Każdy, kto kiedykolwiek pracował przy komputerze nad czymś, co wymagało precyzji poruszającego się kursora, wie, jak ważna jest dobra podkładka pod myszkę. Wspomaga ona każdy ruch, zapewniając wyjątkową dokładność ruchu. Nie oznacza to jednak, że zawsze będzie konieczna. Wiele zależy tutaj od samego użytkownika i jego potrzeb. Jak to wszystko się przedstawia? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.
Podkładka pod myszkę – czy jest potrzebna?
Najprostsza odpowiedź: to zależy dla kogo. Wielu użytkowników, którzy korzystają z laptopów, są całkowicie zadowoleni z możliwości oferowanych przez touchpad. Nic w tym dziwnego – pozwala on na nawigację w sprawny, choć podstawowy sposób. Kolejna grupa użytkowników korzysta z myszek komputerowych, jednak bez użycia podkładki. Jak dużo przy tym tracą?
Odpowiednia podstawka pod myszkę niesie ze sobą wiele korzyści – o jakich mowa?
- Precyzja i wygoda – szczególnie widać to w przypadku myszek optycznych. Gorzej się z nimi pracuje na zróżnicowanych powierzchniach, które nie są do nich dedykowane. Opcje laserowe sprawniej sobie radzą z precyzją w różnych warunkach, jednak wciąż tracą wiele bez podkładki pod mysz. Mówiąc o wygodzie, mowa o pewności kliknięcia tego, co pragniemy – zmniejsza się możliwość pomyłki.
- Zabezpieczenie – mowa tutaj o bezpieczeństwie samej myszki, jak i powierzchni, po której się nią poruszamy. Choć myszki posiadają specjalne ślizgacze to mogą uszkodzić niektóre powierzchnie. Efektem tego jest powstawanie zarysowań. Brak podkładki to też większa możliwość zabrudzenia, która może źle wpływać na sam czujnik myszki, redukując jego precyzję.
Jak widać, podkładka pod myszkę jest potrzebna, choć nie dla wszystkich. Kto skorzysta na niej najbardziej?
Kto powinien stosować podkładkę?
Z racji na przeznaczenie można wyróżnić dwa rodzaje podkładek – opcje biurowe i gamingowe. Czym się charakteryzują?
- Podkładki biurowe – to opcje tańsze, które zazwyczaj nie są przeznaczone do użytku z myszkami najwyższej klasy. Jest to budżetowa opcja dla równie budżetowych sprzętów. Jest jednak coś, co je wyróżnia – posiadają najczęściej specjalne żelowe wkładki, aby zapewnić bezpieczeństwo i ergonomię pracy. Wkładka ta zmniejsza napięcie na nadgarstku, którego ból jest częstym powodem uskarżeń osób pracujących biurowo.
- Podkładki gamingowe – profesjonalne opcje są przede wszystkim dużo większe od rozwiązań biurowych, co zapewnia wysoką precyzję ruchu przy niskich ustawieniach DPI myszki gamingowej – jest to szczególnie przydatne w opcjach optycznych, które najlepiej pracują na tak niskich parametrach. Jednocześnie gamingowa podkładka pod mysz jest wykonana z materiału, który idealnie dopasuje się do czujnika, wspomagając precyzję zapewnioną przez producenta myszki.
Warto tutaj wiedzieć, że podkładki gamingowe są odpowiednie również dla grafików komputerowych, którzy oczekują równie wysokiej precyzji ruchów. W tym wszystkim nie można zapomnieć, że wybór rodzaju podkładki to nie koniec zmagań – konieczne będzie jeszcze dostosowanie jej do własnych potrzeb. Tutaj w rolę wchodzić będzie jej rozmiar, kształt i kolorystyka. Warto pamiętać, że myszki optyczne najlepiej radzą sobie z czarnymi i matowymi powierzchniami – wersje laserowe nie są aż tak wybredne, jednak nie ma sensu ryzykować.