Mysz komputerowa to element sterujący kursorem. Wraz z klawiaturą pozwalają użytkownikowi na komunikację z komputerem. Mysz wydaje się niepozorna, dlatego jej wybór często nie jest odbierany jako istotna sprawa. To duży błąd – kształt wskaźnika i jego inne cechy znacząco wpływają na komfort pracy i rozrywki przy komputerze. Z naszego przewodnika dowiesz się, jak dobrać dobrą mysz komputerową.
Jak działa mysz komputerowa i jakie to ma znaczenie?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, do czego służy mysz komputerowa. Za pomocą myszki użytkownik wchodzi w interakcję z systemem operacyjnym. Tak samo jak klawiatura, wskaźnik służy do wydawania komend. Mówiąc prościej, dzięki myszce można sterować komputerem, czyli uruchamiać programy i aplikacje, a także na przykład grać w gry. Teoretycznie można robić to samo za pomocą klawiatury, ale wskaźnik pozwala niektóre działania wykonać szybciej, a jego obsługa jest bardziej intuicyjna. Grając w gry, tworząc grafikę czy nawet przeglądając strony internetowe robimy to sprawniej za pomocą myszki.
Standardowa mysz komputerowa ma kształt dopasowany do trzymania w dłoni, jest wyposażona w dwa przyciski i kółko do przewijania. Naciśnięcie przycisku powoduje wywołanie akcji w komputerze. Istotny jest również ruch myszą, przekładający się na sterowanie kursorem w komputerze. Przesuwanie kontrolera i jego reakcja na to działanie jest związana z rodzajem sensora, który jest umieszczony od spodu. To on odpowiada za szybkość reakcji oraz możliwość przesuwania myszki po różnych powierzchniach.
Robiąc cokolwiek przy komputerze najczęściej najpierw sięgamy po mysz. Dlatego odpowiedni dobór tego urządzenia jest taki istotny i nie powinno się go zaniedbywać. Przeczytaj jakie rodzaje myszek masz do wyboru i na co zwracać uwagę.
Rodzaje sensorów
Kiedyś popularne były myszki kulkowe. Od spodu urządzenia była umieszczona metalowa kulka pokryta kauczukiem, której ruch po podkładce był odzwierciedlany na monitorze. Dzisiejsze myszki korzystają z innych technologii, ale ich zasada działania jest oparta na tym samym ruchu. Pamiętając o myszkach kulkowych łatwiej wyobrazić sobie, jak działają sensory.
Współczesne myszy komputerowe są wyposażone w sensory optyczne lub laserowe. Obie technologie działają tak samo – wypuszczają wiązkę światła, która odbija się od powierzchni, wysyłając informację zwrotną o położeniu wskaźnika. Sensory optyczne są mniej precyzyjne i potrzebują odpowiedniej podkładki. Dla zwykłego użytkownika ich dokładność jest wystarczająca, poza tym myszki optyczne są tańsze od laserowych.
Sensory laserowe charakteryzują się dużą precyzją i szybkością. Z tego względu są polecane dla graczy i grafików. Działają prawidłowo niemal na każdej powierzchni, z wyjątkiem szklanych tafli. Zatem wybierając myszkę laserową nie musisz dokupywać już specjalnej podkładki, chyba że lubisz z nich korzystać.
Technologią pośrednią między sensorami optycznymi i laserowymi jest Blue Track, stosowana przez firmę Microsoft w swoich produktach. Ten rodzaj myszy opiera działanie na szerokiej wiązce światła, która dobrze funkcjonuje na różnych powierzchniach. Jej precyzja jest lepsza od myszy optycznych, ale nie tak dobra jak w laserowych. Ten rodzaj wskaźnika jest polecany dla osób, które dużo pracują przy komputerze, ale raczej nie zadowoli graczy.
Parametrem określającym szybkość wskaźnika są fps, czyli klatki na sekundę. Ten parametr określa, ile obrazów na sekundę jest w stanie przekazać do komputera sensor. Na tej podstawie komputer oblicza położenie myszki, prędkość oraz kierunek. Im więcej fps, tym bardziej precyzyjny jest dany wskaźnik.
Mysz z ogonkiem czy bez?
Wybierając mysz komputerową z pewnością będziesz się zastanawiać, czy zdecydować się na wskaźnik wyposażony w kabel czy bezprzewodowy. Mysz bezprzewodowa uwalnia od kabli plączących się na biurku i umożliwia sterowanie komputerem z większej odległości. Jej minusem jest konieczność ładowania lub wymiany baterii na nowe, ale zwykle mysz pracuje długo na jednych bateriach – mogą to być trzy miesiące, a nawet pół roku, więc nie jest to kłopotliwe.
Niektóre myszy bezprzewodowe mają wyłącznik lub trzeba je złożyć, gdy są nieużywane, aby przedłużyć żywotność akumulatorów. Mysz przewodowa nie zapewnia mobilności, ale jest dokładniejsza i nie ma opóźnienia w działaniu. Przekaz informacji według ludzkiej percepcji odbywa się natychmiastowo, co jest istotne podczas grania w gry.
Decydując się na myszkę bezprzewodową, sprawdź w jaki sposób łączy się z komputerem. Do wyboru są dwie technologie – Bluetooth i radiowa, potrzebująca do działania dedykowanego odbiornika. Jeśli komputer jest wyposażony w Bluetooth, to możesz się zdecydować na ten rodzaj połączenia. Nie wymaga on podpinania do komputera zewnętrznego odbiornika, dzięki czemu oszczędza się porty USB. Myszy radiowe są popularniejsze i tańsze. Żeby działały, musisz wpiąć do portu USB specjalny odbiornik. Technologia radiowa sprawia, że można sterować komputerem z odległości kilku metrów. Minusem tego rozwiązania jest to, że czasem różne urządzenia korzystające z tej samej technologii potrafią zaburzać swoją pracę.
Kształt, rozmiar i przyciski myszy
Wielkość i kształt myszki komputerowej najlepiej dobierać pod swoje upodobania. Wskaźnik musi być przede wszystkim wygodny dla użytkownika i dopasowany do pełnionych funkcji, czyli tego, do czego najczęściej będzie używany. Każdy ma odrobinę inne potrzeby, dlatego producenci proponują myszy o różnych kształtach i rozmiarach, spośród których każdy wybierze coś dla siebie.
Myszki profilowane mają wypukłą, ergonomiczną formą. Są dopasowane do kształtu zagiętej dłoni z obrysem zagiętych wokół palców. Kładąc rękę na myszce użytkownik powinien móc swobodnie operować kursorem i czuć oparcie bez obciążania nadgarstka. Najwygodniejsze są myszki profilowane o większych rozmiarach. Pozwalają wygodnie oprzeć rękę, dzięki czemu dłoń nie męczy się podczas długiej pracy. Tak projektowane są myszy dla graczy – muszą spełniać wygórowane wymagania, dlatego warto zwracać uwagę na rozwiązania proponowane przez producentów w osprzęcie dla graczy. Jeśli dużo pracujesz przy komputerze, to dla Ciebie taka mysz również będzie dobra.
Myszki symetryczne są mniej wypukłe i nie mają wgłębień po bokach. Nadają się do pracy biurowej i przeglądania internetu. Odmianą myszy symetrycznych są płaskie wskaźniki, wzorowane na produktach marki Apple. Charakteryzują się niskim profilem i prezentują się bardzo estetycznie. Płaski kształt nie wymusza wygięcia nadgarstka, co stanowi o wygodzie użytkowania. Ten rodzaj myszek ma wielu zwolenników, dlatego warto przetestować również takie rozwiązanie. Płaskie myszki są również dobrym dodatkiem do laptopa, z którym często się podróżuje.
Dodatkowe właściwości myszek komputerowych
Zdecydowana większość myszek jest przeznaczona dla osób praworęcznych. Dla nich opracowuje się wskaźniki profilowane. Myszy symetryczne nadają się zarówno dla osób prawo, jak i lewo ręcznych. Jeśli jesteś leworęczny, to możesz korzystać z myszy symetrycznej lub poszukać wskaźnika profilowanego dla mańkutów. Często są one droższe, co wynika z mniejszej popularności, ale będziesz mógł wygodnie obsługiwać komputer lewą ręką.
Zasadniczo mysz powinna być wyposażona w prawy i lewy klawisz. Reszta to dodatki, zależne od modelu. Producenci często umieszczają na środku kółko, które przydaje się do przewijania stron internetowych i dokumentów. Trzeci, środkowy klawisz jest rzadko spotykany w popularnych myszkach, ale bywa przydatny – można przypisać mu dodatkowe funkcje, aby szybciej uruchamiać wybrane aplikacje czy sterować programami lub grami.
Myszki dla graczy są wyposażone w więcej klawiszy funkcyjnych, potrzebnych do prowadzenia rozgrywki. Warto pamiętać, że aby przyciski dodatkowe dały się zaprogramować, trzeba wgrać odpowiednie oprogramowanie. Często spotykanym dodatkiem w myszkach dla graczy są trackballe – manipulatory kulkowe. Służą one do precyzyjnego przesuwania kursora, co doceniają również graficy.
Jeśli jesteś użytkownikiem produktów marki Apple, to sprawdź myszki produkowane przez tę firmę. Wyposażono je w dodatkowe klawisze, funkcjonujące jak skróty klawiaturowe, których stosowanie przyśpiesza pracę z komputerem.
Istotne szczegóły
Szukając myszki idealnej, warto sprawdzić przed zakupem jeszcze kilka szczegółów, które wpłyną na komfort naszej pracy. Takie znaczenie ma wielkość i rozmieszczenie przycisków. Sprawdźmy, czy nasza dłoń układa się na wskaźniku naturalnie oraz czy dosięgnięcie poszczególnymi palcami do klawiszy nie sprawia problemu. Jeśli myszka ma służyć do pracy biurowej, to prawdopodobnie wystarczą podstawowe przyciski – reszta może przeszkadzać. Z drugiej strony warto sprawdzić, czy często wykonywane przez nas działania mogą mieć przypisane klawisze. Tak jest na przykład z funkcją zoom, przydatną przy tworzeniu grafiki i obróbce zdjęć.
Jakość i dźwięk kliknięcia to sprawa tylko pozornie błaha. Przy wielogodzinnej pracy czy rozgrywce wirtualnej głośnie klikanie może być irytujące. W biurze z otwartą przestrzenią klikanie kilku myszek równocześnie może rozpraszać, a nawet wyprowadzać pracowników z równowagi. Dlatego cichy klik bywa pożądany. Jakością kliku można określić siłę, jaką trzeba wywrzeć na klawisz, aby zadziałał. Niektóre myszki są zbyt czułe, a inne trzeba bardzo mocno przyciskać.
Jakość wykonania i użyte materiały maja ogromny wpływ na obcowanie z myszką i jej trwałość. Często tanie myszki szybko się psują, co pociąga za sobą koszty wymiany. Dlatego lepiej inwestować we wskaźniki solidnie wykonane. Przyjrzyj się również, czy klawisze są dobrze spasowane i czy konstrukcja nie ma zbyt szerokich szpar. Podczas użytkowania będzie w nie wpadać kurz i brud, który później będzie trudno wyczyścić i może wpływać to na jakość kliku.
Ponadto producenci oferują myszki pokryte materiałami antypoślizgowymi lub zapobiegającymi poceniu się dłoni. Zdecydowanie warto inwestować w takie modele. Są przyjemne w dotyku, ich powierzchnia jest odporna na zabrudzenia i łatwa do ewentualnego czyszczenia. Wskaźnik pokryty materiałem antypoślizgowym dobrze trzyma się dłoni, co jest istotne przy pracach wymagających precyzji oraz przy graniu w gry.
You must log in to post a comment.