Jak wyczyścić komputer? Przydatne porady

Jak wyczyścić komputer? Przydatne porady

jak wyczyścić komputer

Czyszczenie komputera 

Czyszczenie komputera można podzielić na dwa aspekty: czyszczenie wewnętrzne i zewnętrzne.To pierwsze polega na oczyszczeniu naszego systemu z bezużytecznych i niepotrzebnych już plików. Natomiast drugie polega na oczyszczeniu wizualnym, zewnętrznym, którym jest zazwyczaj kurz. Poniżej przedstawiamy ci nasze skuteczne porady na to jak wyczyścić komputer, dzięki którym utrzymasz całokształt swojego sprzętu w czystości.

 Jak wyczyścić komputer z niepotrzebnych plików?

Najprostszym sposobem jest ręczne przejrzenie danych i aplikacji. To pozwoli nam to tylko na główne rozporządzenie porządku w danych plikach i aplikacjach użytkowych. Najlepszym jednak sposobem na usunięcie bezużytecznych już plików będzie sposób na całkowite oczyszczenie dysku. Jest to banalny sposób, otóż wystarczy, że prawym przyciskiem myszy klikniesz ikonę dysku systemowego. Następnie wybierzesz w zakładce „Właściwości” frazę „Oczyszczenie dysku”. W tym samym oknie możesz również usunąć inne zbędne pliki, w tej sytuacji wybierz opcję „Oczyść pliki systemowe”.

Jak natomiast wyczyścić komputer z kurzu?

Gromadzący się w komputerze kurz może być bardzo niebezpieczny zarówno dla urządzenia jak i zdrowia użytkownika. Czystość naszego sprzętu o tyle ważna, ponieważ ma ogromny wpływ na jego funkcjonalność. Przez nieprawidłowe czyszczenie lub tym bardziej jego brak zakurzony komputer może głośniej pracować czy przegrzewać się, co utrudnia jego funkcjonalność. Oto sposoby, dzięki którym szybko wyczyścisz swój sprzęt:

Sprężone powietrze 

Sprężone powietrze jest jedną z lepszych metod czyszczenia wnętrza obudowy komputera. Wystarczy, że odłączysz sprzęt od zasilania i poczekasz jakiś czas, aż się schłodzi. Po tym czasie dmuchaj sprężonym powietrzem na wentylator oraz obudowę urządzenia (sprężone powietrze jest sprzedawane w formie sprayu), rób to tak, żeby cząsteczki kurzu zostały usunięte na zewnątrz. W podobny sposób wyczyścisz również laptop, czy nawet inne mniejsze sprzęty.

Odkurzenie komputera

Usuwanie kurzu z komputera za pomocą sprężonego powietrza  jest co prawda bardzo prostym i tanim sposobem, ale niestety nie zawsze w 100% skutecznym. W takim razie jaki jest najefektywniejszy sposób na wyczyszczenie komputera z kurzu? W tym przypadku sprawdzi się odkurzacz bezprzewodowy ze specjalną szczotką. Tego typu produkty sprawdzają się w różnych sytuacjach, ale dzisiaj zajmiemy się jego użytecznością względem oczyszczania sprzętu komputerowego. Na samym początku, oczywiście tak samo jak było ze sprężonym powietrzem, musimy odłączyć komputer od zasilania. Powinno się odczekać do momentu schłodzenia urządzenia. Następnym krokiem będzie rozkręcenie bocznych ścianek. Warto w tym przypadku usunąć różnego typu zabrudzenia sprayem, po czym wciągnąć je odkurzaczem. Należy jednak zachować ostrożność, żeby w żaden sposób nie uszkodzić urządzenia. W tym celu m.in. warto przytrzymać łopatki wentylatora, a następnie usunąć wszelkie zabrudzenia z wszystkich podzespołów oraz innych części obudowy. Regularne czyszczenie komputera spowoduje mniejsze zasysanie kurzu przez urządzenie.