Jaki laptop do gier wybrać? Najlepsze urządzenia gamingowe

Jaki laptop do gier wybrać? Najlepsze urządzenia gamingowe

Jeśli planujmy zakup laptopa do gier, to czeka nas nie lada wyzwanie. Rynek urządzeń gamingowych stale się rozwija i ma nam coraz więcej do zaoferowania. Jak więc wybrać najlepszy laptop dla gracza spośród tak wielu możliwości? 

Laptopy do gier cieszą się rosnącą popularnością. Kupujemy je coraz chętniej i coraz częściej. Nazwa jasno wskazuje, że jest to sprzęt dedykowany przede wszystkim graczom. Warto mieć jednak na uwadze, że urządzenia te są także świetne do użytku codziennego. W związku z tym, że nierzadko ich parametry reprezentują naprawdę wysoki poziom, są one uważane nawet za lepsze i znacznie bardziej wydajne niż zwykłe laptopy. Kupno dobrej klasy sprzętu gamingowego wcale nie należy do łatwych zadań. I to wcale nie dlatego, że na rynku jest mały wybór. Wręcz przeciwnie. Mamy tysiące opcji w związku z czym naprawdę ciężko podjąć tę ostateczną decyzję. Przed zakupem warto więc dowiedzieć się, co powinien mieć dobry laptop do gier. Na które parametry zwrócić szczególną uwagę? 

Dlaczego laptopy do gier cieszą się tak dużą popularnością?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, o co właściwie chodzi z tymi urządzeniami do gier. Czy nie można kupić po prostu zwykłego laptopa i swobodnie na nim grać? Laptop gamingowy to nie chwyt reklamowy. Nie kolejny bezużyteczny gadżet. To sprzęt stworzony dokładnie z myślą o grach. Każdy miłośnik wirtualnych rozrywek wie doskonale, że chęć na granie może towarzyszyć nam nie tylko w domu. Zabieranie PC, czy konsoli w podróż byłoby jednak dość kłopotliwe. Laptop sprawdza się w tym celu więc najlepiej, gdyż jest lekki, poręczny i mobilny. 

Tylko dlaczego musi być to specjalny laptop dla gracza? Odpowiedź jest dość prosta. Takie urządzenia wyróżniają się innymi parametrami. Są one dostosowane bezpośrednio do potrzeb gamingowych. Warto bowiem wiedzieć, że większość produkowanych obecnie gier ma odgórne wymagania dotyczące specyfikacji technicznej. Dlatego też optymalną efektywność, a także płynność działań uzyskamy jedynie, gdy gra będzie odtworzona na odpowiednim sprzęcie. 

Laptop gamingowy bardzo różni się od zwykłego notebooka. Ma zupełnie inne parametry. W szczególności dotyczy to procesora, karty graficznej, pamięci RAM i dysku SSD. Jest on przede wszystkim szybszy i bardziej wydajny, gdyż wyróżnia się mocniejszą konfiguracją. Co więcej, bardzo często wzbogacony jest o dodatkowe technologie gamingowe i ciekawe akcesoria dla graczy. Nic dziwnego więc, że tak zoptymalizowane urządzenie jest najlepszą opcją dla graczy. To właśnie dlatego laptopy te cieszą się tak dużą popularnością. 

Co powinien mieć dobry laptop gamingowy?

Rynek laptopów dla gracza stale się rozwija. W sklepach pojawiają się coraz to nowocześniejsze urządzenia. Jak więc wybrać najlepszy laptop gamingowy? W tym celu koniecznie będziemy musieli przyjrzeć się bliżej różnym parametrom. W szczególności tym, które są niedostrzegalne dla oka. 

Na początek, warto zaznaczyć, że dobry sprzęt do gier definiują zupełnie inne cechy niż w przypadku zwykłych notebooków. Tutaj raczej na bok powinniśmy odłożyć kwestie takie jak waga, cicha praca, czy kompaktowy rozmiar. Zależy nam natomiast na rewelacyjnej wydajności. To zapewnią nam przede wszystkim parametry takie jak mocny procesor, najlepiej w gamingowej wersji, a także odpowiednia ilość pamięci RAM. 8 GB RAM to absolutne minimum, jeśli chcemy cieszyć się płynną pracą bez zacinania. 

Kluczowymi kwestiami, jakie należy mieć na uwadze, wybierając laptop do gier, jest też karta graficzna oraz szybki dysk SSD. Do celów gamingowych bez wątpienia najlepiej będzie wybrać urządzenie z dedykowaną kartą graficzną. Nie zapominajmy też, że im lepsze podzespoły, tym wymagają mocniejszego chłodzenia. Przegrzanie się laptopa może powodować znaczne spowolnienie działania sprzętu. Dlatego też zwróćmy uwagę na stopień efektywności systemów chłodzących zastosowanych w urządzeniu. 

Przechodząc do cech zewnętrznych, warto zacząć od wyświetlacza. Laptop dla gracza powinien dysponować wysoką rozdzielczością. Typ matrycy oraz jej przekątną możemy dopasować już natomiast do indywidualnych preferencji. Istotna jest też klawiatura. Dobrze, jeśli będzie właściwie wyprofilowana i podświetlana. Jeśli planujemy często przewozić sprzęt, koniecznie zwróćmy też uwagę, by jego obudowa była solidna i odporna na uszkodzenia. 

Akcesoria do laptopów gamingowych — na co zwrócić uwagę?

Jedną z największych zalet, jakie posiada laptop gamingowy, jest to, że stanowi on kompletny produkt. W związku z tym teoretycznie nie potrzebujemy do niego dodatkowych akcesoriów. W każdym razie nie po to, by działał sprawnie. Laptop do gier jest bowiem samowystarczalny.

Nie zmienia to jednak faktu, że śmiało możemy wyposażyć go w kilka gadżetów, które wzbogacą jego funkcjonalność. A przy okazji także, poprawią nasz komfort grania. Wielu graczy decyduje się na przykład na zakup dodatkowej myszki gamingowej. Często przydatne okazać się mogą również słuchawki. Oczywiście nie możemy zapomnieć też o dobrej torbie, w której będziemy mogli bezpiecznie przenosić urządzenie.