Działanie komputera w pomieszczeniu o podwyższonej temperaturze powietrza, lub obciążenie jego działania wymagającymi aplikacjami czy grami, może powodować wzrost temperatury podzespołów. Przegrzanie części elementów może prowadzić do obniżenia wydajności laptopa, a nawet do jego uszkodzenia. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się zastosowanie specjalnej podstawki wyposażonej w wentylatory. Jaką podstawkę chłodzącą pod laptopa wybrać, by zapewniła optymalne warunki pracy przy zachowaniu odpowiedniej wygody korzystania? Jaka podstawka chłodząca do laptopa
Jak podstawka chłodząca do laptopa? – wybór
Dbanie o prawidłową temperaturę pracy laptopa prowadzi do jego wydajnej pracy bez martwienia się o spadki mocy obliczeniowej oraz nieoczekiwane restarty systemu operacyjnego. Ponadto praca w zrównoważonych warunkach termicznych wydłuża żywotność podzespołów i zapobiega ich uszkodzeniu. Dla optymalnej pracy laptopa duże znaczenie ma podstawka chłodząca, jaką wybrać można do zmniejszania temperatury elementów komputera. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia chłodzącego należy kierować się jego konstrukcją oraz ilością wentylatorów obniżających temperaturę powietrza. Im wydajniej pracujący wiatrak, tym więcej ciepła potrafi odprowadzić z komputera. Ich działanie zazwyczaj zasilane jest wbudowanym kablem USB podłączanym do laptopa, jest to wygodne rozwiązanie ograniczające ilość dodatkowych przewodów i baterii.
Cechy dobrej podkładki chłodzącej
Istotną kwestią decydującą, jaka podstawka chłodząca pod laptopa będzie najlepszym wyborem, jest jej konstrukcja oraz materiał, z jakiego została wykonana. Najważniejsze jest wybranie urządzenia, którego wielkość będzie dopasowana do komputera. Podkładka nie może być zbyt mała, gdyż przez to nie zapewni równomiernego odprowadzania ciepła. Ważną częścią podstawki chłodzącej jest stabilna stopka i solidny zawias, które pozwalają na ustawienie laptopa w odpowiedniej pozycji i pod optymalnym kątem względem użytkownika. Niektóre modele oferują możliwość rozłożenia podkładki na kształt stolika, umożliwiając wygodne usytuowanie komputera np. na kolanach.
Materiał, z jakiego wykonane są podstawki ma również istotne znaczenie na ich działanie. Drewno niebyt dobrze oddaje ciepło, przez co nie najlepiej sprawdzi się w kwestii chłodzenia, ale będzie wygodne podczas zabierania laptopa np. do łóżka. Podstawki z tworzyw sztucznych często nie zapewniają odpowiedniej stabilności ustawienia komputera, a ponadto mają tendencję do nagrzewania się, dlatego zastosowanie tego materiału jest zależne od budowy podstawki. Dobrym wyborem będzie wybór produktów o aluminiowej konstrukcji, która posiada odpowiednią sztywność przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej wagi.