Zawód programisty cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością a specjaliści którzy znają się na kodach programowania mogą liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenie. Warto zastanowić się jak naprawdę wszystko się zaczęło i kiedy zaczęła się historia programowania, jakie idee przyświecały pionierom, kładącym podwaliny tego procesu tworzenia programów komputerowych. Powrót do źródeł pozwoli Ci zorientować się jakie panowały trendy i na tej podstawie wysnuć jak rozwinie się ta dyscyplina.
Historia programowania, czyli o tym co nie jest powszechnie znane a warto zgłębić.
Pierwszym językiem programowania był Fortran, który był stworzony w okresie 1954-1957. Język ten opracował pracownik IBM John Backus wraz z zespołem. Wcześniej jednak opracowano języki asemblera, od których zaczęła się historia programowania. Asemblacja to kod maszynowy który powstaje w oparciu o kod źródłowy. Takich języków było sporo, jednak autorką pierwszego była Kathleen Booth, brytyjska matematyczka. Innym językiem asamblowym był SOAP, stworzony w 1955r. Fortran był pierwszym prawdziwym językiem programowania, który miał stanowić rewolucyjną zmianę, tak też się stało. Bardzo ważnym językiem był ALGOL, na podstawie którego w następnych latach powstał Pascal. Kiedy powstał Pascal, język ten powstał z myślą o konieczności tworzenia strukturalnych aplikacji. Język C, który został stworzony przez Dennisa Ritchie jest językiem który powstał w 1972r., jest to pierwszy język który można zaliczyć w poczet nowoczesnych języków wysokiego poziomu. W kolejnych latach powstał SQL, który jest pod językiem danych, chodzi tutaj o to, że służy jedynie do komunikacji z bazą danych. Najnowszym językiem programowania jest Swift, który został rozwinięty przez Apple w 2014r., W założeniu chodziło o to, żeby język ten zastąpił C, C+ oraz C#. Język Swift został opracowany by zniwelować liczbę błędów. Jak możemy dostrzec, historia języków programowania pokazuje że programiści tworzyli w oparciu o coś, co już zostało wcześniej stworzyło, nie była tworzona w oderwaniu, więc tak samo kolejne języki będą tworzone o to co już znamy.
Udział Polaków w historii programowania, czy Polska ma jakieś zasługi?
Alfred Tarski jest człowiekiem, który zrewolucjonizował świat informatyki, gdyż właśnie On opracował najsłynniejszy w dziejach zapisów języków programowania, chodzi tutaj o i++, bez którego programiści nie byliby w stanie uczynić milowego kroku w niezwykle szybkim czasie. Wcześniej stosowano nawiasy w wyrażeniach, wszystko to spowodowało, że nastąpiło znaczne przyspieszenie jądra systemu operacyjnego. Programowanie jest oparte na matematyce, więc również polscy czołowi matematycy przyczynili się do tego, że dyscyplina ta mogła zrobić milowy krok do przodu. Ostatnie lata pokazują dobitnie, że potencjał polskich programistów jest bardzo wysoki, niestety nadal nie w pełni wykorzystany. Wyniki Międzynarodowych Olimpiad Informatycznych podczas których Polacy zdobywają szereg medali, ustępując jedynie Chińczykom, wskazują, że mamy z czego czerpać. Należy tylko wykorzystać lepiej niż dotychczas potencjał tych młodych naukowców co jest możliwe do realizacji.