Dysk twardy - co musisz o nim wiedzieć.

Dysk twardy - co musisz o nim wiedzieć.

Komputery stacjonarne czy laptopy to urządzenia, które wykorzystujemy na co dzień do różnych celów. Jedni nie wyobrażają sobie bez nich pracy, inni używają je głównie do uruchamiania najnowszych gier, a jeszcze inni cieszą się oglądaniem filmów i przeglądaniem stron internetowych. Niezależnie od czynności, jakie wykonujemy przy ich użyciu, wspomniane sprzęty elektroniczne składają się z wielu podzespołów. Jednym z najważniejszych jest dysk twardy, który odpowiada m.in. za przechowywanie plików. W związku z jego istotną funkcją, warto wiedzieć nieco więcej na jego temat.

Jak działa dysk twardy i jaka pojemność będzie optymalna?

Dyski twarde znajdujące się w naszych komputerach mają bogatą historię. Wydaje się, że zapotrzebowanie na tego typu technologię zauważyła jako pierwsza firma IBM, która w 1953 roku wynalazła pierwszy dysk twardy, a trzy lata później postanowiła opatentować to odkrycie. Pierwszy model został natomiast wyprodukowany w laboratorium wspomnianej firmy, mieszczącej się w kalifornijskim San Jose. Niemniej jednak od wspomnianych wydarzeń minęło już wiele czasu. Technologia poszła gwałtownie do przodu, a obecne rozwiązania w żaden sposób nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat.

Jak działa dysk twardy? 

Standardowy dysk twardy, określany z języka angielskiego jako HDD, to podzespół odpowiadający za przechowywanie całej cyfrowej treści. Oznacza to, że znajdują się na nim m.in. wszelkiego rodzaju filmy, gry oraz zdjęcia, do których mamy na co dzień dostęp. Istota jego działania opiera się w głównej mierze na zestawie wirujących talerzy, z których każdy posiada szybko obracającą się po nich głowicę. Wszelkiego rodzaju dane są z kolei zapisywane przy pomocy elektromagnetycznego strumienia, który jest wytwarzany przez prąd przepływający w cewce głowicy.

Jaką pojemność może mieć dysk twardy? 

Znając krótką historię dysku twardego oraz zasadę jego działania, warto zastanowić się nad tematem pojemności. Odpowiadając na to zagadnienie należy zauważyć, że na rynku mamy do czynienia z szerokim wachlarzem produktów. Wymagający mogą zaopatrzyć się w urządzenie o pojemności nawet 20 TB. Niemniej jednak, taki wybór jest dla przeciętniej osoby nie tylko drogi, ale też zupełnie niepotrzebny. W odniesieniu do rzeczywistości, bardzo popularne są dyski twarde 4TB. Taka ilość pamięci jest korzystna z dwóch względów. Po pierwsze, wystarczy do przechowywania dużej ilości plików, takich jak zdjęcia, filmy czy gry. Po drugie, kupujący uzyskują korzystny stosunek ceny do jakości i pojemności. 

Rodzaje dysków twardych 

Poza pojemnością i istotą funkcjonowania warto wspomnieć również o podziale dysków twardych. Najczęściej spotkamy się z opcjami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi. Pierwszy wariant jest najbardziej popularnym rozwiązaniem. Jak łatwo można się domyśleć, taki dysk twardy jest umieszczony wewnątrz komputera. Jego charakterystyka sprawia, że trudno mówić tu o jakiejkolwiek mobilności. A co w przypadku, gdy potrzebujemy urządzenia przenośnego, które umożliwi nam przechowywanie dużej ilości plików?

Znakomitą alternatywą dyski twarde podłączane do komputera przy pomocy kabla USB. To niesamowicie wygodne rozwiązanie, zapewniające możliwość szybkiego przetransportowania urządzenia. Wydaje się, że podobnie jak w przypadku dysków wewnętrznych, tak i tutaj dość sporą popularnością cieszą się dyski zewnętrzne 4TB. Taka ilość pamięci sprawdzi się nie tylko podczas użytku domowego, ale również w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej.