany baterii na nową. Jeśli Twój telefon nie posiada wymiennej baterii, to będziesz skazany na używanie powerbanku. Lub będziesz musiał kupić nowy telefon.