W największym skrócie można odpowiedzieć, co to jest smartfon – to przenośne urządzenie łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i kieszonkowego komputera. Nazwa tego urządzenia – smartphone pochodzi od połączenia angielskich smart i phone, czyli mądry/sprytny telefon. Smartfony, tak samo jak komputery, do działania potrzebują systemu operacyjnego, na którym można uruchamiać rozmaite aplikacje i na tym polega ich ,,mądrość”.
Korzystając ze smartfonów można dzwonić i wysyłać SMS-y, a także korzystać z dedykowanych aplikacji i przeglądać zawartość internetu. Większość popularnych obecnie modeli jest wyposażona w dotykowe ekrany, co upodabnia smartfony do tabletów.
Czym jest smartfon?
Telefony komórkowe, przenośne urządzenia umożliwiające wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości tekstowych stały się nieodzowną częścią naszego życia. W chwili największej popularności zaczęły je wypierać smartfony. W 2013 roku po raz pierwszy sprzedano więcej smartfonów niż telefonów komórkowych.
Korzystanie ze smartfonów jest bardzo łatwe i intuicyjne. Po pierwszym uruchomieniu urządzenia wirtualny asystent prowadzi użytkownika przez krótką konfigurację i już można używać nowego telefonu. Każdy może spersonalizować swoje urządzenie przez wgranie potrzebnych do pracy i rozgrywki aplikacji oraz ustawienie ulubionej tapety, dzwonków i dźwięków powiadomień.
Aby niepożądane osoby nie miały dostępu do naszych plików, smartfon można zblokować pinem lub hasłem składającym się z sekwencji znaków. Część smartfonów posiada czytnik linii papilarnych, który służy do potwierdzania tożsamości właściciela.
Dla funkcjonowania smartfonu bardzo istotny jest dostęp do internetu. Urządzenia te mają wbudowane moduły do łączenia się z siecią i modemami WI-FI. Przez internet dokonuje się aktualizacji oprogramowania oraz instaluje aplikacje według własnego uznania. Do prawidłowego funkcjonowania smartfonu dostęp do sieci jest niezbędny, a większość funkcji inteligentnego telefonu dotyczy korzystania z internetu.
Poza tym smartfony oferują bezprzewodowe wysyłanie danych do chmury, dzięki czemu nie trzeba przechowywać wszystkich plików w pamięci telefonu, a nawet na wymiennej karcie pamięci. Przesyłanie danych do chmury w czasie rzeczywistym chroni nas przed ich utratą w razie kradzieży lub uszkodzenia telefonu.
Przydatne funkcje w smartfonach
Smarfony oferują także wiele dodatkowych funkcji. Działają na przykład jako odtwarzacz muzyki. Wyposażone są w wejście słuchawkowe i posiadają fabrycznie wgrane oprogramowanie do odtwarzania plików muzycznych. Dzięki temu smartfon zastępuje osobny odtwarzacz MP3. Kolejnym istotnym dodatkiem jest aparat fotograficzny z funkcją nagrywania filmów. Aparat w smartfonie nie ustępuje kompaktowym aparatom cyfrowym, a niektóre modele wykonują zdjęcia o bardzo wysokiej jakości obrazu.
Najczęściej inteligentne telefony są wyposażone w dwie kamery – przednią i tylną. Tylna zapewnia lepsze fotografie, a przednia o trochę niższych parametrach umożliwia wykonanie autoportretu, czyli tak zwanego selfie. Użytkownik może oglądać obraz z kamery na wyświetlaczu telefonu, a robiąc zdjęcie przednią kamerą ,,przegląda się” w ekranie. Przednia kamera sprawdza się również świetnie przy wideokonferencjach – rozmowach telefonicznych, podczas których dwóch oprócz dźwięku przesyłany jest obraz. Ponadto korzystając z odpowiednich aplikacji, zdjęcia i filmy można od razu poddać obróbce i wysłać je MMS-em lub udostępnić w mediach społecznościowych.
Jak działa smartfon?
Smarfton jest miniaturowym komputerem, więc w jego wnętrzu znajdują się podobne podzespoły jak w komputerze stacjonarnym, oczywiście bardzo mocno pomniejszone. Na płycie głównej umieszczony jest procesor, wraz z modułem odpowiedzialnym za przetwarzanie grafiki. W nowoczesnych telefonach korzysta się z procesorów opartych na technologii ARM, które są małe i nie potrzebują chłodzenia – dzięki temu telefon nie nagrzewa się, gdy z niego korzystamy. Moduł radiowy to antena nadawczo-odbiorcza sieci komórkowej GSM, której dzisiejszym standardem jest LTE, nazywane inaczej 4G.
W środku znajdują się niezbędne moduły potrzebne do obsługi dotykowego ekranu i przycisków. Obudowa smartfona skrywa również aparaty fotograficzne. Istotne są interfejsy przesyłu danych – Bluetooth, WI-FI oraz coraz częściej NFC. Obecnie większość danych takich jak zdjęcia czy wiadomości wysyłamy przez internet, do czego przydaje się moduł radiowy lub WI-FI.
Bluetooh, którym kiedyś przesyłaliśmy obrazy, dzisiaj przydaje się do łączenia smartfonu z innymi urządzeniami – na przykład z bezprzewodowymi słuchawkami lub zestawem głośnomówiącym w samochodzie. NFC również służy do przesyłu danych, używa się go głównie do płatności zbliżeniowych.
Bateria ładowana przez złącze akumulatora to element będący źródłem prądu dla smartfona. Przy urządzeniu przenośnym, które nosimy cały dzień ze sobą, pojemność akumulatora ma duże znaczenie. W nowoczesnych telefonach stosowane są głównie ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe. Ich pojemność mierzona jest w miliamperogodzinach, w skrócie mAh, oznaczających zdolność do zasilania obwodu elektrycznego prądem o danym natężeniu przez określony czas.
Dla zwykłego użytkownika istotne jest, ile wytrzymuje telefon na jednym ładowaniu, a to zależy od intensywności użytkowania smartfonu, pojemności baterii oraz zużycia prądu przez procesor. Dlatego nie da się przełożyć dokładnie pojemności baterii na liczbę godzin pracy. Zwykle smartfon z akumulatorem o pojemności 2000 mAh trzeba naładować raz na dobę. Telefony z większymi bateriami mogą wytrzymywać dłużej, ale zależy to od czynników wymienionych powyżej.
Co to jest Android, Windows Phone, iOS?
Smartfony, tak samo jak komputery, do działania i komunikacji z użytkownikiem potrzebują systemu operacyjnego. Najpopularniejszymi systemami, na których pracują nowoczesne telefony, są Android, Windows Phone oraz iOS.
Najbardziej rozpowszechniony jest Android, który jest oparty na Linuxie. Android został stworzony specjalnie dla urządzeń mobilnych, czyli smartfonów, tabletów i netbooków. Wiele firm produkujących nowoczesne telefony wykorzystuje ten system, dlatego ma on obecnie największe udziały w rynku systemów operacyjnych. Jest to system otwarty, dlatego deweloperzy chętnie wykorzystują go do tworzenia dedykowanych aplikacji. Android jest związany z firmą Google, która również udostępnia wiele aplikacji przygotowanych tylko dla użytkowników tego systemu.
System iOS to produkt marki Apple przeznaczony na telefony iPhone oraz inne urządzenia marki, czyli iPady i iPody. Firma Apple jako pierwsza dostosowała system operacyjny do urządzeń mobilnych z dotykowymi ekranami, dlatego był on bardzo długo uważany za najlepszy. Wygodna i intuicyjna obsługa ciągle sprawia, że wiele osób decyduje się na zakup iPhone’a.
Aplikacje przeznaczone na iOS pobiera się z App Store. Model dystrybucji aplikacji na urządzenia marki Apple zapobiega rozprzestrzenianiu się złośliwego oprogramowania, dzięki czemu iOS jest uważany za bardzo bezpieczny system operacyjny w porównaniu do innych.
Windows Phone, obecnie funkcjonujący pod nazwą Windows 10 Mobile, jest systemem operacyjnym marki Microsoft. Jest on wykorzystywany przez kilku producentów smartfonów, na przykład korzysta z niego Nokia, Lumia, Huawei, Lenovo i inni. Przed wejściem wersji 8, Windows Phone był uważany za niefunkcjonalny dla urządzeń z wirtualną klawiaturą, dopiero wersja 10 pozwoliła firmie Microsoft nadrobić niedostatki. Obecnie funkcjonująca wersja w niczym nie ustępuje systemom Android i iOS, świetnie sprawdzając się na ekranach dotykowych.
Do czego służy smartfon?
Jeśli zastanawiasz się, czy smartfon jest Ci potrzebny, to przeczytaj jakie możliwości daje posiadanie tego urządzenia. Inteligentne telefony obecnie zastępują w dużej części komputery. Posiadając smartfona nie musisz uruchamiać stacjonarnego komputera, aby odpisać na wiadomość e-mail, sprawdzić wiadomości, prognozę pogody czy przejrzeć aktywność w mediach społecznościowych. Ponadto bez dostępu do komputera możesz korzystać ze swoich dokumentów i notatek, a także na nich pracować.
Nowoczesny telefon zastępuje kilka urządzeń, na przykład kompaktowy aparat fotograficzny, odtwarzacz mp3, nawigację. Pod tym względem smartfon jest komputerem osobistym XXI wieku – przechowujemy tam wiele osobistych plików, mamy dostęp do konta bankowego, poczty i innych aplikacji ułatwiających życie.
Świetną funkcją smartfona jest kalendarz, który możemy zsynchronizować z innymi aplikacjami. Może on zastąpić papierowy terminarz, zapewniając dostęp do notatek zawsze i wszędzie. Kalendarz w smartfonie może wysyłać powiadomienia o ważnych spotkaniach i zaplanowanych wydarzeniach, dzięki czemu stajemy się lepiej przygotowani do umówionych terminów i punktualni. Synchronizując terminarz z mediami społecznościowymi możemy być informowani o urodzinach znajomych oraz planowanych przez nich wydarzeniach.
Do czego służy moduł GPS i mapy?
Moduł GPS wraz z aplikacją z mapami zastępuje nawigację samochodową jako osobne urządzenie. Wystarczy zakupić samochodowy uchwyt do telefonu, żeby korzystać ze smartfona jako nawigacji. Aplikacja aktualizuje mapy na bieżąco, pobierając także dane o natężeniu ruchu, korkach i wypadkach, co sprawia, że można wybrać lepszą trasę, docierając na miejsce szybciej i bezpieczniej. Nawigacja w telefonie przydaje się także rowerzystom czy biegaczom, a dedykowane sportowcom aplikacje pozwalają zapisać przebytą trasę, policzą przebyte kilometry i spalone kalorie.
W podróży smartfon staje się niezastąpiony – łatwością sprawdzimy rozkłady jazdy, zaplanujemy trasę i kupimy od razu bilety, bez tracenia czasu w kolejkach.
Odpowiadając na pytanie, do czego służy smartfon, można zaryzykować stwierdzenie, że do wszystkiego. Inteligentny telefon umożliwia bowiem komunikację za pomocą standardowych rozmów telefonicznych, SMS-ów, a także różnych aplikacji. Kontakt z rodziną i znajomymi staje się dzięki temu łatwiejszy i bliższy.
Dzięki pakietom biurowym można pracować poza biurem, lepiej dysponując czasem i oszczędzając go na rozrywkę, którą również znajdziemy w naszym smartfonie, korzystając z gier, oglądając filmy i słuchając muzyki.
You must log in to post a comment.