Wiele godzin spędzanych przed komputerem, czyli ogólnie mówiąc siedzący tryb życia, rujnuje nasze zdrowie. Kręgosłup pozostający przez długi czas w jednej pozycji jest narażony na duże obciążenia, co bardzo szybko doprowadza do zwyrodnień. Sposobem na uniknięcie problemów lub oddalenie ich w czasie, jest zakup wygodnego fotela do siedzenia przy komputerze.
Prawidłowa postawa przy komputerze, czyli wygodny fotel do komputera
Prawie wszyscy na hasło ,,prawidłowa postawa” zaczynają się prostować i poprawiać. I słusznie – większość za nas na co dzień się garbi i przybiera niezdrowe dla kręgosłupa pozy. Także siedzenie na źle dobranym fotelu sprawia, że bardzo szybko zaczynamy się wiercić, denerwować i szukać pozycji, która będzie chociaż trochę wygodniejsza. Chyba każdy z nas to przerabiał.
Warto wiedzieć, jaką pozycję powinno się przyjmować prawidłowo przed komputerem i postarać się utrzymywać w niej jak najdłużej. Za każdym razem, kiedy przypomnisz sobie, że siedzisz nieprawidłowo, to popraw się chociaż na chwilę. Długie siedzenie bardzo mocno obciąża kręgosłup, prowadząc do nieznośnego bólu, a odciążając plecy nawet na krótki moment poczujemy różnicę.
Wysokość fotela powinna być dopasowana do naszego wzrostu, aby stopy spoczywały na ziemi pod kątem 90 stopni lub większym. Najlepiej byłoby, gdyby wysokość stołu również była regulowana. Pod blatem warto umieścić podpórkę dająca oparcie dla nóg pod kątem około 100-110 stopni. Pośladki powinny głęboko spoczywać w fotelu – unikajmy siadania na brzegu i zasuwania się z siedziska.
Dolna część kręgosłupa, czyli okolice lędźwiowe, powinny być dociśnięte do fotela. Górną część kręgosłupa opieramy o oparcie. Lekko uniesiona głowa wpływa na proste ułożenie kręgosłupa. Monitor powinien być umieszczony w odległości 40-75 centymetrów od oczu, a jego ustawienie ma umożliwiać patrzenie na ekran prosto.
Jeśli Twój fotel biurowy uniemożliwia dostosowanie się do z któregoś z zaleceń, na przykład nie posiada oparcia dla lędźwi lub ma zbyt głębokie siedzisko, to powinieneś zainwestować w nowy egzemplarz, aby zapewnić sobie wygodę podczas pracy i rozrywki. Nowy fotel pozwoli na przyjęcie prawidłowej postawy, co wpłynie na nasze zdrowie.
Ergonomiczny fotel do komputera
Co to znaczy, że fotel jest ergonomiczny? Ergonomiczny mebel jest dopasowany do budowy ciała człowieka i umożliwia przyjęcie prawidłowej postawy. Na ergonomiczność składa się wiele elementów, które w efekcie zapewniają komfortowe warunki do siedzenia. Sprawdź, jakie wymagania powinien spełniać fotel do pracy przy komputerze.
Jak dopasować fotel komputerowy, żeby siedzieć prawidłowo
Wysokość
Bardzo ważny element. Najlepiej, żeby fotel biurowy był regulowany – dzięki temu dostosujesz wysokość położenia siedziska do swojego wzrostu. Optymalna pozycja to możliwość ułożenia nóg pod kątem 90 stopni względem podłoża. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ustawienie krzesła nie pozwala na prawidłowe ułożenie kręgosłupa, co może prowadzić do bólu pleców.
Podłokietniki
Najlepiej, żeby podparcia pod łokcie były regulowane. Dzięki temu dostosujesz ich położenie do budowy swojego ciała, a także do aktualnie wykonywanych czynności. Podłokietniki pozostające w jednej pozycji będą używane tylko wtedy, gdy będziesz robił przerwy od pracy, a powinniśmy trzymać ręce na podłokietnikach cały czas.
Oparcie
Ergonomiczne oparcia są dopasowane do kształtu kręgosłupa. Zauważysz to patrząc na fotel z boku – kształt oparcia będzie przypominał literę S. Dobre oparcie będzie miało dodatkowe wybrzuszenie w okolicy lędźwiowej. Dobre fotele posiadają ruchome oparcie, które reaguje na zmianę pozycji użytkownika. Gdy usiądziesz głęboko na siedzisku, to oparcie powinno pochylić się do tylu, natomiast, gdy przesuniesz się na brzegu, oparcie dociśnie się samo do Twoich pleców. Fotel z ruchomym oparciem pozwala też wygodnie odpocząć w trakcie przerwy, ponieważ można się wygodnie na nim rozłożyć, wyginając fotel do tyłu. Oparcie nie powinno zbyt mocno napierać do przodu, aby nie wypychać użytkownika na brzeg siedziska.
Wentylacja
Cyrkulacja powietrza jest związana z materiałem, z którego został wykonany fotel do komputera. Modele obite skajem nie przepuszczają powietrza, co sprawia, że wstając od komputera możemy mieć niemiłą niespodziankę w postaci mokrej plamy na koszuli. Dlatego nawet niewielkie otwory wentylacyjne w obiciach ze sztucznych materiałów podniosą nasz komfort. Za to fotele obite na oparciu siatką są często tańsze od tych obitych sztuczną skórą, a zapewniają świetną cyrkulację powietrza.
Siedzisko
Idealne siedzisko nie jest ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Istotna jest także jego głębokość, która musi być dopasowana do gabarytów użytkownika. Drobna osoba będzie potrzebować krzesła z płytszym siedziskiem. Niektóre fotele są wyposażone w dynamiczne siedziska, które reagują zmianą wysokości na każdy ruch użytkownika.
Postawa fotela
Podstawa fotela powinna być regulowana, aby każdy mógł dopasować jego wysokość do indywidualnych potrzeb. Fotele na kółkach są najbardziej rozpowszechnione w biurach. Nic w tym dziwnego – bardzo często korzysta się z możliwości przejechania kawałka, aby sięgnąć po segregator z półki czy potrzebną w danym momencie teczkę. Ta funkcja jest przydatna w szczególności dla osób wykonujących rozmaite prace biurowe, wymagające czasem sięgania po różne dokumenty. Jednak podjeżdżanie na kółkach do telefonu czy kopiarki nie jest dobrym nawykiem. Raz na jakiś czas warto wstać od biurka, przeciągnąć się i wyprostować kręgosłup. Zbyt częste korzystanie z możliwości podjechania w inne miejsce w biurze bez wstawania z fotela rozleniwia nas i negatywnie wpływa na kręgosłup. Przy okazji warto wspomnieć, że ze względów bezpieczeństwa nie powinno się wybierać dla dzieci foteli wyposażonych w kółka.
Kółka mają też inne minusy – potrafią niszczyć pokrycie posadzki. W biurach wyłożonych płytkami ten problem nie występuje, ale panele lub deski szybko pokryją się nieestetycznymi rysami. Rozwiązaniem jest szukanie miękkich kółek lub dokupienie specjalnych mat pod fotele. Natomiast do pomieszczeń z podłogą wyłożoną wykładziną lepsze będą fotele o twardych kółkach, które zapewnią odpowiednie tarcie na miękkiej powierzchni.
W salach konferencyjnych, ale także przy biurkach, pojawiają się też fotele na płozach. Są one tak wygięte, że mógł zostać pominięty element tylnego podparcia. Ciężar użytkownika sprawia, że krzesło utrzymuje się na płozach. Te fotele również mają zalety prozdrowotne. Wymuszają głębokie ułożenie w siedzisku i oparcie pleców. Ze względu na swój ciężar utrudniają kiwanie się i częste zmiany położenia fotela. Ich minusem jest brak regulacji oparcia, podłokietników i wysokości. Drobniejsze osoby często czują się bardzo niekomfortowo w fotelach na płozach – nie dosięgają nogami do podłogi, co negatywnie wpływa na postawę oraz powoduje dyskomfort psychiczny. Przesuwanie foteli na płozach może także niszczyć pokrycie posadzki.
Dodatki ortopedyczne
W sklepach ortopedycznych znajdziemy wiele dodatków do foteli, które będą służyć utrzymywaniu prawidłowej postawy. Do interesujących propozycji należą poduszki do siedzenia. Jeśli siedzisko w fotelu biurowym jest dla nas za głębokie, to możemy dobrać poduszkę, która umożliwi podwyższenie miejsca do siedzenia. Poduszki sensomotoryczne to bardziej zaawansowane rozwiązanie. Ten rodzaj poduszki wymusza lekki ruch i ciągłe korygowanie postawy, dzięki czemu mimo siedzenia przez 8 godzin przed komputerem jednocześnie ćwiczymy mięśnie pleców i pośladków. Wpływa to pozytywnie na rozbudowanie mięśni podtrzymujących nasz kręgosłup. Sklepy ortopedyczne oferują także podpórki pod odcinek lędźwiowy i inne części kręgosłupa. Takie poduszki są potrzebne nie tylko dla osób po urazie kręgosłupa – można użyć ich do podniesienia ergonomii tanich foteli biurowych, które nie są wyposażone w podpórkę na dolną część pleców.
Rodzaje foteli biurowych
Wśród foteli przeznaczonych do komputerów znajdziemy rozmaite modele. Dostępne są na przykład krzesła bez podłokietników, fotele kubełkowe czy fotele ortopedyczne, które większości osób kojarzą się z klęcznikami. Pomijając fotele bez podłokietników, które odradzamy, warto rozważyć wszystkie możliwości. Fotele kubełkowe, które przypominają fotele samochodowe, są bardzo wygodne do różnego rodzaju prac oraz często są wybierane przez graczy. Specjalistyczne fotele ortopedyczne to spory wydatek, ale jeśli cenisz wysoko swoje zdrowie, to pieniądze nie powinny być problemem. Z ciekawostek warto wspomnieć o fotelu, który zamiast siedziska ma gumową piłkę. Siedzenie na niej wymusza prostowanie kręgosłupa i utrzymywanie prawidłowej postawy.
Fotel dopasowany do potrzeb
Rodzaj pracy wykonywanej przy komputerze również ma znaczenie przy wyborze fotela biurowego. Innych krzeseł potrzebują bowiem pracownicy call center, a jeszcze innych gracze. Fotel do komputera dla osoby, która wykonuje długie rozmowy telefoniczne powinien być wyposażony w zagłówek oraz wygodne, odchylane oparcie, które umożliwi odchylenie do tyłu w czasie rozmowy, aby rozluźnić spięte mięśnie. Do zwykłej pracy biurowej i do rozrywki przy komputerze najistotniejszymi parametrami są podłokietniki i dobrze dopasowane siedzisko. Pracownik recepcji powinien posiadać fotel z odchylanym oparciem, zagłówkami i podłokietnikami. Niedopuszczalne jest zmuszanie osób na tym stanowisku do siedzenia na krzesłach przypominających stołki barowe, bez oparcia dla pleców. Fotelem uniwersalnym dla wszystkich stanowisk, a także dla graczy, będzie model kubełkowy.
Estetyka
Wygląd fotela do komputera jest ostatnim elementem, który powinieneś rozpatrywać. Najważniejsza jest ergonomia, czyli odchylane oparcie z podparciem dla lędźwi, podłokietniki, siedzisko i tak dalej. Najpierw skup się na parametrach istotnych dla prawidłowej postawy podczas pracy oraz dodatkach wpływających na komfort. Dopiero na samym końcu możesz oceniać estetykę fotela. Jeśli w biurze przyjmujesz klientów, to pewnie ważny jest dla Ciebie wystrój pomieszczenia. Na szczęście producenci proponują szeroki wybór obić w różnych kolorach, dzięki czemu będziesz mógł dopasować wygląd krzesła do swojego gustu.
You must log in to post a comment.