Tworzenie i rozwijanie oprogramowania to praca wymagająca wielu godzin spędzanych przed komputerem. Stacja robocza dla kodera powinna być niezawodna i szybka, ale bez zbędnych bajerów, które mogłyby negatywnie wpływać na wydajność komputera. Sprawdź, jaki komputer dla programisty kupić, jeśli dopiero uczysz się kodowania, a jaki gdy jesteś na poziomie pro.
Na jakim systemie operacyjnym programować
Dobieranie podzespołów na programisty można zacząć dopiero, gdy zostanie określone, jakich języków oprogramowania będzie się używać. Do technologii .NET potrzebny jest komputer z systemem Windows. Z językami oprogramowania C++, Java, PHP oraz z Androidem można pracować na komputerach w Windowsem, Linuksem i na iOS. Do aplikacji mobilnych działających na iOS i języka Swift potrzebny jest komputer Apple. Można też kombinować – na przykład odpalić wirtualny Windows na systemie iOS, ale może to funkcjonować jedynie jako rozwiązanie doraźne. Także stosowanie Linuxa do pracy może być problematyczne – trzeba najpierw dobie zanać się na tym systemie operacyjnym, aby swobodnie na nim programować i nie sprawdzać ciągle jak wykonać potrzebne operacje. Osoby dopiero uczące się kodowania powinny postawić na system, w którym dobrze się orientują.
Komputer stacjonarny czy laptop – co lepsze dla programisty?
Przy wyborze nowego komputera zawsze pojawia się pytanie, czy wybrać komputer stacjonarny czy lepszy będzie laptop. Odpowiedź zależy od wielu czynników, a najbardziej od Twojego stylu pracy. Komputer stacjonarny ma wiele zalet. Przede wszystkim można go dowolnie konfigurować i wymieniać podzespoły, aktualizując sprzęt w razie potrzeby i możliwości finansowych. Do komputera stacjonarnego podepniemy dowolnie duży monitor, co przekłada się na wygodę i mniej męczy wzrok. Za bardzo wydajny komputer stacjonarny zapłacimy też mniej niż za laptopa o takich samych parametrach, z tego wględu warto zwrócić uwagę na rankingi laptopów, dzięki czemu nie przepłacimy za sprzęt dobrany do naszych wymagań.
Z kolei notebook zawsze będzie wygrywał mobilnością. Jeśli pracujesz raz w domu, a raz w biurze, a także jako wolny strzelec, to docenisz możliwość spakowania komputera do torby i zabrania go ze sobą wszędzie. Posiadając laptop możesz pracować, gdzie tylko chcesz – w domu, a kawiarni czy w podróży. Jednak zawsze komputer stacjonarny będzie zapewniał większy komfort. Dlatego jeśli konieczna jest jednoznaczna odpowiedź, co lepiej wybrać, będzie ona brzmiała – jedno i drugie. Posiadając peceta i notebook będziesz przygotowany na różne okoliczności.
Komputer stacjonarny dla programisty
Decydując się na zakup komputera stacjonarnego do programowania nie musisz wybierać podzespołów z najwyższej półki. W porównaniu do komputera dla grafika czy gracza, sprzęt dla programisty może mieć niższe osiągi. Jeśli jednocześnie nie zajmujesz się tworzeniem grafiki, a komputer nie będzie Ci służył też do grania, to możesz skupić się na tworzeniu maszyny jedynie do kodowania. Dzięki temu otrzymasz bardzo dobry sprzęt do pracy i jednocześnie sporo zaoszczędzisz.
Pamięć RAM niezbędna do kodowania
Wielu programistów zaczyna wskazówki na temat doboru podzespołów od pamięci RAM. Programy do kodowania potrafią być zasobożerne, a jeśli jednocześnie potrzebujesz otworzyć kilka aplikacji i korzystać z internetu, to potrzebujesz dużo pamięci operacyjnej. 4 GB pamięci RAM mogą nie wystarczyć, zalecane jest co najmniej 8, a jeśli możesz sobie na to pozwolić wybierz 16 GB. Dzięki temu wybrany zestaw będzie służył dłużej. Nie tylko wielkość pamięci jest istotna – liczy się także taktowanie, aby pamięć działała szybko i sprawnie. Jeśli wybierasz pamięć RAM o pojemności 16 GB, to postaw na taktowanie minimum 2400 MHz.
Procesor
Procesor w pececie dla programisty powinien być jak najsilniejszy, zapewniający dużą moc obliczeniową. Potrzebne będzie taktowanie na poziomie 3 GHz. Optymalna liczba rdzeni to 4 i więcej. Do programowania nie potrzebujesz osobnej karty graficznej, więc sprawdzaj również jakość karty zintegrowanej z procesorem (APU). Odblokowany mnożnik pozwoli Ci podkręcić procesor, dzięki czemu inwestując mniej, uzyskasz lepsze osiągi.
Dysk twardy
Obecnie warto zainwestować w dysk SSD, który wpłynie na szybkość wykonywanych poleceń. Nie należą one do najtańszych, ale jest to korzystna inwestycja. Do przechowywania pozostałych danych polecamy zakup dysku zewnętrznego lub podział pamięci na dysk HDD do przechowywania plików i SSD na dane systemowe. Korzystajmy z plików i aplikacji trzymanych w chmurze, dzięki czemu będziemy mogli oszczędzić na pamięci fizycznej.
Urządzenia peryferyjne do programowania
Nie odkładaj na później zakupu odpowiednich urządzeń peryferyjnych. Od nich także zależy komfort Twojej pracy. Poszukaj wygodnej, ergonomicznej klawiatury. Sprawdź, czy wolisz klawiatury mechaniczne, z dużym skokiem klawiszy, które wyróżniają się precyzją, czy lepsze dla ciebie będą ciche klawisze membranowe. Bardzo istotne jest wyposażenie klawiatury w klawisze programowalne, które usprawnią i przyśpieszą wykonywanie wybranych zadań. Intensywna eksploatacja sprawia, że lepiej wybierać solidne klawiatury, które będą długo służyć. Możesz również zainwestować w klawiaturę dedykowaną dla programistów, która spełnia wszystkie powyższe wymagania.
Podobnie jest z myszkami – w sklepach dostępnych jest wiele modeli, warto spośród nich wybrać ten, który będzie zapewniał wygodę podczas codziennej pracy. Warto przyjrzeć się modelom o ergonomicznym kształcie, które są specjalnie zaprojektowane tak, aby dać oparcie dłoni. Dobrym rozwiązaniem jest również dobranie podkładki z żelową podpórką na nadgarstek.
Monitor dla programisty nie musi obsługiwać 4K, wystarczy model zapewniający rozdzielczość Full HD. Wielu programistów chwali sobie stosowanie dwóch monitorów w pracy. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, to sprawdź, czy Twój procesor i karta graficzna poradzą sobie z obsługą dwóch monitorów.
Notebook dla programisty
Największa zaletą laptopów jest mobilność. Jeśli często pracujesz poza domem, podróżujesz i cenisz sobie niezależność, to powinieneś zainwestować w komputer przenośny. Dzisiejsze notebooki w niczym nie ustępują komputerom stacjonarnym. Można znaleźć maszynę odpowiednio mocną, a przy tym o dobrym designie, aby chciało się z nią na co dzień pracować.
Ekran i wielkość laptopa
Nie ma wątpliwości, że większy rozmiar notebooka wpływa na komfort pracy, ale jednocześnie wpływa negatywnie łatwość przenoszenia. Dlatego wybrana przekątna ekranu musi być kompromisem między wygodą a mobilnością. Niektórym dobrze się pracuje na małych, 13-14 calowych ekranach, ale jest to nieliczna grupa. Optymalny jest laptop o wielkości 15 cali, na którym praca nie będzie wykańczająca dla wzroku, i można go łatwo przenieść w torbie czy plecaku. Większe notebooki, o przekątnej 17-20 cali, posiadają ekran na którym naprawdę wygodnie się pracuje. Jednak decydując się na wybór dużego laptopa, musisz się liczyć z przenoszeniem go w osobnej torbie. Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które pomoże Ci zdecydować się na mniejszy model, ułatwiając codzienną pracę. Wystarczy dokupić dodatkowy monitor, do którego będziesz podpinać laptop w domu czy biurze. Wybierając notebook szukaj modeli z rozdzielczością Full HD i w miarę możliwości z matową matrycą.
Parametry techniczne komputera do programowania
Parametry techniczne laptopa dla programisty muszą być podobne, jak w komputerze stacjonarnym. Na szczęście do programowania nie jest potrzebna najmocniejsza maszyna na rynku, dzięki czemu notebooki sprawdzają się wśród programistów. Zwracaj uwagę na procesor, ilość pamięci RAM oraz rodzaj dysku twardego. Notebook dla programisty powinien być wyposażony w procesor 4 rdzeniowy, o taktowaniu 3 GHz. Wystarczy zintegrowana karta graficzna, co jest najczęstszym rozwiązaniem w komputerach mobilnych. Pamięć RAM powinna być jak największa, szukaj laptopów z minimum 8 GB. Obecnie w nowszych laptopach montuje się już dyski SSD i jest to oczywiście dobry wybór – są one szybkie i niezawodne. Do przechowywania dodatkowych plików i obniżenia ceny komputera, możesz szukać modeli wyposażonych w dyski łączone, oferujące jednocześnie pamięć SSD i HDD. Zaopatrz się także w dysk zewnętrzny do przechowywania archiwum plików.
Wygląd i jakość wykonania
Kupujesz laptop do pracy, z którym będziesz się często przemieszczać. Potrzebujesz zatem solidnego sprzętu, z wytrzymałą obudową i mocnymi zawiasami. Lepiej zainwestować w sprzęt, który będzie służył przez lata i nie będziesz się obawiał wrzucić go do plecaka. Obejrzyj modele, które mają wzmocnione obudowy, na przykład przez dodatek włókna szklanego. Dobrym wyborem są laptopy z metalowymi obudowami. Zawiasy również powinny być z metalu, a nie z plastiku. Układ klawiszy i ich rodzaj powinien być wygodny. Jeśli używasz klawiatury numerycznej, musisz zwrócić uwagę czy wybrany model ją posiada. Sprawdzaj również liczbę i rodzaje dostępnych portów. Na pewno przyda Ci się wyjście HDMI, aby podpiąć monitor czy rzutnik. Liczba portów USB także jest istotna. Tańsze modele nie zapewniają możliwości wymiany podzespołów, a przy Twojej profesji może się to okazać niezbędne, dlatego lepiej wybrać notebook z wyższej półki, na przykład model biznesowy lub taki, w którym możliwa jest wymiana podzespołów. Pamiętaj również, że gdy wyjeżdżasz do klientów, to wygląd Twojego laptopa jest również wizytówką.
Bateria
Laptop zapewniający wiele godzin pracy na baterii to ideał. Nie musisz wtedy się martwić o dostęp do zasilania w podróży, podczas prezentacji czy na szkoleniu. Również przychodząc do klientów z naładowaną baterią możesz zrezygnować z szukania gniazdka od razu po przekroczeniu progu. Jest to bardzo wygodne i należy do argumentów za posiadaniem dobrego notebooka. Nowe laptopy zapewniają nawet 10 godzin pracy na baterii, co w zupełności wystarczy na cały dzień pracy bez konieczności podłączania ładowarki. Oczywiście im mocniejszy jest notebook, tym mocniejsza musi być bateria, aby zapewnić odpowiedni poziom energii. Jeśli masz wybór między modelem ze słabszą baterią a tym z mocniejszą – zawsze stawiaj na bardziej wytrzymały akumulator. Nawet jeśli wydajność ogniw spadnie po pewnym czasie używania, to nadal będziesz mógł pracować wiele godzin na baterii.
You must log in to post a comment.