Jaką kartę graficzną do komputera wybrać?

Karta graficzna, jest to karta rozszerzeń komputera, której podstawowa funkcja, polega na renderowaniu grafiki i jej konwersji na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza. Co oznaczają wszystkie te skomplikowane i mało zrozumiałe dla laika słowa?

JAK DZIAŁA KARTA GRAFICZNA KOMPUTERA?

Karta graficzna komputera, podobnie jak każda używana przez te urządzenia karta, jest rodzajem karty rozszerzeń. Oznacza to, że stanowi element składowy jednostki systemowej naszego urządzenia. Ma postać drukowanej płytki, wyposażonej w złącze krawędziowe, zamocowaniem z tzw. śledziem i montuje się ją w odpowiednim, przeznaczonym do tego celu slocie, na płycie głównej. Karta graficzna, jest jednym z podtypów kontrolera.Określa się ją po angielsku jako graphics controller.  Zadanie kontrolerów w komputerze, skupia się wokół funkcji sterowania elementami systemu komputerowego, na potrzeby układu głównego, jakim w tym przypadku jest, procesor. Kontroler, łączy elementy peryferyjne wyposażenia komputera, takie jak interfejs, z jego częściami centralnymi. Tak właśnie też, działa karta graficzna. 

JAKĄ KARTĘ GRAFICZNĄ WYBRAĆ DO KOMPUTERA?

Wiele zależy od tzw. procesora karty graficznej, który jest jednostką obliczeniową, zlokalizowaną w kartach graficznych. Jako pierwsza, tego terminu używa firma Nvidia, która w 1999 roku, wprowadziła na rynek karty graficzne GeForce 256, na potrzeby grafiki 3D. Głównym zadaniem procesora karty graficznej (GPU) od tej pory, stało się wykonywanie obliczeń potrzebnych do uzyskania grafiki 3D, co spowodowało odciążenie procesora głównego komputera, z konieczności obsługi tego zadania. Wśród procesorów kart graficznych, wyróżniamy: 

  1. Procesory dedykowane – przystosowane do pracy w roli oddzielnych procesorów.
  1. procesory serii Radeon Graphic, marki AMD, produkowane przez ATI technologies,
  2.  procesory serii GeForce, produkowane przez Nvidia,
  3. procesory firmy Matrox,
  4. procesory firmy XGI Technology.
  5.  Procesory zintegrowane z mostkiem północnym lub bezpośrednio z CPU:
  1. procesory marki Intel GMA,
  2. procesory firmy AMD,
  3. procesory firmy SiS,
  4. procesory firmy VIA Technologies. 

Co to oznacza, że procesor jest zintegrowany z mostkiem północnym lub bezpośrednio z CPU? CPU jest skrótem od angielskiego określenia central processing unit, którego używa się do określenia głównego procesora, znajdującego się w komputerze. Natomiast mostek północny, to element chipsetu, którego zadanie skoncentrowane jest wokół realizacji połączeń pomiędzy procesorem komputera, jego pamięcią operacyjną, magistralą AGP lub PCI Express i mostkiem południowym.

Jak sami państwo widzicie wyjaśnienie tych wszystkich, związanych z samą kartą graficzną, pojęć, zajmuje dość sporo miejsca i czasu. Odpowiedź na pytanie, jaka karta graficzna będzie najlepsza dla naszego komputera, zależy od tego rodzaju wiedzy oraz oczywiście tego jak zbudowany jest i w co wyposażony nasz komputer osobisty. Dlatego udzielenie jej wcale nie jest rzeczą prostą i wymaga zapoznania się z szerszym obszarem wiedzy informatycznej.