Jaki komputer gamingowy (do gier) 2018?

Jaki komputer gamingowy (do gier) 2018?

Komputer gamingowy to już lepszy sprzęt, który pozwoli zagrać w nawet te bardziej wymagające produkcje. O ile w miarę tanio możemy złożyć czy kupić komputer do przeglądania internetu, odbierania e-maili – tak blaszak do gier musi być już z wyższej półki.

Jaki komputer gamingowy 2018 będzie najlepszy? To wszystko zależy od tego, ile będziemy mogli wydać pieniędzy. Oczywiste jest, że im więcej ich będziemy mieli, tym możemy powybierać lepszej jakości podzespoły. Kupując komputer gamingowy lepiej nie oszczędzać, gdyż bardziej opłaca się kupić sprzęt, który będzie inwestycją na lata niż po roku mieć już przestarzały PC, na którym nie ruszy większość nowoczesnych produkcji.

Jaki komputer do gier 2018 warto wybrać? Ten tekst odpowiada na to pytanie.

Procesor

Istnieje przekonanie, że istotnym minimum przy zakupie procesora są produkty mające 4 rdzenie i 4 wątki. Dobrym przykładem będzie Intel Core i3-8100, który jest procesorem wartym zakupu. Procesory, które mają mniej nie 4 rdzenie, mogą mieć trudności nawet w starszych produkcjach. Dlatego zaleca się zakup tych posiadających minimum 4 rdzenie.

Warto jednak pomyśleć nad procesorami mającymi sześć i osiem rdzeni. Taki sprzęt będzie bardziej wydajny w grach i zapewni nam lepszy komfort podczas rozgrywki. Co więcej, jeśli mamy w planach prócz gry także streamowanie gier (premiery gier 2018) to taki sprzęt doskonale się sprawdzi do tego celu. Przykładowym procesorem wartym uwagi jest tutaj Intel Core i7-8700K.

Karta graficzna

Jaki komputer gamingowy 2018 rok warto nabyć, aby karta graficzna podołała podczas gry w najnowsze produkcje? Warto zwrócić uwagę na takie zestawy gdzie karta graficzna posiada minimum 4 GB pamięci, gdyż obecnie większość gier właśnie ma takie wymagania, by tytuł działał płynnie przy dobrej jakości wizualnej. Przykładem znakomitej karty graficznej, która posłuży nam długo, jest GeForce GTX 1080.

Jeśli interesuje nas granie w rozdzielczości 4K, musimy zainwestować już sporo pieniędzy w karty graficzne z najwyższej półki. Podobną inwestycję będziemy musieli poczynić podczas łączenia kilku monitorów. AMD Radeon RX Vega 64 sprawdzi się znakomicie do takich celów.

Natomiast do większości gier esportowych wystarczy nam karta graficzna zaopatrzona w 4 GB pamięci. League of Legends czy Counter Strike: Global Offensive nie mają jakiś nadzwyczajnych wymagań. Co więcej, grając na najwyższym poziomie, wyłącza się wiele dodatkowych efektów graficznych, które wprawdzie sprawiają, że gra wygląda lepiej, ale trudniej z nimi grać i być najlepszym.

Dysk twardy

Lekarstwem na długie ładowanie kolejnych poziomów w grze jest wydajny i szybki dysk twardy. Najlepiej jest zainwestować w dysk SSD. Jeśli fundusze nas ograniczają, to możemy wybrać dysk SSD, na którym umieścimy system i np. grę, w którą najczęściej gramy a resztę danych zapiszemy na zwykłym dysku HDD, który będzie doskonały do przechowywania muzyki, filmów itd.

Pamięć RAM

Obecnie minimalna ilość pamięci RAM do gier to 8 GB. Jednak aby komfortowo grać w najnowsze tytuły, warto pokusić się o większą jej ilość. 16 GB jest optymalne.

Płyta główna

Ogólnie rzecz biorąc, płytę główną dobieramy do pozostałych komponentów tak, aby bez problemów umieścić na niej naszą kartę graficzną, procesor, kości RAM itd.

Zasilacz

Jego dobór jest bardzo prosty. Musimy obliczyć, ile nasz sprzęt potrzebuje mocy i taki zasilacz musimy nabyć. Warto też pokusić się o taki z cichym trybem pracy, ponieważ jeśli długo będziemy przesiadywać przy naszym blaszaku, to wpłynie to znacznie na komfort podczas grania w gry.

Chłodzenie

Niska temperatura jest potrzebna, by wszystko dobrze działało. W 2018 roku warto zainwestować w takie chłodzenie komputera jak:

  1. Pasta termoprzewodząca
  2. Chłodzenie wodne
  3. Cooler na procesorze
  4. Dodatkowa wentylacja