Sprzęt do grania w dzisiejszym świecie to już nie tylko komputer i jego mocne podzespoły. Oprócz sprzętu do grania, prawdziwi gracze posiadają również szereg dedykowanych urządzeń i mebli, które mają ułatwić im rozgrywkę i zapewnić odpowiednią pozycje w trakcie wielogodzinnych sesji z grą.
Oprócz słuchawek, klawiatur, myszek, czy biurek, ważną rzeczą nad jakiej zakupem warto zastanowić się dłuższą chwilę jest fotel. Fotele dla graczy to często widywany atrybut w trakcie wydarzeń e-sportowych, streamów, czy filmów na serwisie YouTube. Czy efektowny i designerski fotel to jedynie ciekawy gadżet? Czy jego rolę może spełniać również zwykle krzesło biurowe? Na te i wiele innych pytań postaram się odpowiedzieć w poniższym poradniku.
Jak wybrać odpowiedni fotel gamingowy?
Fotel dla gracza, powinien przede wszystkim spełniać zasady ergonomii. Przed komputerem spędzamy nieraz nawet kilka godzin dziennie, więc fotel powinien zapewniać naszym plecom odpowiednią stabilizację oraz podparcie. Dobry fotel powinien być także wyposażony w regulowane zagłówki i podłokietniki, aby maksymalnie dopasować się do kształtu naszego ciała. Większość foteli gamingowych oparta jest na konstrukcji ramowej. Decydując się na zakup fotela do komputera, wybierzmy taki, którego konstrukcja będzie odpowiednia dla naszej wagi. Tyczy się to zarówno samej ramy jak i podnośnika tłokowego, który odpowiada za podnoszenie i opuszczanie fotela.
Elementem, który ma bezpośredni kontakt z podłożem jest podstawą, najczęściej wyposażona w kołka. Ta część konstrukcji fotela zazwyczaj wykonana jest z metalu, w tańszych modelach możemy znaleźć podstawy wykonane z plastiku, jednak jeśli jest to tworzywo odpowiedniej jakości, to nie powinniśmy mieć żadnych problemów z jej użytkowaniem.
Kółka to ostatni strategiczny element fotela. Wybór kółek determinuje przede wszystkim powierzchnia na której stał będzie fotel. Jeśli jest gładka wybierzmy mniejsze, jeśli jest nie równa jak na przykład dywan wybierzmy większe kółka. Jeśli fotel ma stać na drewnianej podłodze, przyjrzyjmy się naszym kółkom pod kątem ewentualnego zarysowania powierzchni podłogi. Tak po krótce prezentuje się szkielet większości krzeseł obrotowych do komputera.
Amortyzacja i komfort pracy
Większość foteli dla graczy w środku wypełnych jest amortyzującą pianką tapicerską. Im tańsze krzesło obrotowe, tym jakość pianki jest niższa i co za tym idzie szybciej będzie się ona odkształcać nie spełniając już swojej roli tak dobrze jak na początku użytkowania. Oprócz materiału jakim wypełniony jest nasz mebel komfort naszej gry uzależniony jest również od materiału jakim obity został nasz fotel. Rozwiązania mogą być trzy. Może to być zwykła tkanina, może być to również ekoskóra, a ekskluzywne modele mogą posiadać obicie ze skóry naturalnej.
Pierwsze z obić, czyli tkanina ma kilka istotnych plusów. Dobrze odprowadza wilgoć zbierającą się między naszym ciałem a fotelem, minimalizując w ten sposób pocenie się. Jest również wytrzymała. Do jej minusów należą zdecydowanie łatwość w jaki można ją zabrudzić, oraz to że czyszczenie tkaniny bywa kłopotliwe.
Kolejnym materiałem jest ekoskóra. Nie przewodzi wilgoci, zwiększając pocenie się, ale ten minus rekompensowany jest przez efektowny wygląd, oraz łatwość czyszczenia. Zabrudzoną wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką. Ostatnim i najdroższym materiałem jest skóra naturalna. Posiada wszelkie zalety ekoskóry i jednocześnie pozbawiona jest jej wad. Gdyż doskonale oddycha i oddaje wilgoć.
Odpowiednie podparcie i regulacja krzesła obrotowego
Kilka akapitów wyżej wspominałem o regulowanych podłokietnikach i zagłówkach. Teraz postaram się nieco szerzej omówić ten temat. Na rynku możemy znaleźć zarówno fotele z podłokietnikami przytwierdzonymi na stałe, jak i takimi które posiadają regulacje. To drugie znajdziemy w większości droższych modeli, jednak jest to rzecz w która warto zainwestować. Regulacja tego typu znacząco poprawi komfort naszej pracy i pozwoli nam na dłuższe sesje z grą bez odczuwania bólu rąk.
Przy zakupie kierujemy się zasadą, że im więcej jest płaszczyzn w których możemy fotel regulować, tym bardziej komfortowa będzie nasza późniejsza eksploatacja tego fotela. Droższe modele wyposażone są często dodatków poduszki, np lędźwiowe, które pomaga odciążyć nasze plecy.
Podsumowanie
Wybierając fotel do grania, kierujemy się przede wszystkim naszym komfortem. Pamiętajmy również że nie zawsze najdroższe modele będą tymi najbardziej odpowiednimi dla naszych pleców i kręgosłupa. Równocześnie unikamy raczej foteli najtańszych, oprócz niskiej jakości wykonania, często będą one zwyczajnie niewygodne.
You must log in to post a comment.