PITy – jak wypełniać i na co zwrócić uwagę

PITy – jak wypełniać i na co zwrócić uwagę

Wypełnienie zeznania podatkowego jest corocznym obowiązkiem każdego podatnika. Aktualnie cała procedura jest o wiele prostsza, niż kiedyś, gdyż e PITy sprawiły, że nie trzeba już wypełniać deklaracji ręcznie. Ponadto można skorzystać z możliwości, które daje program do rozliczania PIT, co jeszcze bardziej ułatwia procedurę. Kluczowe jest jednak to, by dokonać wszystkiego w terminie, gdyż w przeciwnym razie podatnik naraża się na konsekwencje prawne.

  1. Czy każdy musi wypełnić e PITy?
  2. Deklaracja podatkowa – papierowa czy online?
  3. Błąd w złożonym PIT 37 – co zrobić?
  4. Czym jest „twój e-PIT”?
  5. Rozliczenie PIT, a zwrot podatku

Samo złożenie deklaracji podatkowej PIT 37, a także innych jest aktualnie dość proste, więc nie warto z tym zwlekać do ostatniego momentu. Sprawdź, co musisz wiedzieć z zakresu PITy 2022 i ePITy 2022.

Czy każdy musi wypełnić e PITy?

Bardzo często pojawiającym się pytaniem jest to, czy każdy musi wypełnić PIT 37. Jest to najpopularniejsza forma rozliczenia się z Urzędem Skarbowym i dotyczy między innymi osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umów cywilno prawnych, a nieposiadających innych form przychodu. System rządowy PITy gov, czyli twój e-PIT wprowadził sporo zmian w stosunku do okresu, w którym jeszcze trzeba było wypełniać papierowe deklaracje podatkowe. Aktualnie osoby, które nie wprowadzają żadnych zmian w deklaracji, nie muszą niczego wypełniać. Dotyczy to osób posiadających przychód z tytułu wyżej wymienionych umów, a wtedy to pracodawcy mają obowiązek odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Osoba fizyczna dostaje od firm odpowiednie dokumenty do wglądu pod koniec każdego roku podatkowego. Jeśli nie ma konieczności wprowadzania zmian, zeznanie podatkowe zostanie automatycznie zaakceptowane w odpowiednim terminie.

Jeśli jednak ma się do wprowadzenia jakieś zmiany, można skorzystać z narzędzi, takich jak PIT program 2022 do tworzenia deklaracji podatkowych. Pomogą one stworzyć odpowiednie załączniki, a dzięki intuicyjnemu interfejsowi nie trzeba znać dokładnych procedur. Takie programy są też bezpośrednio połączone z rządowym systemem do składania deklaracji podatkowych, więc można je od razu wysłać.

Deklaracja podatkowa – papierowa, czy online?

Podatki 2022 można rozliczać online i nie ma już konieczności fizycznego wysyłania papierowych deklaracji. To, do kiedy PIT należy rozliczyć, jest zawsze podawane z dużym wyprzedzeniem i jest to ta sama data, o ile nie wypada dzień wolny od pracy. Rozliczenie PIT 2023 czyli za poprzedni rok można składać do 2 maja. Dotyczy to deklaracji PIT-37. PIT do kiedy należy złożyć, często pojawia się obok pytania, co się stanie, gdy dojdzie do spóźnienia.  W takiej sytuacji, trzeba jak najszybciej uzupełnić wymagane dokumenty, lecz trzeba też liczyć się z możliwością dostania grzywny. Czasem udaje się tego uniknąć. Rozliczenie PIT musi być jednak złożone w terminie, gdyż w przeciwnym razie może to zostać potraktowane nawet jako przestępstwo skarbowe. Rozliczenie PIT 2023 można wysłać tradycyjnie w wersji papierowej. Nie jest to jednak polecane ze względu na to, że zrealizowanie całej procedury online jest łatwiejsze i szybsze. Obydwie opcje umożliwiają wskazanie instytucji pożytku publicznego, której zostanie przekazana część podatku. Wystarczy wpisać numer KRS danej instytucji.

Oblicz swój podatek dochodowy z PITax.pl

Błąd w złożonym PIT 37 – co zrobić?

Jeśli rozliczenie PIT było złożone z błędem, każdy podatnik może dokonać korekty. Ma do tego prawo, co wynika z właściwych przepisów. Jest to istotne, gdyż wpływa na podatek dochodowy, więc jeśli błąd zostanie zauważony przez urzędników, podatnik naraża się na postępowanie skarbowe. Może to nastąpić w okresie, w którym jeszcze nie doszło do przedawnienia, a więc w przypadku PIT 37 aż pięć lat. W tym okresie można złożyć poprawkę drogą elektroniczną lub w formie papierowej. Składając ePITy 2023 także jest taka możliwość w panelu podatnika dostępnym na stronie rządowej przeznaczonej do rozliczania podatków.

Czym jest „twój e-PIT”?

System twój e-PIT powstał już wiele lat temu i używa go znaczna większość podatników. By się do niego zalogować, wystarczy posiadać konto w polskim banku lub dysponować podpisem elektronicznym. Można też znaleźć program PIT 2022, który jest zsynchronizowany z powyższym serwisem rządowym, jednak także trzeba wtedy dysponować odpowiednimi narzędziami. Najlepiej wykorzystać weryfikację przez system do płatności w swoim banku. To najwygodniejsza i najszybsza możliwość zweryfikowania tożsamości. Składanie deklaracji w ten sposób jest w pełni bezpieczne.

PITax.pl to nowoczesny program do rozliczania PIT

Rozliczenie PIT, a zwrot podatku

Warto pamiętać, że im szybciej wypełni się PIT 37 i zaakceptuje go w serwisie rządowym online, tym szybciej dostanie się zwrot nadpłaconego podatku, jeśli taki występuje. Rok 2022 był dla wielu osób okresem, w którym kwota wolna od podatku była podniesiona, więc warto skorzystać z takiej możliwości. Akceptując swoją deklarację podatkową, można uzyskać zwrot podatku nawet 2 miesiące wcześniej. W przeciwnym razie zostanie ona automatycznie zaakceptowana, gdy minie termin składania PIT 37, czyli 2 maja.