Ochrona oczu przy komputerze - zadbaj o wzrok

Ochrona oczu przy komputerze - zadbaj o wzrok

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez zdobyczy techniki takich jak komputer. Trzeba jednak pamiętać, że poza dbaniem o kręgosłup, podczas pracy należy zadbać także o wzrok. Ochrona oczu przy komputerze? Sprawdź, jak zadbać o wzrok.

Ochrona oczu przy komputerze – profilaktyka ma znaczenie

Ochrona oczu przy komputerze jest ważna nie tylko dla komfortu, ale również dla sprawnego wzroku. Pogarszający się wzrok jest często nazywany epidemią naszych czasów. Warto zadbać o profilaktykę, aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem. Po pierwsze, trzeba zadbać o przerwy. Jeśli chodzi o ochronę oczu przy komputerze, umiar i zdrowy rozsądek to bardzo ważna kwestia. Warto wiedzieć, że aby funkcjonować prawidłowo, oko potrzebuje ok.20 mrugnięć na minutę. Wpatrując się w ekran komputera, skupiamy wzrok i mrugamy rzadziej, co może prowadzić do zespołu suchego oka czy przedwczesną starczowzroczność. Aby tego uniknąć, trzeba pamiętać o przerwach w pracy i zachować umiar. Na każdą godzinę pracy powinno przypadać 5 minut przerwy.

Aby zadbać o wzrok, trzeba zorganizować miejsce pracy w taki sposób, aby ekran komputera znajdował się w odległości 40 cm od oczu. Stanowisko pracy warto zorganizować w taki sposób, aby monitor był ustawiony bokiem do okna, dzięki czemu będzie można korzystać podczas pracy ze światła naturalnego. Kolejna ważna kwestia to oświetlenie po zmroku. Jak chronić oczy przy komputerze? Jeśli pracujesz w nocy lub wieczorem, zapal lampkę, aby nie obciążać wzroku. Źródło światło warto umieścić za monitorem, aby zadbać o dobrą formę oczu i komfort pracy przy komputerze.

Na wzrok ma wpływ także dieta. Pracując przy komputerze, nie można zapominać o zdrowym odżywianiu. W sklepach dostępnych jest wiele produktów, które wspomagają wzrok. Szczególnie ważna jest witamina A, C, D oraz E. W diecie powinny znaleźć się także produkty bogate w kwasy omega-3. Aby wspomóc prawidłowe żywienie, można skorzystać z suplementów diety dobrej jakości.

Zadbaj o regenerację

Wiesz już, jak zadbać o ochronę oczu przy komputerze. Poza wymienionymi wcześniej wskazówkami warto pamiętać również o regeneracji. Przerwy w czasie pracy to nie jedyny czas, który należy wykorzystywać. Także po pracy warto zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia i samopoczucia. Pamiętaj, że odpoczynek i regeneracja jest potrzebna dla całego organizmu. Pozwól sobie więc na coś, co Cię relaksuje. Domowe spa, drzemka a może długi spacer? Możliwości jest wiele, warto z nich korzystać. Poza drobnymi przyjemnościami pamiętaj także o odpowiedniej dawce snu. Regeneracja jest bardzo ważna dla całego organizmu, a pozytywne skutki dbania o odpoczynek odczujesz już po kilku dniach stosowania zaproponowanych rozwiązań.