Prawidłowa pozycja przy komputerze - jak siedzieć?

Prawidłowa pozycja przy komputerze - jak siedzieć?

Praca przed komputerem wymaga długie siedzenia w jednej pozycji. Źle zaaranżowane środowisko pracy może wpływać na chroniczne problemy ze zdrowiem. Na szczęście poprawna pozycja przy biurku może w łatwy sposób temu zaradzić.

Podeprzyj swoje plecy

Możesz zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólu pleców, ustawiając swoje siedzisko tak, aby dolna część Twoich pleców była odpowiednio podparta. Prawidłowa pozycja przy komputerze to przede wszystkim poprawnie ustawione krzesło, zmniejszające obciążenie pleców.

Wyreguluj swoje krzesło

Dostosuj wysokość siedziska tak, abyś mógł wygodnie korzystać z klawiatury z wyprostowanymi przedramionami i nadgarstkami, które będą położone równolegle z biurkiem. Będzie to pomocne w zapobieganiu możliwym urazom związanym z chronicznym napinaniem tych części ciała. Twoje łokcie powinny znajdować się przy boku ciała, tak aby całe ramię tworzyło kształt litery „L”.

Oprzyj stopy na podłodze

Dobra pozycja przy biurku to nie tylko ustawienie górnej część ciała. Ważne są także nogi. Kolana powinny znaleźć się nieco niżej niż biodra. Możesz użyć podnóżka, jeśli jest to konieczne. Połóż swoje stopy płasko na podłodze. Nie krzyżuj nóg, gdyż długie pozostawanie w takiej pozycji może przyczyniać się do przyszłych problemów związanych z postawą.

Umieść ekran na wysokości oczu

Prawidłowa pozycja przy komputerze wymaga dostosowania się do zalecanej odległości ustawienia monitora względem oczu. Przestrzeń 50-70 cm uważa się za odpowiednią. Łatwym sposobem na ustalenie potrzebnej odległości jest wysunięcie ręki. Górna część ekranu powinna znaleźć się na wysokości oczu. Czasem potrzeba do tego odpowiedniej podstawki. Gdy ekran znajduje się za nisko lub za wysoko, będziesz musiał zginać głowę, co może wpłynąć na problemy z szyją.

Odpowiednio ustaw klawiaturę

Pamiętaj o prawidłowym umiejscowieniu klawiatury. Ma ona znajdować się przed Tobą. Zostaw kilka centymetrów miejsca między klawiaturą a krawędzią biurka. Ta przestrzeń umożliwi odpoczynek Twoim nadgarstkom w przerwach pomiędzy pisaniem. Niektóre osoby lubią korzystać z podparcia na ramiona przy ich siedziskach. Dzięki nim nadgarstki będą cały czas wyprostowanie i znajdą się na takim samym poziomie co klawiatura.

Trzymaj mysz blisko siebie

Mysz komputerowa powinna być położona i używana jak najbliżej Twoich rąk, taka praktyka pomoże Ci w zachowaniu prawidłowej pozycji przy komputerze. Jeśli nie korzystasz z klawiatury, przesuń ją na bok, aby zrobić więcej miejsca dla myszy bliżej Ciebie. Odpowiednia podkładka pod mysz z podparciem na nadgarstek pomoże w prawidłowym utrzymaniu prostego nadgarstka.