Czy tablet to dobry pomysł na prezent dla seniora?

Czy tablet to dobry pomysł na prezent dla seniora?

Zdarza się, że często borykamy się z problemem wyboru prezentu. Tak jak większość osób nie ma z tym raczej trudności jeśli obdarowanym ma być dziecko, tak z wyborem podarunku dla osoby dorosłej, a tym bardziej starszej wiekiem i doświadczeniem może być ciężej. Jak można zauważyć coraz częściej nasi dziadkowie i babcie posługują się sprzętem elektronicznym i to wcale nie takim podstawowym jak radio, telewizja czy tradycyjny telefon komórkowy. Wraz z rozwojem technologii wiedza w tym temacie i seniorów idzie do przodu. Jednym z ciekawych i z pewnością praktycznych prezentów dla babci, czy dziadka okazuje się być tablet. Urządzenie, tak już popularne jak laptop, czy smartphone, a znajdujący się na pograniczy obu może być idealnym urządzeniem elektronicznym dla starszej osoby z wielu powodów.

Dlaczego tablet?

Jak już zostało wspomniane wyżej, tablet łączy w sobie cechy małego przenośnego komputera oraz nowoczesnego telefonu komórkowego. Połączenie to sprawia, że urządzenie to może posiadać wiele przydatnych funkcji. Dla najmłodszych służy głównie w celach rozrywkowych, na przykład do grania w gry video lub edukacyjnych, gdyż na tablecie można zainstalować wiele ciekawych aplikacji służących do nauki. Zastosowanie tabletu jest jednak wiele szersze niżby nie jednemu użytkownikowi mogło się wydawać. Oprócz powyższych możliwości, myśląc bardziej o potrzebach osób starszych należy tu wyszczególnić możliwość prowadzenia wideokonferencji z najbliższymi osobami. Bowiem często się zdarza, że rodzina rozjeżdża się po kraju, a nawet świecie i kontakt staje się bardzo ograniczony. Możliwość przeprowadzenia rozmowy na skypie jest dla osoby starszej ogromną nowością technologiczną, ale jaka musi być radość takiej osoby z możliwości zobaczenia swoich najbliższych. Kolejną zaletą tabletu jest kompatybilność. Jego użytkownik może zabrać go ze sobą niemal wszędzie ze względu na niewielkie rozmiary urządzenia. Kolejną funkcją jest możliwość robienia zdjęć, czy nagrywania filmów na przykład z rodzinnych uroczystości, a następnie przechowywanie ich w uporządkowany sposób w katalogach na urządzeniu i dzielenia się pięknymi chwilami z rodziną i przyjaciółmi.

Kryteria wyboru

Musimy pamiętać, że kryteria wyboru tabletu dla babci, czy dziadka będą się znacząco różnić od tych, które przyjęlibyśmy kupując go dla samego siebie. Przede wszystkim sprzęt musi posiadać bardzo czytelny interfejs, a także odpowiedni rozmiar. Pamiętajmy, że starsze osoby przez częste problemy ze wzrokiem wolą korzystać z nieco większych urządzeń. Najlepiej jakbyśmy oscylowali w granicach 10-calowych wyświetlaczy. Na większym ekranie również będzie o wiele łatwiej powiększyć czcionkę, tak aby też jednocześnie dużo treści wciąż było widocznych.

Jaki system operacyjny?

Natomiast jeśli chodzi o to z jakiego systemu operacyjnego będzie się seniorowi lepiej korzystało, jest kilka opcji. Sięgając od razu po sprzęty z górnej półki należy wziąć przede wszystkim pod uwagę iPady od Apple. Systemem operacyjnym zainstalowanym na tych urządzeniach jest iOS. Charakteryzuje się on wieloma przydatnymi funkcjami oraz bogactwem różnego rodzaju narzędzi komunikacyjnych oraz aplikacji przydatnych także dla osób starszych. Trzeba również podkreślić, że płacimy za markę, ale także za jakość, którą użytkownicy urządzeń od Apple w znacznej większości zachwalają. Innym pomysłem może być system Android. Jest on nieco bardziej popularny, ponieważ instalowany jest na urządzeniach wielu marek. Jest to oprogramowanie od Google, wgrywane na tablety z różnych półek cenowych. Wybierając tablet dla seniora warto się też zastanowić nad Windowsem. Bowiem jeśli babcia, czy dziadek mieli już styczność z tym systemem operacyjnym na komputerze PC, czy laptopie, tym łatwiej będzie im nauczyć się obsługi tabletu. Interfejs urządzenia będzie im przecież znany z tego, który widzieli na monitorze, więc i nabiorą większej pewności siebie mając styczność ze sprzętem po raz pierwszy.

Telewizja w tablecie, czy to dobry pomysł?

Wszyscy wiemy, że nasi dziadkowie uwielbiają oglądać filmy i seriale i często spędzają godziny przed telewizorami w domach. Tablet może im umożliwić to także w podróży. Wystarczą dobre słuchawki, większy ekran i można oglądać co się tylko chce nawet po wyjściu z domu. Pamiętajmy jednak, że wówczas konieczne będzie znalezienie tabletu z dekoderem DVB, aby oglądanie telewizji było możliwe.

Tablet z modemem dla seniora

Kolejnym dobrym pomysłem będzie zakup urządzenia z modemem, gdyż umożliwi to korzystanie z Internetu nawet wówczas, gdy nie będzie w pobliżu łącza Wi-Fi. Należy jednak przestrzec użytkownika, aby raczej starał się ograniczać transmisję danych, gdyż osoba starsza nie zawsze może mieć świadomość tego ile z pakietu danych może w danej chwili wykorzystywać.
Pamiętajmy, wybór tabletu dla osoby starszej nie jest zadaniem łatwym. Najlepiej zapoznać się z różnymi urządzeniami dostępnymi na rynku, porównać oferty i przede wszystkim parametry, a na samym końcu zastanowić się dwa razy i zdecydować. Jedyne co możemy zapewnić to radość z prezentu osoby, którą obdarujemy, nawet jeśli z początku nie będzie przekonana, czy poradzi sobie z obsługą.