Tanie netbooki - jaki model wybrać

Tanie netbooki - jaki model wybrać

Zakup laptopa w przy niskim budżecie bywa trudny, ponieważ tanich notebooków jest dużo, ale nie jest łatwo wśród nich wyszukać dobre urządzenia, które sprawdzą się w normalnym użytkowaniu, bez obawy o zawieszanie się systemu i powolną pracę. Jeśli dysponujesz małym budżetem, to powinieneś dokładnie zaplanować zakup, żeby uniknąć rozczarowania. Doradzimy Ci na co zwrócić uwagę przeglądając tanie netbooki, żeby dokonać dobrego wyboru.

Tani netbook warty zakupu.

Przeglądając ofertę sklepów internetowych, znajdziesz wiele propozycji niedrogich notebooków. Przed zakupem musisz sobie zdawać sprawę, że tani laptop nie będzie wyposażony w najnowsze podzespoły i będzie działał trochę wolniej. Jednak jeśli potrzebujesz komputera mobilnego do codziennych zastosowań – przeglądania internetu, zapłacenia rachunków, tworzenia dokumentów w pakiecie biurowym, to starszy laptop w zupełności do tego wystarczy. Tani notebook nie będzie się nadawał do grania w gry, ale poradzi sobie z obsługą prostych aplikacji.

Notebook czy netbook?

Podczas poszukiwań komputera mobilnego z pewnością zauważysz dwie kategorie – notebooki i netbooki. Te pierwsze są większe, posiadają monitory o przekątnej powyżej 13 cali. Netbook to laptop o przekątnej ekranu od 9 do 13 cali. Mały ekran przekłada się na niewielkie gabaryty całości, a także niską wagę. Mniej wydajne podzespoły wpływają na niższe zużycie baterii. Mobilność oraz długo działająca bateria to największe zalety netbooków. Notebooki są większe, bardziej wydajne, ale również cięższe. Jeśli chcesz używać nowego laptopa głównie w domu, to wybierz notebooka z większym ekranem. Będzie się na nim wygodniej pracować oraz oglądać filmy. Z kolei jeśli często przemieszczasz się z komputerem, na przykład chciałbyś go używać na uczelni, to niewielki netbook będzie się lepiej sprawdzał.

Jaki system operacyjny?

Sprawdź jaki system operacyjny został wgrany do laptopa, który zamierzasz kupić. W najniższym segmencie budżetowym na pewno nie znajdziesz komputerów opartych na iOS. Większość będzie miała wgraną jedna z wersji systemu Windows lub będzie sprzedawana bez systemu operacyjnego. To bardzo ważna informacja – zakup komputera bez systemu operacyjnego narazi Cię na kolejne koszty, które nie były ujęte w budżecie. Możesz też zdecydować się na wgranie Linuxa, który jest darmowy, ale nieobeznanym użytkownikom jest instalacja może sprawić problemy. Jeśli masz możliwość wyboru, to lepiej wybierz laptop z zainstalowanym systemem Windows 10. Jest to najnowsza wersja produktu firmy Microsoft, która jest ciągle rozwijana i aktualizowana.

laptop w dobrej cenie

Cechy dobrego laptopa w niskiej cenie

Wielkość ekranu zależy głównie od Twoich preferencji. Najpopularniejsze wśród budżetowych laptopów są modele o przekątnej wyświetlacza 15,6 cala, ale jak dobrze poszukasz, to znajdziesz także 17,3 cala. Rozmiar wyświetlacza ma wpływ na wielkość całego komputera, więc mniejsze ekrany decydują o mobilności urządzenia. Oprócz rozmiaru bardzo istotna jest rozdzielczość – lepiej wybrać mniejszy ekran, ale o lepszej jakości obrazu.

Zazwyczaj w tanich laptopach są wyświetlacze z rozdzielczością 1366 x 768. Nie uzyskasz na nich ostrego obrazu zgodnego z nowoczesnym standardem, który będzie miły dla oka. Jeśli znajdziesz  w odpowiedniej cenie notebook z panelem 1920 x 1080, to będzie to o wiele lepszy wybór. Ekran  wyświetlający obraz w jakości HD pozwoli cieszyć się oglądanymi serialami i filmami z dobrym obrazem, bez widocznych pikseli.

Mając wybór między rożnymi rodzajami matryc, zdecyduj się na technologię IPS zamiast TN. Ekrany IPS na ogół są bardziej kolorowe i łatwiejsze do czytania pod szerszymi kątami, ale oczywiście nie są one tak łatwe do znalezienia wśród tanich laptopów. Bardzo dobrym wyborem są matowe matryce, które pozwalają korzystać wygodnie z laptopa w różnych warunkach oświetleniowych. Rzadko są spotykane w tanich notebookach, ale warto wiedzieć o tym, jeśli nadarzy się okazja zakupu komputera z matową matrycą.

Mając nawet niedużo pieniędzy przeznaczonych na zakup komputera mobilnego, nie trzeba odrzucać możliwości kupna modelu z dotykowym ekranem. Wśród komputerów 2 w 1 znajdziesz tanie modele, które są praktycznym połączeniem tabletu z fizyczną klawiaturą. Mają one niewielkie ekrany, ale są bardzo wygodne w użyciu, w szczególności w podroży. Jeśli nie potrzebujesz duzego monitora w laptopie, to może być dla Ciebie dobre rozwiązanie.

ultrabook samsung

Parametry techniczne dobrych i tanich laptopów

Pod obudową dobrego laptopa powinien znajdować się procesor, który zapewni płynną pracę urządzenia. Odpowiednim wyborem jest chip z serii Intel Core i5. Bez zagłębiania się w szczegóły techniczne można powiedzieć, że będzie on wystarczająco silny, aby dobrze się sprawować przy stawianych mu zadaniach. Jeśli nie planujesz grać w gry, procesor z rodziny Core i3 też będzie w porządku.

Dobrze jest nauczyć się rozumieć oznaczenia procesorów, oznaczające ich serie i możliwości techniczne. Intel co roku odświeża swoje procesory, więc poszukaj obecnego modelu, z siódmej generacji, aby zapewnić sobie jak najwięcej mocy obliczeniowej. Upewnij się, że chip jest modelem typu „U”, na przykład Core i5-7200U. Procesory  z „Y” w nazwie (np. Core i5-7Y54) są słabsze. A jeśli znajdziesz inny, solidny model z układem szóstej generacji (np. Core i5-6200U), będzie on wystarczająco mocny.

Posiadanie wystarczającej ilości pamięci RAM ma kluczowe znaczenie dla sprawnego działania systemu i aplikacji. W tanich laptopach będą dostępne zwykle 2 lub 4 GB pamięci, oczywiście im więcej tym lepiej. Warto dołożyć więcej pieniędzy, aby kupić notebook posiadający 8 GB pamięci operacyjnej.

Nie ma na razie tanich dysków SSD, dlatego budżetowy laptop będzie wyposażony w pamięć HDD.  Pamięć SSD należy do nowszych technologii i znajdziesz ją tylko w notebookach z wyższej półki. Bez problemu znajdziesz komputer mobilny wyposażony w 500 GB, które powinny wystarczyć na dłuższy czas. Możesz dokupić dysk zewnętrzny, aby na nim trzymać archiwalne filmy, zdjęcia i inne pliki.

W tanich notebookach dedykowane karty graficzne są rzadkie, więc jeśli widzisz w urządzeniu dowolną samodzielną kartę graficzna, uważaj ją za bonus. Większość laptopów korzysta z wbudowanej karty graficznej, zintegrowanej z procesorem. Najczęściej w zupełności to wystarczy, jeśli nie zamierzasz grać na notebooku u gry.

Żywotność baterii jest bardzo ważnym parametrem w komputerach mobilnych. Czas pracy na jednym ładowaniu powinien wynosić minimum 6 godzin dla tańszych modeli. Poszukaj w internecie opinii na temat rzeczywistego czas pracy na baterii, ponieważ producenci często zawyżają swoje prognozy lub podają tylko pojemność baterii, która dla zwykłego użytkownika nic nie znaczy.

Zwracaj też uwagę na łączność oraz zamontowane porty. Potrzebny jest moduł WiFi, Bluetooth także bywa przydatny. Kilka portów USB w wersji 3.0 pozwoli na podpięcie urządzeń peryferyjnych, takich jak myszka czy zewnętrzna karta dźwiękowa. Sprawdź, czy wybrany laptop posiada złącze HDMI, przez które połączysz komputer z monitorem lub telewizorem. Praktycznym dodatkiem są wbudowane czytniki kart pamięci, które umożliwiają zgrywanie danych bez korzystania z zewnętrznych czytników.