Jaki komputer dla grafika

Jaki komputer dla grafika

Stacjonarne komputery do pracy biurowej zwykle należą to tańszych i mniej wydajnych. Zupełnie inaczej jest z komputerami dla grafików. Obróbka zdjęć czy tworzenie grafik wymaga stacji roboczej z wydajnymi i niezawodnymi komponentami. Podpowiadamy, jak wybrać poszczególne podzespoły i co brać pod uwagę, żeby kupić najlepszy komputer dla grafika.
 

Najlepszy komputer do tworzenia grafiki

Przed zakupem komputera stacjonarnego dla grafika, tak samo jak przy każdym innym sprzęcie, trzeba określić do czego będzie on używany. Od tego zależy, jakie konkretnie podzespoły są potrzebne i w które z nich trzeba zainwestować więcej. Tworzenie grafiki jest szerokim pojęciem i nie wszyscy graficy zajmują się przecież tym samym. Graficy projektujący obrazy czy obrabiający zdjęcia za pomocą programu Photoshop i pracujący z innymi narzędziami marki Adobe mają inne potrzeby sprzętowe, niż osoby zajmujące się modelami 3D. Jeszcze innej stacji roboczej wymaga obróbka filmów. Dlatego kupując gotowy komputer stacjonarny lub zabierając się do samodzielnego składania PC, trzeba się orientować, które podzespoły są bardziej istotne i jakie wymagania sprzętowe mają konkretne programy do projektowania graficznego. Z tego względu ten artykuł jest podzielony na części obejmujące informacje na temat komputerów dla grafików tworzących obrazy 2D i 3D.

 

Komputer do grafiki 2D

Graficy wykonujący obrazy dwuwymiarowe, czyli ilustracje, obrabiający zdjęcia, a także projektujący strony www, posługują się się kilkoma popularnymi programami. Do narzędzi najczęściej wybieranych przez projektantów 2D należą te z rodziny Adobe – na przykład Photoshop czy Ilustrator, CorelDRAW oraz AutoCAD. Wszystkie z nich maja podobne wymagania sprzętowe, dlatego przy zakupie komputera warto się z nimi zapoznać i kierować się nimi przy wyborze. Poniżej wskazówki na temat najważniejszych podzespołów.

 

Procesor dla grafika

Do tworzenia grafiki potrzebny jest mocny procesor. Programy do projektowania wymagają procesorów z rodziny Intel Core od wersji i3 i powyżej lub ADM Althlon. Wskazany jest system 64  bit. Taktowanie procesora powinno być minimum na poziomie 2 GHz, lecz oczywiście warto celować w szybsze procesory, co obecnie nie jest dużym wydatkiem. Wspomniane procesory mają wbudowane układy graficzne, które są wystarczające do obsługi wymienionych wcześniej programów.

 

 

komputer do tworzenia grafiki

 

Pamięć RAM do projektowania grafik

Do płynnej obsługi pakietów graficznych potrzebne są minimum 2 GB pamięci RAM. Tyle wystarczy do uruchomienia pakietu Adobe i CorelDRAW. Jednak producenci tych programów zalecają posiadanie 8 GB pamięci RAM, a program AutoCAD wymaga minimalnie tyle RAM-u. Warto więc wybrać dysk, który będzie wyposażony w kość pamięci o pojemności 8 GB lub większą. Na dysku twardym należy zapewnić miejsce do instalacji programów. Często doradzamy w swoich artykułach, aby kupić dwa rodzaje dysków – mniejszy SSD na dane systemowe i większy HDD na pozostałe pliki. W tym przypadku warto postąpić podobnie. Jeśli w pracy będą używane różne programy graficzne, to należy zsumować ich zapotrzebowanie na pamięć i kupić dysk SSD o takiej pojemności, aby jeszcze został zapas. Odpowiedni powinien być dysk SSD o pojemności minimum 128 GB. Zapewni on płynną pracę dość wymagających programów. Na dysku HDD do przechowywania danych nie trzeba oszczędzać. Ceny modułów pamięci HDD cały czas spadają, więc w niskiej cenie kupisz dysk o pojemności terabajta, który zmieści wiele obrobionych obrazów.

 

Obsługiwane formaty

Do programów graficznych potrzebne są również określone sterowniki. W zależności od wybranego pakietu, wymagają obsługi Direct X w wersji 11 lub wyższej, standard Open GL 2.0 oraz Microsoft .NET Framework 4,6. Przed zakupem procesora i karty graficznej trzeba się upewnić, czy te formaty będą obsługiwane.

 

Dostęp do internetu i napędy

Dzisiaj dostęp do internetu jest czymś oczywistym. Obecnie pakiety graficzne pobiera się z internetu i instaluje bezpośrednio na komputerze, także ze strony producenta pobierane są również aktualizacje. Internet jest niezbędny do prawidłowego działania programów. Można również kupić pakiety programów w sposób tradycyjny – na trwałym nośniku. Wtedy do instalacji potrzebny jest napęd DVD, ale do aktualizacji i prawidłowego działania nadal potrzebny jest internet.

 

Monitor dla grafika

Wybór monitora dla grafików komputerowych to temat na osobny artykuł. Tutaj warto tylko wspomnieć o wymaganiach technicznych stawianych przez producentów programów do projektowania graficznego. Według nich rekomendowany jest monitor zapewniający rozdzielczość HD, czyli 1280×720 pixeli. Oczywiście lepszy będzie ekran o rozdzielczości Full HD, czyli 1920×1080. Jeśli planujesz wykonywać prace w 4K, to potrzebujesz monitora 1560×1440.

komputer do photoshopa

 

Komputer do grafiki 3D

Maszyna przeznaczona dla grafika 3D i do obróbki filmów musi być mocniejsza niż sprzęt dla grafika 2D. Modelowanie 3D i renderowanie o wiele bardziej obciąża procesor i wymaga lepszej karty graficznej. Z tego względu zintegrowana karta graficzna będzie za słaba. Trzeba zainwestować w osobny moduł, a także we współpracujący z nim procesor. Poza tym wielu grafików pracuje na dwóch monitorach – zintegrowana karta graficzna może nie dać rady obsłużyć dwóch wyświetlaczy. Pracując z grafiką 3D i obrabiając filmy będziesz potrzebować także więcej pamięci.

 

Karta graficzna dla grafika

Zaczynamy od wyboru karty graficznej. Do wyświetlania obrazu na monitorze dla przeciętnego użytkownika, wystarczająca jest karta graficzna zintegrowana z procesorem. Projektowanie 3D i obróbka filmów stawia przed kartą graficzną wyższe wymagania. Część obliczeń od procesora przejmuje dedykowana karta graficzna, wykonując zadania szybciej i odciążając procesor. Jeśli celujemy w jak najwyższą rozdzielczość, od Full HD do 4K, to potrzebna jest szyna pamięci od 265 bit wzwyż. Kolejnym istotnym parametrem jest pamięć karty graficznej. Należy zwracać uwagę na ilość pamięci RAM, która stanowi przestrzeń roboczą procesora GPU. Szukaj procesorów zapewniających wysoką częstotliwość GPU oraz pamięć RAM co najmniej 8 GB. Istotne są także obsługiwane technologie oraz liczba i rodzaj złącz. Standardem jest HDMI 2.0 oraz DVI-D, ale może do swojej pracy będziesz potrzebować mniej popularnych wejść.

 

Karty graficzne można ze sobą łączyć. Wybiera się wtedy karty jednego producenta, najlepiej identyczne, zapewniając większą wydajność. Istnieje także możliwość łączenia kart różnych producentów, jednak jest to bardziej skomplikowane i może w efekcie zaniżyć moc obliczeniową.

 

Procesor

Procesor w komputerze dla grafika powinien być mocny. Należy przypomnieć, że procesor i karta graficzna muszą ze sobą współpracować, zatem zapewniać podobny poziom parametrów, aby wspomagały się nawzajem. Wtedy użytkownik może najwięcej wyciągnąć z podzespołów. Szukając procesora do obróbki grafiki, stawiaj na modele o jak największej liczbie rdzeni. 8 rdzeni powinno być wystarczające do obróbki grafiki. Również taktowanie powinno być wysokie, na poziomie minimum 3 GHz. Zwracaj uwagę na procesory z odblokowanym mnożnikiem, by móc podkręcić ich moc i uzyskać lepsze osiągi, jednocześnie inwestując mniej w ten element. Z drugiej strony możesz odpuścić skupiania się na radiatorze z wentylatorem – i tak lepiej zainwestować w dodatkowe chłodzenie.

 

 

chłodzenie komputera

 

Chłodzenie

Podobnie jak w komputerach do gier, rozbudowane stacje robocze do obróbki grafiki potrzebują dobrego chłodzenia. Zamontowane przez producentów systemy chłodzące do procesorów mogą okazać się niewystarczające. Do wydajnego chłodzenia komputera służącego do renderowania grafiki i filmów potrzebujesz dodatkowych elementów zapewniających chłodzenie. Odpowiednia liczba wiatraków sprawi, że procesor oraz karta graficzna nie będą się przegrzewać, co pozwoli utrzymać stałą moc obliczeniową i cichą kulturę pracy. Szukaj wydajnych wiatraków, które poruszają się powoli – dzięki temu ten element będzie również cicho pracował, nie powodując irytacji. Bardzo wydajnym rozwiązaniem jest wybór chłodzenia wodnego. Jeśli planujesz złożyć bardzo mocny komputer, na przykład wyposażony w kilka kart graficznych, to będzie to opłacalny wydatek. Chłodzenie wodne sprawdza się też wtedy, kiedy podkręcasz moc procesora.

 

Tablet graficzny

Zwykle w artykułach dotyczących składania komputerów i podzespołów, poruszamy temat urządzeń peryferyjnych. Przy komputerach dla grafików, oprócz standardowego zestawu monitor, myszka i klawiatura, warto wspomnieć o posiadaniu tabletu graficznego. Czym jest tablet graficzny? Tablet graficzny to urządzenie, na którym można rysować za pomocą specjalnego rysika po dotykowym ekranie, a obraz od razu w formie cyfrowej jest widoczny na ekranie komputera. Rysowanie na tablecie graficznym przypomina rysowanie na zwykłej kartce papieru, z tą różnicą, że obraz od razu jest w pamięci komputera i jest gotowy do dalszej obróbki. Stosowanie tabletu graficznego jest wygodne, a także daje inne możliwości, niż tworzenie obrazów za pomocą myszki. To urządzenie zapewnia większą płynność i dokładność ruchów, a także oddaje stopniowanie mocy nacisku.

 

Powierzchnia robocza w tabletach graficznych jest określana w wymiarach odpowiadających typowym rozmiarom papieru. Oznaczone są one literami S, M, L i tak dalej, oznaczającymi wielkości A6, A5, A4 i tak dalej. Wielkość tabletu graficznego dobiera się do rozmiaru monitora – im większa przekątna, tym większy tablet. Podobnie jest ze współczynnikiem proporcji, należy dobierać proporcje do parametrów monitora. Tablety graficzne posiadają także rozdzielczość, która wyrażana jest w liniach na cal, czyli lpi. Tablet o rozdzielczości 2000 lpi powinien być dobry do pracy. Dokładność piórka wyraża się w calach lub milimetrach. Istotne są także zakres pochylenia i czułość nacisku, pozwalające na cieniowanie i pogrubianie kreski pod wpływem nacisku na ekran.

 

Inny tablet graficzny będzie potrzebny do rysowania od podstaw, a inny do obróbki grafiki. Do rysowania warto wybrać urządzenie większe, o dobrej czułości i innych parametrach. Tablet do obróbki graficznej może należeć do mniejszych egzemplarzy, o trochę niższych parametrach – w efekcie i tak będzie bardziej czuły i precyzyjny od myszki.

 

One Response

  1. Dziękuje za artykuł, ciekawy. Ja natomiast napisałem uzupełnienie o komputerze do wizualizacji wnętrz w programach takich jak 3ds max, Archicad, Artlantis, Vray. Co niejako jest uzupełnieniem do tego ciekawego artykuły o komputerze dla grafików. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam!