Zakup laptopa przy budżecie nie przekraczającym tysiąca złotych jest wyzwaniem, ale nie jest niemożliwy. W ofercie sklepów internetowych znajdziesz kilka interesujących modeli, które warto zakupić. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie parametry taniego komputera będą odpowiednie, żeby sprzęt dobrze służył. Pomożemy Ci wybrać laptop do 1000 złotych.
Do czego nadaje się laptop za 1000 zł?
Z pewnością znajdą się dowcipnisie, którzy odpowiedzą na to pytanie – do niczego. Nie jest to prawdą. Do tysiąca złotych można kupić laptop nadający się do wielu zastosowań. Na tanim komputerze obsłużysz pakiet biurowy, wykonując dużo istotnej pracy. Do tego nie jest potrzebny najnowszy procesor czy karta graficzna, a trzeba pamiętać, że nie wszyscy potrzebują zawrotnej prędkości do pracy. Notebook za 1000 złotych będzie również dobrze służył do przeglądania internetu, oglądania filmów i seriali online, a nawet pozwoli zagrać w kilka gier niewymagających dużych zasobów.
Dysponując małym budżetem trzeba pogodzić się z tym, że laptop nie będzie służył do grania w najnowsze gry. Podczas pracy trzeba będzie ograniczyć liczbę uruchamianych jednocześnie aplikacji, a pamięci wbudowanej nie wystarczy na przechowywanie całego archiwum.
Do czego możesz używać laptopa za 1000 zł
Za około tysiąc złotych kupimy komputer nadający się do użytku domowego. Nie będzie to cud techniki, ale zupełnie wystarczy do obsługi pakietu biurowego, zapłaty rachunków przez bankowość online, przeglądania artykułów w internecie i mediów społecznościowych. Poza tym będzie można wykorzystać taki komputer do wieczornego oglądania filmów i seriali. Niektórym to wszystko w zupełności wystarcza, dlatego sięganie po bardziej zaawansowane technicznie i drogie rozwiązania mija się z celem. Jeśli ma to być laptop użytkowy, to budżet w wysokości tysiąca złotych może być wystarczający.
Poza tym laptopy świetnie sprawdzają się jako komputery zastępcze, a także podczas podróży. Jeśli korzystasz w domu z komputera stacjonarnego, to może przydać Ci się drugie urządzenie, które będzie pozwalało na mobilność. Kupując w tym celu laptop za 1000 złotych nie zrujnujesz domowego budżetu, a zaopatrzysz się w całkiem dobry notebook na wyjazdy.
Jakie są notebooki za 1000 zł? Czy warto?
Wbrew pozorom dysponując niedużą kwotą na zakup laptopa, w sklepach internetowych znajdziemy całkiem spory wybór urządzeń. Jednak duża część z nich nie nadaje się do niczego, więc trzeba mądrze zabrać się do wyboru, mając już trochę wiedzy na temat parametrów technicznych, które wyróżniają się w tym segmencie cenowym.
Kupując tani komputer nie jesteśmy skazani na wybór modeli sprzed wielu lat, o nieatrakcyjnym wyglądzie, topornie wykonanych i przede wszystkim ciężkich. Laptopy za 1000 zł również potrafią być estetycznie zaprojektowane, co najczęściej jest inspirowane wyglądem jednego z droższych modeli. Poza tym znajdziesz także egzemplarze o większej przekątnej i wiele małych netbooków. Wśród nich jest kilka komputerów 2 w 1, które mogą być funkcjonalnym rozwiązaniem dla uczniów, studentów i osób, które wiele czasu spędzają w podróży.
Jak wybrać laptop za 1000 złotych?
Dobry i tani laptop będzie się charakteryzował najlepszymi podzespołami dostępnymi wśród urządzeń tej samej klasy czy kategorii cenowej. Żeby wybrać notebooka, musisz czytać dokładnie specyfikację techniczną i sprawdzać, w jakie elementy wyposażono dany model. Poniżej znajdziesz wskazówki, czego możesz oczekiwać od urządzenia za tysiąc złotych. Najważniejsze cechy notebooka to przekątna ekranu, ogólna wielkość i waga urządzenia, jeśli mobilność jest dla Ciebie ważna, czas pracy na baterii. Istotne podzespoły to możliwie jak najszybszy procesor, dużo pamięci RAM, pamięć wbudowana oraz obecność dodatkowych elementów, na przykład karty graficznej.
Oprogramowanie
W sklepach dostępne są laptopy z preinstalowanym systemem operacyjnym, a także bez oprogramowania. W pierwszym przypadku komputera można używać od razu po wyjęciu z pudełka, bez konieczności wgrywania systemu. Jeśli wybierzesz notebook bez systemu operacyjnego, to będziesz musiał osobno kupić program i poświęcić czas na jego instalację.
Tanie laptopy mogą być wyposażone w przestarzałe wersje oprogramowania, które trzeba będzie zaktualizować na własną rękę. Może się też okazać, że dany model nie jest już wspierany przez producenta i nie dostaniemy na niego aktualizacji. Wtedy dalej możemy korzystać z laptopa, ale system nie będzie dostosowywany do nowych formatów.
Ekran i wielkość laptopa
Wśród notebooków w niższej cenie najwięcej jest modeli z ekranem o przekątnej 15,6 cala. Znajdziesz również urządzenia o mniejszych i większych wyświetlaczach, dzięki czemu możesz dobrać rozmiar urządzenia do swoich potrzeb. Pamiętaj, że większy laptop dobrze sprawdzi się jako komputer domowy, a mniejszy jest idealny do podróżowania. Wybieraj modele zapewniające dobrą jakość obrazu, minimum w formacie HD. Kinomanom zalecamy polowanie na lepszy ekran, wyświetlający obrazy w jakości Full HD. Sprawdzaj też jaki rodzaj matrycy zastosowano w wybranym komputerze. Lepsze od ekranów TS są monitory IPS, które niestety są droższe i rzadziej spotykane w tanich laptopach.
Procesor
Jak przy każdym urządzeniu, szukaj jak najmocniejszego procesora. Im większa liczba rdzeni, tym szybciej będzie działał nasz nowy komputer, a bardziej zaawansowane technologicznie podzespoły będą sprawnie działać przez dłuższy czas. W segmencie cenowym do tysiąca złotych większość laptopów będzie wyposażona w dwurdzeniowy procesor. Jeśli znajdziesz model wyposażony w jednostkę czterordzeniową lub nawet ośmiordzeniową, to taki notebook będzie zdecydowanie lepszy. Na pocieszenie można dodać, że słabsze procesory mają mniejsze zapotrzebowanie na energię.
Pamięć RAM
Tutaj też rządzi zasada im więcej, tym lepiej. Tanie komputery mobilne mają zwykle 1 GB pamięci operacyjnej. Warto szukać modeli wyposażonych w 2 GB, które sprawią, że system operacyjny będzie się ładował szybciej, a praca całego komputera przyśpieszy. Jeśli znajdziesz laptopa z 4 GB pamięci RAM, to nawet uda Ci się pograć na nim w gry!
Pamięć wewnętrzna
Kupując taniego laptopa trudno liczyć, że znajdzie się urządzenie kosztujące do 1000 zł i wyposażone w dysk SSD. W budżetowych komputerach spodziewaj się dysku HDD, do tego o niewielkiej pojemności. Płacąc za komputer mniej niż tysiąc złotych, w większości przypadków otrzymasz 500 GB pamięci do przechowywania swoich plików. Dobrze w związku z tym zainwestować w duży dysk zewnętrzny, aby zgrywać na niego filmy, zdjęcia oraz inne pliki.
Karta graficzna
Prowadząc dokładne poszukiwania w sklepach internetowych i szukając odpowiednio długo, może znajdziesz notebooka do tysiąca złotych wyposażonego w dedykowaną kartę graficzną. Takich modeli jest bardzo mało, a zamontowane karty graficzne nie będą też cudami techniki. W niedrogich laptopach karta graficzna jest zintegrowana z procesorem. Wystarczy do oglądania filmów, przeglądania zdjęć w internecie i najprostszych gier, jeśli masz mocniejszy procesor i więcej RAM-u.