Jak przedłużyć żywotność baterii?

Jak przedłużyć żywotność baterii?

Nie licząc tak ważnych rzeczy, jakimi jest procesor, karta graficzna, przekątna ekrany czy dysk, to bardzo najważniejszą rzeczą stałaby się bateria w naszym laptopie. To ona dyktuje nam warunki, jak długo możemy pracować na niej bez konieczności ładowania. Laptop cechuje się tym, iż jest to urządzenie przenośne, z którym poruszamy się po całym domu bądź biurze. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że dobrze jest kiedy laptop współpracuje z nami jak najdłużej i nie musimy udawać się do wszelakich serwisów komputerowych. Na nasze nieszczęście w laptopy są wyposażane w takie baterie, które z biegiem czasu tracą swoją moc oraz czas ich funkcjonowanie drastycznie spada.

Jak przedłużyć żywotność baterii?

Warto mieć świadomość co należy zrobić, aby przedłużyć żywotność baterii, dzięki temu nie będzie trzeba kupować nowego zamiennika. Zatem przyjrzyjmy się sprawie bliżej, jak dbać o baterie oraz jakie są sposoby na jej przedłużenie? Jest to tym bardziej ważne, gdyż w internecie znajdziemy wiele mylnych opinii.

Nie rozładowuj baterii do końca oraz nie ładuj jej do pełna.

Jest to przykład, jak pozory mylą, ponieważ na logiczne myślenie każdy by pomyślał, że to nic takiego. Jednakże rzeczywistość jest kompletnie inna. Takie sytuacje mogą negatywnie wpłynąć na jej trwałość. Podobnie sprawy się mają w przypadku pełnego naładowania. Kiedy takie sytuacje będą się powtarzać, spowodować może to wzrost temperatury baterii podczas użytkowania. Na nasze szczęście, aby takich sytuacji, uniknąć wystarczy zmienić opcje zasilania w systemie operacyjnym. 

Korzystanie z oryginalnego zasilacza

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia kabla zasilacza, wtedy najlepszym rozwiązanie będzie szukanie oraz kupienie oryginalnego zamiennika. Nie ma co w takiej sytuacji oszczędzać. Tańsze, uniwersalne modele mogą nie być w pełni kompatybilne z naszym komputerem.

Unikaj przegrzewania laptopa Kiedy zauważymy, że laptop zaczyna się mocno nagrzewać, przerwijmy pracę na nim. A jeszcze lepszym rozwiązaniem jest całkowite jego wyłączenie. Oczywiście nie należy trzymać laptopów w nasłonecznionych miejscach oraz w pobliżu źródeł ciepła. Korzystając często z naszego laptopa, warto zaopatrzyć się w podkładkę chłodzącą, która pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę. Taki dodatek szczególnie się przyda, gdy trzymamy komputer na kolanach.  Wysoka temperatura nie jest szkodliwa jedynie dla baterii, lecz dla wszystkich podzespołów. Z tego powodu należy wymieniać pastę termoprzewodzącą oraz usunąć nagromadzony kurz, który najczęściej prowadzi do przegrzania.