Wymiana dysku w laptopie, czy warto?

Wymiana dysku w laptopie, czy warto?

Wymiana dysku w laptopie

Jeśli zastanawiasz się czy wymiana dysku w laptopie to dobry pomysł to ten artykuł jest dla ciebie. Skupimy się w nim przede wszystkim na tym dlaczego warto wymienić dysk HDD na SSD? Jak to zrobić lub do kogo się udać, oraz ile nas to będzie kosztowało. Sprawdź co możesz zyskać na wymianie.

Dlaczego wymiana Dysku jest taka ważna?

Pracę na dysku HDD zamiast na SSD możemy porównać do koszenia trawy. To tak jakby zamiast zwykłej kosiarki używać ręcznej kosy. Dawniej używano głównie dysków twardych (czyli HDD). Są to nośniki pamięci w których zapisujemy wszystkie dane i pliki jak system na którym pracuje nasz laptop, programy oraz aplikacje, jednak posiadają kilka istotnych wad:

-są powolne

-duża podatność na urazy mechaniczne

-ruchome części

-niska szybkość transmisji danych

-duża podatność na wahania temperatur

Natomiast ssd posiadają znaczną przewagę w postaci następujących zalet:

-wysoka odporność na urazy mechaniczne

-bardzo duża szybkość zapisu i odczytu danych (kilka do kilkanaście razy większa niż w dyskach twardych)

-pojemność wystarczająca na standardowe potrzeby ( nawet do kilku TB) 

-stabilna praca w temperaturze z zakresu ( -40 / +85) stopni

-cicha praca

Wymiana dysku w laptopie na SSD pozwala nam na znaczne przyśpieszenie pracy oraz zapewnia wysoką niezawodność. Sprawi że nasz sprzęt będzie się uruchamiał szybciej, a praca będzie bardziej komfortowa i możliwa w różnych warunkach klimatycznych. Pozwoli na znaczne przyspieszenie starego laptopa.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim musimy skupić się na parametrach dysku SSD. Dobrym wyborem będzie zakres od 500 GB do 2TB dzięki czemu zyskamy bardzo dużo miejsca w przystępnym zakresie cenowym. Najpopularniejszą opcją jest wersja 1TB.

Dodatkowo ważny jest czas zapisu i odczytu danych. Zazwyczaj są to wartości na poziomie 500MB/s co zapewnia bardzo przyzwoitą prędkość, jednak im wyższa jest ta wartość tym lepiej i szybciej będzie działał nasz laptop.

Oprócz tego musimy sprawdzić czy dysk korzysta z wtyczki typu SATA (wpięcie poprzez wtyczkę) czy z PCI (najlepiej x16) a więc wpięcie dysku w PCI tak jak kości RAM. Przy okazji warto się też zapoznać z recenzjami poszczególnych modeli.

Ile kosztuje wymiana dysku HDD na SSD?

To zależy od tego czy potrafimy sami wymienić taki dysk i bezpiecznie przenieść jego zawartość oraz system. Jeśli nie to należy udać się z tym do informatyka lub serwisu technicznego co wygeneruje wyższe koszty poprzez wykonanie usługi.

Standardowa cena dysku SSD mieści się w granicach od 100 zł ( najtańsze 500GB) przez 200-400zł ( 1 TB) aż po 800zł i wyżej w zależności od pojemności i pozostałych parametrów. Musimy też zwrócić uwagę na markę i model. Warto sprawdzić gdzie najlepiej zaopatrzyć się w nowe części do komputera. Wcześniej jednak należy się zapoznać z tzw „Czarną Listą” dysków. Internauci bardzo często wymieniają, które dyski są wadliwe i nie powinno się ich kupować.

Wymiana dysku przez serwisanta lub informatyka to koszt w granicach od 100 do 200 zł w zależności od pojemności dysku wraz z przeniesieniem danych. Sama wymiana dysku (bez przenoszenia) jest tańsza i oscyluje w okolicach 150 zł.

Dodatkową zaletą wymiany dysku u informatyka jest możliwość konsultacji czy dany dysk jest odpowiedni. W większości serwisów, konsultacje i diagnostyka są darmowe.