Wybór podzespołów składających się na działający komputer to bardzo trudna sprawa. Dla osób, które mają raczej niewielkie pojęcie o tych kwestiach, jest to szczególnie trudne. Płyty główne mają swoje podziały i znaczne różnice w parametrach technicznych.
- Płyty główne- popularne podziały oraz rodzaje
- Płyty główne- co warto o nich wiedzieć
Mnogość wyboru może sprawić laikowi naprawdę wielką trudność a nawet przerazić. Spróbujemy przybliżyć czytelnikom temat płyt głównych, tak aby było to jak najbardziej zrozumiałe.
Rodzaje płyt głównych – na co zwracać uwagę?
Płyty główne dzielą się na kilka rodzajów. Dobór formatu płyty głównej zależy od obudowy komputera. Dla PC-tów wyróżniamy następujące płyty: ATX (płytę główną o standardowym rozmiarze), Extended ATX (to płyty o największym dostępnym rozmiarze na rynku), a MiniITX to najmniejsze dostępne płyty główne. Wybór uzależniamy również od typu naszego procesora. Nie każda płyta pasuje do każdego procesora i odwrotnie. Powodem zamieszania jest gniazdo procesora. Wspomniane gniazdo to miejsce na płytę główną. Tam instaluje się procesor.
Na rynku znajdziemy procesory takie jak: LGA 1200 – procesory Intel 10 generacji (Core i3, i5, i7, i9) a także procesory typu LGA 1151 – procesory Intel 6., 7., generacji na chipsetach 1** oraz 2** oraz 8. i 9. generacji dla chipsetów 3**, (Celeron, Pentium oraz Core i3, i5, i7, i9) oraz procesory typu LGA 2066 – procesory Intel Core serii X od 7. Generacji. Na rynku dostępne są także procesory AM4 – procesory AMD Ryzen 1. i 2. generacji oraz AMD Athlon 7. Generacji. Nie sposób wymienić wszystkich. Jednak te wymienione powyżej to najpopularniejsze i najnowsze procesory do kupienia w sklepie.
Do płyty głównej podpięty jest element o nazwie chipset. To element, który umożliwia nam bezpośrednie podkręcenie procesora. Ma wpływ na pamięć operacyjna a także łączenie dysków w system RAID. Co ciekawe niektóre chipsety w połączeniu z niektórymi procesorami nie dają możliwości podkręcania mocy. Dlatego należy uważnie sprawdzać odpowiednie parametry poszczególnych podzespołów.
Ciekawostką dla osób mniej zorientowanych w temacie, będzie fakt, że do procesorów Intel stosujemy tylko określone typy chipsetów. Chipset typu X uznawany jest za jeden z najbardziej zaawansowanych. Korzystają z niego osoby aktywnie używające komputerów naprawdę wysokiej klasy. Z kolei chipsety typu Z współpracują ze wszystkimi bardzo popularnymi procesorami Intel Core, Pentium oraz Celeron. Bardzo cenią je gracze.
H to z kolei typ uniwersalnego chipsetu. Współgra ze wszystkimi popularnymi procesorami. Idealnie wpasowuje się jako część wyposażenia komputera dla tak zwanego zwykłego użytkownika, to znaczy jako element komputera do pracy biurowej. Jeśli chodzi o chipset typu B, to on dobrze wpasowuje się w domowe centra multimedialne lub prostsze komputery graczy.
Nie da się ukryć, że wybór płyty głównej to spore wyzwanie. Dokonując zakupu, przeszukujmy Internet w poszukiwaniu dobrych i wartościowych objaśnień.
Koszt zakupu płyty głównej- jak ustalić budżet na zakupy?
Koszty jakie trzeba ponieść mogą wąchać się od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Cena płyty głównej zależy od jej technologii oraz rodzaju. Warto stateczną decyzję o zakupie tego elementu skonsultować ze specjalistą, który doradzi nam, która płyta główna spełni wymogi techniczne naszego komputera.