Stacja graficzna czy komputer stacjonarny - co wybrać?

Stacja graficzna, nazywana także stacją roboczą, to potocznie rzecz ujmując, każdy komputer, przeznaczony do pracy bezpośredniej. Komputer, który jest podłączony do sieci, ale nie służy wyłącznie do jej obsługi. Ujmując rzecz fachowo, stacja graficzna jest komputerem wysokiej klasy, którego charakteryzuje wyższa wydajność i lepsze możliwości przetwarzania grafiki, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego komputera osobistego. Dodatkowo stacja robocza, dysponuje wyższą mocą obliczeniową i wielowątkowością. Czym jest wielowątkowość? To cecha systemu operacyjnego, polegająca na tym, że w ramach jednego procesu, może być wykonywanych kilka zadań nazwanych wątkami. 

STACJA GRAFICZNA – KOMPUTER STWORZONY DO PRACY. 

Czym dysponuje stacja graficzna i jakie są jej elementy składowe? To przede wszystkim interfejs SCSI, który jest równoległą magistralą danych, przeznaczoną do przesyłania danych między urządzeniami. Niekiedy, stacje robocze są wyposażone w światłowody, które obsługują dysk twardy, zawsze w wysokiej klasy akcelerator grafiki 3D, procesory 64-bitowe oraz spore zasoby pamięci operacyjnej. Wymienione elementy, to chyba najważniejsze składowe każdego komputera.  

KOMPUTER STACJONARNY – POWSZECHNY STANDARD WYPOSAŻENIA DOMU. 

Komputer stacjonarny, nazywany często desktopem, to rodzaj komputera osobistego, który najczęściej stoi przy naszym biurku. Jego konstrukcję, stanowią: jednostka systemowa, monitor i klawiatura. Jak dowodzą badania, komputery stacjonarne najczęściej są wykorzystywane przez swoich właścicieli po to, by mogli oni grać w przeróżne gry komputerowe i internetowe. Stąd, często komputery stacjonarne, wyposażone są w silne opcje multimedialne. Dziś, ceny komputerów domowych nie są wysokie, co powoduje, że coraz chętniej są one nabywane. Jednak konkurencja, w postaci równie tanich urządzeń mobilnych, takich jak laptopy czy tablety, spowodowała, że jako mniej wygodne w użytku (jak pamiętamy, wymagają siedzenia przy biurku) komputery stacjonarne, straciły na swojej popularności. 

KOMPUTER STACJONARNY CZY STACJA GRAFICZNA?

To czy zdecydujemy się na zakup stacji roboczej czy też komputera stacjonarnego, w dużej mierze zależy od naszych potrzeb. Jeśli komputer, jest naszym codziennym narzędziem pracy i jest nam bezwzględnie potrzebny do tego, byśmy mogli zarabiać, to lepiej jest się zdecydować na bardziej niezawodną i stabilną stację graficzną. Oczywiście, nie jest powiedziane, że komputera stacjonarnego, nie da się wykorzystać w celach zarobkowych lub do wykonywania zadań powierzonych nam przez szefa. Może on równie dobrze sprawdzić się w tej roli. Nie ma przeszkód, jeśli chodzi o wykorzystanie zwykłego komputera, w przypadku, gdy naszym zadaniem są prace biurowe. Nie spełni on jednak swojej roli w sytuacji, gdy nasza praca, polega na obowiązkach, przekraczających jego typowe możliwości.