Jaka klawiatura dla gracza

Jaka klawiatura dla gracza

Wybór odpowiedniej klawiatury dla gracza nie jest prosty. Klawiatura komputerowa jest swego rodzaju przedłużeniem ręki gracza. To ona w głównej mierze odpowiada za to jak szybko nasza postać wykona zaplanowaną przez nas akcje. Dobra klawiatura gamingowa może służyć nie tylko do gier, ale również do pisania tekstów, bez zbytniego przemęczenia dłoni. Zasadniczo klawiatury dzielą się na dwa typy. Pierwszy to klawiatury mechaniczne, budową przypominają klasyczne klawiatury komputerowe. Nieco głośne, jednak bardzo precyzyjne i szybkie. Drugim typem są klawiatury membranowe, ciche, zapewniające płynne pisanie, ale mniej precyzyjne od tych wymienionych wcześniej.

Jaką klawiaturę do gier wybrać?

Decydując się na zakup sprzętu jakim jest klawiatura do grania, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakiego typu klawiaturę potrzebujemy. Oprócz wymienionych już wcześniej dwóch typów: mechanicznej i membranowej, istnieje jeszcze trzeci hybrydowy łączący w sobie cechy pozostałych. Na jaki więc typ powinniśmy się zdecydować?
Klawiatura do gier przede wszystkim powinna być szybka. W środowisku graczy krąży opinia, że klawiatury mechaniczne są najtrwalszymi i najszybszym na rynku. Tego typu sprzęt to zdecydowanie najdroższa półka cenowa.
Mechaniczna klawiatura dla gier, z reguły cechuje się wysoką jakością wykonania, oraz mnogością różnorakich dodatkowych funkcji przydatnych graczom. Zasadniczo ich budowa opiera się na oddzielnych przełącznikach dla każdego klawisza. Przez zakupem polecam zapoznać się z wybraną klawiaturą, gdyż może okazać się że sposób w jaki chodzą klawisze zwyczajnie nam nie leży. Jednym z najważniejszych minusów klawiatur tego typu jest wysoki poziom hałasu generowany przez kliknięcia. Jeśli jest to dla nas niedopuszczalne warto zastanowić się nad innym typem klawiatury.
Klawiatury membranowe można kupić już za kilkanaście złotych. Jak jednak taki sprzęt sprawdzał się będzie jako klawiatury gamingowe? Ich budowa i sposób działania został oparty o membranę znajdująca się pod przyciskami. Naciśnięcie klawisza powoduje dociśniecie membrany do płytki i wysłanie sygnału do komputera, który poinformuję go jaki klawisz został właśnie aktywowany. Ich główna zaletą jest dużo cichsza praca, w stosunku do klawiatur mechanicznych. Z biegiem czasu i zużyciem się membrany, mogą występować spore różnice w działaniu poszczególnych przycisków, co niewątpliwie jest minusem jeśli chcemy aby nasza klawiatura posłużyła nam jak najdłużej.
Wielu producentów oferuje również rozwiązanie przez nich samych nazywane klawiaturami hybrydowymi. Łączą one w sobie najlepsze cechy klawiatur mechanicznych i membranowych. Cechuje je precyzja i szybkość działania, oraz niski poziom hałasu w trakcie pisania lub grania. Niestety za takie rozwiązanie przyjdzie nam też sporo zapłacić, gdyż klawiatury hybrydowe są zdecydowanie jednymi z najdroższych modeli.

 

podświetlana klawiatura gamingowa

 

Klawiatura gamingowa – preferowany układ klawiszy

Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretny typ klawiatury, powinniśmy zastanowić się nad układem klawiszy. Na rynku znajdują się dwa główne typy klawiatur (o ile oczywiście mówimy o klawiaturach qwerty. Pierwszym z nich jest typ Amerykański (US), w którym układ klawiszy prezentuje się następująco: Lewy klawisz shift ma podłużny kształt, natomiast klawisz backslash ulokowany został bezpośrednio nad podłużnym klawiszem enter. W układzie angielskim, zwanym także europejskim, klawisz enter jest większy i ma haczykowaty kształt, natomiast klawisz backslash został zmniejszony i przeniesiony nad lewy shift. To na jaki typ układu klawiszy się zdecydujemy zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i przypuszczam że odpowiada za to głównie to z jakim typem klawiatur mieliśmy do czynienia do tej pory. W wielu grach lewy klawisz shift, odpowiada za różnego rodzaju akcje, warto jest więc szukać klawiatur w których jest on odpowiednio duży. Mówiąc o układzie przycisków w klawiaturach do gier, nie sposób nie nadmienić, że klawisze często wykorzystywane w trakcie rozgrywki jak na przykład grupa klawiszy WSAD, zazwyczaj wyróżnione są przez podświetlenie lub odróżniają się od innych kolorem.

Funkcje klawiatury dedykowane dla graczy

Wiele klawiatur, które przeznaczone są dla graczy posiada różnorakie funkcje, które odróżniają je od zwykłych klawiatur. Nie będę skupiał się tutaj na designie i rożnych efekciarskich efektach jak podświetlenie , gdyż jest to kwestia czysto estetyczna i bardzo indywidualna. Istotną rzeczą z punktu widzenia gracza jest możliwość przypisywania konkretnych akcji do konkretnych klawiszy. Jest to o tyle przydatny gadżet, że przypisując klawisze np do obsługi komunikatora głosowego, mamy możliwość obsługi go bez wychodzenia z gry. Wykorzystanie takich klawiszy w zasadzie zależy tylko w pomysłowości kreatywności gracza.

One Response