Jak przyspieszyć starego laptopa?

Jak przyspieszyć starego laptopa?

Laptop to obecnie jedno z najważniejszych narzędzi do pracy i nauki. Jeśli zaczyna zwalniać lub co gorsza nie uruchamia się tak szybko jak dawniej, nie jest to powód do paniki. Nie oznacza to konieczności zakupu nowego sprzętu i ponoszenia wysokich wydatków. Zobacz, w jaki prosty sposób można podnieść komfort pracy ze starym sprzętem. Pojawia się pytanie jak przyspieszyć laptopa?

Zmiany w systemie operacyjnym 

Jednym ze sposobów, jak przyspieszyć starego laptopa jest usprawnienie działania systemu operacyjnego. Nie wymaga to żadnych nakładów finansowych a powoduje znaczną różnicę w korzystaniu ze sprzętu. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów: 

  • sprawdź, czy w tle nie działają niepotrzebne programy – zabierają potrzebną moc obliczeniową i zmniejszają wydajność urządzenia. Można też przyjrzeć się, jakie aplikacje są uruchamiane podczas startu systemu. Służy do tego skrót R+ przycisk Windows, po jego załączeniu należy wpisać polecenie msconfig i obejrzeć fiszkę o nazwie Rozruch, 
  • pozbycie się wszystkich niepotrzebnych plików, uwzględniając te tymczasowe. Warto wyczyścić dysk za pomocą polecenia systemowego (cleanmgr.exe) lub programu, który zrobi to samodzielnie, 
  • można wyłączyć wiele niepotrzebnych elementów graficznych, które zmniejszają wydolność systemu. Warto wyłączyć wygaszacz ekranu, zmienić czcionkę na taką, która ma prostszy krój lub zadbać o instalację wszystkich nowych aktualizacji systemu. 

Ponadto można zadbać o ilość wolnego miejsca na dysku twardym – 15% przestrzeni powinno być nienaruszone dla systemu operacyjnego. 

Wymiana dysku twardego na nowszy 

Świetną metodą, jak przyspieszyć laptopa jest wymiana dysku HDD o budowie talerzowej na technologię SSD. Nośnik wykorzystuje układy scalone, które są znacznie szybsze w przenoszeniu danych. Są również dużo bardziej odporne na obciążenia mechaniczne. Aby w pełni wykorzystać możliwości tej technologii, należy umieścić na SSD system operacyjny. 

Zwiększenie możliwości obliczeniowych 

Często w przypadku starszych modeli komputerów występuje zbyt mała ilość pamięci operacyjnej. Można w tym przypadku podnieść wydajność wymieniając kości pamięci na posiadające 4 lub 8 GB, z pewnością zwiększy to możliwości sprzętu niewielkim kosztem. Przed wymianą należy sprawdzić standard, z jakiego korzysta laptop. Najczęściej spotyka się moduły DDR 3, DDR 4 lub DDR DIMM. 

Zmiana systemu chłodzenia 

Niedocenianą metodą, jak zoptymalizować laptopa, jest zadbanie o stan chłodzenia. Podzespoły w wyniku przegrzewania się sprzętu ulegają spowolnieniu. Zbyt wysokie temperatury zmniejszają także żywotność urządzenia i powodują niestabilność działania systemu. Warto wyczyścić radiatory i wiatraki sprężonym powietrzem lub wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze.