Najlepsza karta graficzna - czyli jaka? Sprawdź porady

Najlepsza karta graficzna - czyli jaka? Sprawdź porady

Rynek kart graficznych dla laika może wydawać się niesamowicie skomplikowany ze względu na szereg oznaczeń które na pierwszy rzut oka nic nie mówią. Składając swój komputer lub wymieniając kartę graficzną powinniśmy zorientować się w naszych oczekiwaniach co do niej a także zasobności naszego portfela. Najlepsza karta graficzna to taka, która jest dopasowana do naszych potrzeb. Przeczytaj i dowiedz się co musisz wiedzieć przed zakupem!

Jaką kartę graficzną wybrać? Najpierw określ swoje potrzeby!

Karty graficzne występują w różnych modelach i wariantach cenowych co za tym idzie posiadają różna wydajność. Jako że nie każda karta graficzna sprawdzi się do konkretnych zadań, musimy zdecydować do jakiego typu zadań będziemy ją używać. W przypadku pracy biurowej oraz zwykłych czynności jak oglądanie filmów zwykła zintegrowana karta graficzna nie powinna sprawiać problemów. Nie po to jednak czytasz ten poradnik prawda? Najbardziej wymagającym użytkownikom chcącym pracować kreatywnie z grafiką, animacjami, czy też włączać najbardziej wymagające produkcje gamingowe polecane są karty o wysokim taktowaniu. Karty graficzne o wysokim taktowaniu pozwalają przetwarzać obraz i grafikę znacznie szybcie. A co za tym idzie generować więcej klatek na sekundę przez co minimalizowane jest poczucie ścinana. Innym aspektem cechującym dobrą kartę graficzną jest ilość pamięci którą dana karta ma do dyspozycji. W skrócie im więcej pamięci tym lepsza jakość obrazu i jego płynność może być zachowana. 

Oznaczenia na kartach graficznych

Jeżeli już wiemy coś o parametrach, należało by wspomnieć o oznaczeniach np. Karty graficzne Radeon RX 550. Nazwa Radeon sugeruje oczywiście producenta który wypuścił kartę na rynek. Litery RX określają przeznaczenie karty, w tym wypadku oznacza ono przeznaczenie dla graczy. Ostatni człon nazwy określa w pierwszej kolejności generacje ( pierwsza cyfra, lub cyfry) a kolejno wydajność ( druga cyfra, liczba). Oznaczenie skutkuje dla konsumenta możliwością szybkiego oszacowania z jakim typem produktu mamy do czynienia i czy spełni on nasze potrzeby. 

Jaką pamięcią powinna dysponować karta graficzna?

Karty graficzne dzięki pamięci mogą zapewnić nam odpowiednią szybkość i jakość odtwarzanego obrazu. Jeżeli chcemy przeznaczyć nasz komputer pod działania komercyjne w zakresie animacji lub grafiki komputerowej to Karty graficzne 4GB będą stanowiły absolutne minimum jeżeli chodzi o płynną pracę. Naturalnie im wyższa pamięć karty tym lepiej jednak istotny jest również stosunek jakości do ceny. Warto przed dokonaniem wyboru porównać wydajność kilku kart graficznych i skonfrontować je z ceną jaka przypada na zakup takowej karty. Odpowiedni stosunek jakości do ceny pozwala uchronić nasz budżet przed drenażem a tym samym uzyskać zadowalające efekty. 

Gdzie uzyskać informacje o różnych modelach kart graficznych? 

Jeżeli nie chcemy wyrywać sobie włosów z głowy i analizować poszczególnych danych z karty samodzielnie należy skorzystać z pomocy. Dobrym pomysłem jest użycie porównywarek kart graficznych które pozwolą nam ocenić wiele aspektów w konkretnym modelu. Jeżeli nie czujesz się na siłach warto zapytać znajomego Informatyka o ocenę danego modelu. Mając już dużo przydatnej wiedzy i narzędzia będziesz mógł wybrać dopasowaną kartę graficzną pod twoje potrzeby.