Jaki komputer do CS:GO?

Jaki komputer do CS:GO?

Counter-Strike: Global Offenive jest legendarną strzelanką pierwszoosobową (ang. first-person shooter), która ciągle króluje wśród gier esportowych. Obecnie zmagania i turnieje możemy obserwować nie tylko w sieci, ale w miejscach fizycznych takich jak Spodek w Katowicach.

Granie w gry to nie tylko zabawa. Spokojnie można godnie żyć, utrzymując się z grania w gry komputerowe. Robi tak wielu ludzi na świecie. Nagrody w turniejach bywają zawrotne, a do tego dochodzi jeszcze sponsoring czy reklama. Jednak aby zostać graczem elitarnym, potrzebujemy nie tylko zapału, setek godzin treningów, ale także odpowiedniego sprzętu. Jaki komputer będzie najlepszy do gry w CS GO i jakie podzespoły wybrać?

Wymagania minimalne

Łatwo można sprawdzić, jakie są minimalne wymagania Counter-Strike: Global Offenive:

  1. Dysk twardy minimum 15 GB.
  2. Potrzebny system operacyjny: Windows XP32-bitowy
  3. Pamięć RAM minimum: 1 GB Windows XP / 2 GB Windows Vista i Windows 7
  4. Karta graficzna minimum: NVIDIA GeForce GT 420 lub AMD Radeon HD 6450
  5. Minimalny procesor to: Intel Core 2 Duo E6600 2.40 GHz lub AMD Athlon 64 X2 Dual Core 3600+

Jak działa Counter Strike na takim sprzęcie? Słabo. Da się pograć, ale o graniu w turniejach trzeba zapomnieć. Jeśli mamy taki sprzęt i nie możemy sobie pozwolić na lepszy, to dobrym wyjściem jest obniżenie jakości grafiki i rozdzielczości, aby uzyskać więcej klatek na sekundę (FPS). Takie rozwiązanie sprawi, że CS GO będzie dla nas grywalny.

Karta graficzna

Jest to najważniejszy podzespół naszego komputera do gry w Counter Strike. Nie warto na nim oszczędzać i w ogólnym rozrachunku lepiej kupić do gry w CS’a lepszą kartę graficzną niż procesor. Dla każdego gracza najważniejsza jest ilość klatek na sekundę w grze (FPS). Im lepsza karta graficzna tym ich więcej.

Co więcej, im lepsza karta graficzna tym możemy bardziej zaawansowane opcje graficzne włączyć bądź możemy wybrać wysoką rozdzielczość, a gra dalej będzie działała płynnie. Monitory gamingowe z najwyższej półki cenowej cechują się wysoką szybkością odświeżania i żeby taki sprzęt dobrze działał, to potrzebujemy karty graficznej, która obsłuży taki sprzęt bez problemów.

Procesor

Jest mniej ważny niż karta graficzna, ale to nie oznacza, że można do komfortowej gry używać pierwszego lepszego procesora! Dlaczego jest potrzebny nam dobry procesor? Jego istotny udział jest podczas strzelania się naraz wielu graczy lub podczas działania kilku granatów dymnych. W takich momentach dobry procesor nie będzie spowalniał nam gry i wszystko płynnie będzie działać.
Do wygodnej gry polecany jest procesor serii Core i5 lub lepszy.

Pamięć RAM

Nie jest tak istotna w rozgrywce, jak wymienione podzespoły powyżej. Obecnie większość komputerów jest zaopatrzona w minimum kości 8 GB, które są całkowicie wystarczające, aby wygodnie grać nawet na najbardziej wymagających mapach z wielką ilością graczy.

Zasilacz

Warto dla komfortu gracza zadbać tak samo o cichą kartę graficzną, jak i o zasilacz który nie będzie głośny. Nie chcemy przecież, aby jakieś głośne dźwięki niepokoiły nas nawet wtedy, gdy będziemy mieli słuchawki na uszach.

Obudowa

Niby taki mały detal, ale jest istotny, gdy jeździmy na tzw. LAN Party, czyli na imprezę, na której spotykają się gracze ze swoimi komputerami i grają w różne gry. To właśnie na takich spotkaniach można łatwo nawiązać ciekawe znajomości czy dać sobie możliwość, aby dołączyć do jakiegoś dobrego zespołu. Także warto zainwestować w obudowę, którą będzie można łatwo przenosić. Miło jest też pokazać się z ładnym sprzętem. Zawsze to jakiś wizualny plusik u ludzi, których chcemy poznać. Zresztą znacznie przyjemniej się gra na ładnym sprzęcie, który wygląda efektownie.