Druk 3D to jedna z najszybciej rozwijających się współczesnych technologii. Świadczą o tym nie tylko przystępne ceny drukarek 3D i większości części zamiennych do nich, ale także coraz większe ich możliwości i parametry techniczne. Aby jednak nasza drukarka 3D mogła długo i niezawodnie funkcjonować, należy regularnie sprawdzać jej stan techniczny.
Sprawdzanie stanu technicznego drukarki 3D
Niniejszy artykuł zawiera najbardziej niezbędne wskazówki, które warto wziąć pod uwagę, sprawdzając stan techniczny drukarki 3D.
Smarowanie elementów ruchomych
Drukarka 3D to bardzo precyzyjny mechanizm złożony z wielu elementów ruchomych. Z tego względu, aby zapewnić ich prawidłową pracę, należy zadbać o ich smarowanie. Typowo wystarczą 1-2 krople oleju maszynowego na każdy element ruchomy. Nie należy przesadzać z ilością lubrykantu, ponieważ w kontakcie z dużą ilością kurzu i brudu może dojść do zaklejenia i w konsekwencji – ograniczenia swobody ruchowej elementów.
Kontrola stanu powierzchni roboczej
Bardzo często w celu zapewnienia dobrej przyczepności obiektu drukowanego do powierzchni w strefie druku, używa się klejów adhezyjnych. Powierzchnię roboczą należy regularnie czyścić z resztek kleju, aby zapobiec przywieraniu cząstek kurzu i brudu. Typowo wystarczy zanurzenie płyty roboczej w ciepłej wodzie z niewielkim dodatkiem mydła i przetarcie suchą szmatką.
Czyszczenie ekstrudera
Przez rolki w ekstruderze drukarki 3D, jest przetłaczany filament w postaci przed przetopieniem. Przetłaczanie filamentu powoduje jego odkształcenie, wskutek czego jego cząsteczki mogą osadzać się na rolkach ekstrudera powodując ich odkształcenie i pogorszenie płynności pracy ekstrudera. Aby temu zapobiec, wystarczy przeczyścić rolki szczoteczką do zębów.
Sprawdzenie dokręcenia śrub kół pasowych
Koła pasowe w drukarkach 3D, przenoszą napęd na osie X i Y. Ciągły ruch tych osi połączony ze zmianami kierunków ruchu wzdłuż nich, powoduje wprowadzenie konstrukcji drukarki w wibracje, które z czasem mogą doprowadzić do poluzowania śrub mocujących koła pasowe. Stan dokręcenia należy regularnie sprawdzać i w razie zauważenia poluzowania – dokręcić śruby.
Sprawdzenie stanu czystości dyszy wylotowej
Stan dyszy wylotowej należy regularnie sprawdzać. Jest to kolejny element, od którego zależy jakość druku. Nawet niewielkie zabrudzenie dyszy pozostałościami filamentu, może prowadzić do odkształcenia druku.
Aktualizacja oprogramowania
Podobnie jak każdy inny sprzęt, który można połączyć z komputerem, również drukarka 3D cena podlega aktualizacjom oprogramowania. Jest to także jeden z elementów będących procesem rozwijania możliwości drukarki, w tym również wprowadzania poprawek, dzięki którym drukarka będzie pracowała bardziej precyzyjnie i niezawodnie.
Kontrola stanu łożysk wentylatora chłodzącego
Wentylator chłodzący jest jednym z najważniejszych podzespołów drukarki podczas procesu drukowania. Ma on za zadanie utrzymać temperaturę druku na odpowiednim poziomie, aby zapewnić prawidłowe krzepnięcie i zredukować do minimum ryzyko wypaczenia geometrii obiektu drukowanego. Jeśli jego praca cechuje się nadmiernym hałasem, wówczas należy zdjąć śmigło oraz wyczyścić i nasmarować łożyska wału.
Wymiana uszkodzonych elementów
Z uwagi na dużą ilość elementów ruchomych w konstrukcji drukarki 3D, część z nich podlega naturalnemu zużyciu. Takie elementy jak dysza wylotowa mogą być narażone na szybsze zużycie, jeśli często drukujemy z materiałów wymagających szczególnie wysokiej temperatury druku. Na szczęście ceny większości części zamiennych są przystępne, a przy odpowiednim dbaniu ich żywotność jest bardzo długa – nawet przy częstym użytkowaniu drukarki.
Dbanie o czystość
Nawet najmniejszy brud jest wrogiem mechanizmów precyzyjnych. Zaniedbanie czystości tych podzespołów może prowadzić do ograniczenia ich swobody ruchu i w konsekwencji uszkodzenia. Dlatego należy regularnie czyścić drukarkę 3D, w szczególności zwracając uwagę na stan czystości podzespołów ruchomych, ale także innych elementów drukarki, również obudowy i panelu kontrolnego.