Microsoft Windows 10 zadebiutował na rynku już kilka ładnych lat temu i dziś po wielu aktualizacjach to bardzo kompletny, stabilny i funkcjonalny system. Występuje w kilku wariantach, jak te standardowe, czyli Home i Pro, te przeznaczone do instalacji w organizacjach: Enterprise, Education, Pro Education, Remote Server, Professional Workstation, a nawet dystrybucje przeznaczone dla Xbox One czy do funkcjonowania przedmiotów w ramach Internetu Rzeczy (IoT). Mimo tej mnogości, użytkownikom indywidualnym, czyli po prostu osobom fizycznym dedykowane są dystrybucje Home oraz Pro. Pytanie jednak, którą wersję wybrać?
Odrobina histrii
Windows 10, czyli najnowsza wersja najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie, zadebiutował 29 lipca 2015 roku. Microsoft podszedł do planu dystrybucji w bardzo stonowany i przemyślany sposób, pozwalający na aktualizację komputerów pracujących pod kontrolą systemów Windows 7 oraz Windows 8.1 przez dokładnie rok od premiery nowej wersji – do 29 lipca 2016 roku. Wielu użytkowników z aktualizacji skorzystało, choć po latach można było zaobserwować na rynku pewne rozwarstwienie: łatwiej na 10 wersję OS giganta z Redmond przechodzili użytkownicy wersji 8.1 niż powszechnie lubianego Windowsa 7. Pomijając kwestie preferencji i przyzwyczajeń, według serwisu NetMarketShare po 5 latach od premiery Windows 10 jest zainstalowany na ponad 56% wszystkich komputerów osobistych, co ponad wszelką wątpliwość, czyni go najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie.
Czym głównie różnił się system Windows 10 od swoich poprzedników? Cóż, ważniejsze z perspektywy codziennego użytkowania nie są różnice, ale podobieństwa i choć brzmi to nieco paradoksalnie, na tym polega sukces najnowszej wersji systemu Microsoft. Windows 10 ujednolicił wygląd interfejsu, zerwał z kontrowersyjnymi zmianami wyglądu i funkcjonowania OS wprowadzonymi w wersji 8, przywrócił menu Start z wersji 7, i finalnie stworzył niezwykle intuicyjny, a przy tym zaskakująco – jak na systemy od Microsoftu – spójne estetycznie oprogramowanie, którego codzienne użytkowanie nigdy nie bywa problematyczne. Pod tym względem Windows 10 był pożądaną ewolucją obcowania z komputerem i zupełnie odwrotnie niż rewolucja wprowadzona w Windowsie 8, która została przyjęta przez użytkowników bardzo chłodno, Windows 10 większości po prostu się spodobał.
Windows 10 Home czy Pro?
Różnice między wersjami Home a Pro nie wpływają na codzienne użytkowanie komputera, a zasadzają się na jego biznesowych, profesjonalnych zastosowaniach. Nie postrzegajmy tego jednak tak deterministycznie, że Windows 10 Home jest do domu, a Pro do biznesu. Spójrzmy na temat w nieco inny sposób, w którym wersja Home to dystrybucja przeznaczona głównie do konsumpcji treści, a Pro głównie do pracy. W tym kontekście różnice obu wersji staną się zrozumiałe i szybko dociera do nas, że nie zasadzają się jedynie na innych cenach. W dużym skrócie więc, za do musimy dopłacić w wersji Pro? Przede wszystkim za wyższy poziom bezpieczeństwa oraz pewne ułatwienia, realnie przydające się w pracy na komputerze.
Windows 10 Pro oferuje lepsze szyfrowanie plików przechowywanych na dyskach twardych – funkcja BitLocker i BitLocker To Go i możliwość pełnej blokady systemu w przypadku kradzieży lub zgubienia komputera. Poza względami bezpieczeństwa wersja Pro umożliwia obsługę maszyn wirtualnych, przydzielanie dostępu do konkretnych aplikacji konkretnym użytkownikom, łatwe zarządzanie kontami użytkowników oraz urządzeniami zewnętrznymi – również w chmurze, zdalne logowanie do systemu, czy wsparcie dla Microsoft Store dla Firm pozwalające na wyszukiwanie i przydzielanie aplikacji do danych komputerów firmowych. Jak widać udogodnień jest dużo i choć w większości przypadków nawet profesjonalni użytkownicy będą z nich stosunkowo rzadko korzystać, podwyższone bezpieczeństwo czy wygoda współdzielonej pracy to ważne cechy, za które warto dopłacić.
Czy cena ma znaczenie?
Kupując system Windows 10 należy liczyć się z pewnymi dysproporcjami między wersją Home i Pro, zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i kwoty, którą trzeba przeznaczyć na zakup. Czy jednak różnice są tak duże? Jeśli chodzi o możliwości systemu, to owszem różnice występują i dla wielu użytkowników mogą być zauważalne. Niemniej, co bardzo ważne, dotyczy to użytkowników zaawansowanych, bowiem w codziennym włączaniu komputera i korzystaniu z niego w zestandaryzowany sposób bardziej zaawansowana wersja Pro nieco traci na znaczeniu. Innymi słowy, Windows 10 Home został tak nazwany z pewnego powodu – jego możliwości w zupełności wystarczają znacznej większości użytkowników domowych, którzy nie tylko wykorzystują komputer do rozrywki, ale również do pracy. Pytanie, co zrobić mają fani Windowsa, którzy na co dzień nie wykorzystują jego dodatkowych możliwości, ale czasem faktycznie potrzebują więcej i realnie docenią bardziej zaawansowaną dystrybucję Pro? Czy powinni pogodzić się z wyższą ceną i kupić edycję profesjonalną?
Na powyższe pytanie stosunkowo trudno odpowiedzieć, a nawet trudno podejść do niego poważnie, gdyż ceny Windows 10 Home i Pro… niemalże się nie różnią. W sklepie Soft360.pl dystrybucja Home wyceniona jest w ramach obecnie trwającej promocji na 229 zł. Ile kosztuje wersja Pro? W tej samej promocji jej cena to 259 zł! Nawet bez obniżek, ceny obu systemów różnią się względem siebie stałą kwotą 30 zł. Różnica jest jak widać marginalna, co każe poważnie zastanowić się nad sensownością zakupu Windows 10 w wersji Home. Bez obaw jednak, nie zostawimy tego artykułu bez jednej, konkretnej odpowiedzi na pytanie o to, którą wersję wybrać
Mimo znikomej różnicy w cenie, jesteśmy przekonani, że użytkownicy, którzy używają komputera do przeglądania zasobów Internetu, oglądania seriali i grania w popularne i często umiarkowanie wymagające sprzętowo gry będą więcej niż usatysfakcjonowani z wersji Home. Dlaczego? Prawdopodobnie nigdy nie zadadzą sobie trudu, by sprawdzić w czym wersja Pro jest realnie lepsza. I bardzo dobrze! To zachowanie godne świadomego konsumenta, który wybiera produkt dopasowany do swoich potrzeb i stylu korzystania z komputera klasy PC. Druga grupa, którą nazwiemy tu na potrzeby tekstu użytkownikami potencjalnie zaawansowanymi nie dostrzeże różnicy w cenie, więc powinna wybrać Windows 10 w wersji Pro. Oczywiście, że istnieje spora szansa, że z profesjonalnych funkcjonalności użytkownicy ci i tak nie skorzystają, ale będą mieli ten komfort, że gdy nadarzy się ku temu sposobność – kiedy zwyczajnie zechcą wykonać na swoich komputerach bardziej zaawansowane operacje, będzie to dla nich w pełni osiągalne. Reasumując, używając komputera do konsumpcji treści – wybieramy Windows 10 Home, pracując na komputerze i czasem wykonując bardziej zaawansowane operacje – wybieramy Windows 10 Pro.
You must log in to post a comment.