Najlepszy komputer 2017

Najlepszy komputer 2017

Planując zakup nowego komputera, warto wiedzieć jakie są obecnie najlepsze rozwiązania techniczne dostępne w komputerach stacjonarnych. Najnowsze podzespoły oferują świetne osiągi i będą dobrze służyć przez kilka lat. Przeczytaj, jaki komputer warto kupić w 2017 roku i jakie są trendy na rynku nowych technologii.

Najpopularniejsze komputery 2017

W trwającym roku zaczyna się wieścić koniec pecetów w wielkich skrzynkach. W biurach zastępują je kompaktowe komputery, urządzenia all-in-one, a także laptopy. W domach przesiadamy się na różne rodzaje laptopów – ultrabooki, notebooki konwertowalne, rozmaite urządzenia 2 w 1. Tylko dla graczy pełnowymiarowy komputer stacjonarny jest niezastąpiony. Wybierając komputer spośród tych urządzeń na szczęście nie musimy za każdym razem uczyć się czytać specyfikacji technicznej na nowo. Wszystkie te urządzenia obowiązują pewne normy dotyczące podzespołów, które muszą spełniać, żeby być uważane za najlepsze i warte kupienia. Sprawdź, jakie parametry podzespołów określają, czy dany komputer należy do najnowszej generacji.

 

Najlepszy procesor 2017

Procesor komputera definiuje, jak dobrze poradzi sobie z najbardziej podstawowymi zadaniami. Im szybszy procesor, tym szybszy będzie start systemu operacyjnego i tym szybciej będziesz mógł wykonać złożone zadania, takie jak edycja zdjęć i filmów. Im więcej rdzeni ma procesor, tym lepiej będzie wykonywać wiele zadań w tym samym czasie bez odczuwania spowolnienia. Istotna jest także wysokość taktowania, wpływająca na szybkość i płynność pracy.

 

Wśród procesorów Intel najlepsze są procesory 7 generacji, czyli Kaby Lake, oparte na mikroarchitekturze Skylake. W ciągu ostatniego miesiąca zadebiutowały też procesory 8 generacji tego producenta. Procesory Intel Core i7 są wyposażone w nawet 8 rdzeni obsługujących 8 wątków.  Dostępne są także procesory Intel Core z serii X, które mają nawet 18 rdzeni i 36 wątków. Elementy o takich parametrach nadają się doskonale do grania w gry, odtwarzania filmów w 4K, a także do wirtualnej rzeczywistości. Profesjonalistom przydadzą się do obróbki zdjęć, materiałów wideo oraz tworzenia muzyki.

 

Drugi istotny producent procesorów, AMD, promuje serie AMD FX oraz Ryzen. Chipy AMD FX są przeznaczone dla graczy i grafików, oferują maksymalnie 8 rdzeni i 8 wątków. W serii Ryzen znajdziemy modele posiadające od 8 do 16 rdzeni, obsługujące do 32 wątków. Są dedykowane graczom, a także twórcom filmów, grafiki i muzykom.

 

Dla zwykłego użytku domowego, nawet do grania  najnowsze gry, wystarczający i bardzo nowoczesny będzie procesor z 8 rdzeniami, obsługujący 8 wątków.

 

 

wydajny komputer

 

Jaka pamięć RAM jest najlepsza

Standardem panującym wśród pamięci RAM jest DDR4, który pasuje tylko do nowszych płyt głównych, kompatybilnych z tym formatem. W stosunku do poprzedniego standardu – DDR3, wersja 4 wyróżnia się mniejszym poborem mocy. Największe pamięci RAM mogą mieć nawet 32 GB. Średni segment to 16 GB, a 8 i 4 GB na pewno nie będą kompatybilne z najmocniejszymi procesorami. Płyta główna powinna mieć taktowanie na poziomie minimum 2400 MHz.

 

Dysk twardy

W 2017 roku wymieniamy dyski HDD na SSD. Nowy rodzaj twardych dysków różni się od starych budową i sposobem zapisu, który jest dużo szybszy. Dyski SSD nie są klasycznymi dyskami, tylko operują na pamięci flash. Ich zalety, oprócz prędkości zapisu i odczytu danych, to odporność na upadki i cicha praca. Na razie pamięć SSD jest droga, dlatego wybiera się ją do przechowywania danych systemowych, co sprawia, że system pracuje szybciej i stabilniej. Na pozostałe pliki można dokupić duży dysk HDD i posiadać na nim terabajt i więcej danych.

Najlepsze karty graficzne 2017

Jeśli szukasz maszyny do gier, to szybkość procesora nie jest najważniejszym czynnikiem, który określi jego wydajność w grze. To karta graficzna odpowiada za jakość wyświetlanego obrazu i jego płynne wyświetlanie. Najlepsze karty graficzne mają wysoką wydajność, umożliwiającą wyświetlanie obrazu w najwyższej jakości, czyli obecnie 4K. Aktualnie karty graficzne charakteryzują się następującymi wartościami parametrów: ilość i typ pamięci powyżej 8 GB w technologii GDDR5, na szynie pamięci minimum 256 bit. Częstotliwość GPU powyżej 1700 MHz, częstotliwość pamięci od 8000 MHz. Takie karty graficzne powinny zagościć w komputerach graczy, którzy grają na najwyższych detalach, w jakości 4K, a także korzystają z wirtualnej rzeczywistości. Również graficy 3D powinni celować podczas wyboru w podobny segment.

 

najlepszy monitor

 

Windows 10

Do końca lipca 2016 każdy komputer z legalną kopią systemu Windows 7, 8 lub 8.1 był uprawniony do bezpłatnego uaktualnienia do systemu Windows 10, najnowszego systemu operacyjnego Microsoft – Microsoft Word -, ale ta akcja została już zakończona. Kupując komputer nowy komputer trzeba go zaopatrzyć w system. Kupując laptop lub gotowy zestaw komputerowy przeczytaj dokładnie, czy cena obejmuje licencję na system operacyjny. Inaczej będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty.

 

System Windows 10 został specjalnie dostosowany do urządzeń mobilnych i nowych urządzeń w postaci komputerów konwertowalnych i 2 w 1. Na urządzeniach z dotykowymi ekranami można docenić kafelkowe okienka, które są bardzo funkcjonalne i ułatwiają codzienne korzystanie z rozmaitych aplikacji.